Unijne organizacje rolnicze: nie ma oceny skutków strategii "od pola do stołu"

zk

21.05.2021 11:48 Źródło: PAP
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ EkoRolnictwo, BioŻywność Unijne organizacje rolnicze: nie ma oceny skutków strategii "od pola do stołu"

Partnerzy portalu

Unijne organizacje rolnicze: nie ma oceny skutków strategii "od pola do stołu" - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

30 unijnych organizacji rolniczych podpisało deklarację ws. strategii "od pola do stołu". Wskazują one, że ponad rok od zaprezentowania strategii, Komisja Europejska nie przedstawiła skutków nowych regulacji, które istotnie wpłyną m.in. na konkurencyjność produkcji rolnej.

– Dzisiaj mija rok od przedstawienia strategii od pola do stołu przez Komisję Europejską w Brukseli. Jednakże jako strategia w dalszym ciągu wzbudza zbyt wiele wątpliwości w europejskiej społeczności ludzi pracujących w sektorze rolniczym i rolno-spożywczym, nie możemy świętować tej rocznicy. Trwająca rok intensywna debata tylko spotęgowała nasze obawy – czytamy w deklaracji.

Organizacje wskazują, że nie mają żadnych wątpliwości, iż strategia od pola do stołu i jej cele mają znaczący wpływ na cały łańcuch wartości w rolnictwie, od rolników po systemy żywnościowe oraz konsumentów w całej UE. Jednak konsekwencje te najprawdopodobniej będą inne niż pożądane lub oczekiwane skutki.

Zdaniem sygnatariuszy daklaracji, "strategia będzie miała wpływ nie tylko na jakość środowiskową naszego rolnictwa, ale również na nasze moce produkcyjne i konkurencyjność, nasze przywozy oraz ostatecznie na ceny detaliczne".

– Kompleksowa ocena skutków jest odpowiednim sposobem, aby rozpocząć konkretną dyskusję na temat meritum strategii od pola do stołu. Wiceprzewodniczący Frans Timmermans obiecał przeprowadzenie takiego badania. Jednakże wbrew zasadom dobrego zarządzania Komisji oraz wielokrotnych zapewnień wiceprzewodniczącego, zdajemy sobie obecnie sprawę, że ocena skutków nie zostanie przeprowadzona – czytamy w deklaracji.

Jednak – jak argumentują organizacje – zasady Komisji dotyczące tego tematu są jednak jasne, wymagane jest przeprowadzenie oceny skutków w przypadku inicjatyw Komisji, które prawdopodobnie będą miały znaczący wpływ gospodarczy, środowiskowy i społeczny. W obliczu wyzwań dla naszego bezpieczeństwa żywnościowego to zaniedbanie ze strony KE jest niezrozumiałe i nie do przyjęcia – uważają organizacje.

– Zwracamy się z prośbą o zastosowanie niniejszych trzech rozsądnych zasad: oparcie polityki o konkretne dane i dowody naukowe, a nie ideologię czy stanowiska polityczne, zgodnie z zasadą lepszego stanowienia prawa; rozpoczęcie dialogu na temat konkretnych narzędzi i technologii, które są w stanie zachęcić społeczność rolniczą do tego projektu politycznego, a także zrównanie poziomu ambicji pomiędzy unijnym rynkiem wewnętrznym oraz naszymi międzynarodowymi partnerami, którzy nie mają takich samych aspiracji w zakresie ochrony środowiska – napisano w deklaracji.

Do unijnych organizacji należy wiele polskich związków, stowarzyszeń i organizacji m.in. jest Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, organizacje rolnicze należące do Copa-Cogeca (np. Krajowa Rada Izb Rolniczych, Solidarność RI czy Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych), Izba Zbożowo-Paszowa czy Krajowa Rada Drobiarstwa.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.