Wynik wyszukiwania - "butelki" - Wiadomości

OK Operator Kaucyjny trzecim operatorem systemu kaucyjnego

OK Operator Kaucyjny został trzecim operatorem systemu kaucyjnego - poinformowało we wtorek Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Firma tworzy system kaucyjny butelek jednorazowych na napoje o pojemności do trzech litrów z tworzyw oraz puszek metalowych do jednego litra - dodało.
23.07.2024

MKiŚ: obecnie funkcjonujące systemy zbierania butelek wielorazowych ze szkła do końca 2026 r.

Do końca 2026 r. zdecydowano wydłużyć możliwy okres działania funkcjonujących systemów zbierania butelek wielorazowych ze szkła - poinformował PAP resort klimatu i środowiska.
22.07.2024

System kaucyjny w Polsce – wszystko, co należy wiedzieć o rewolucji w polskim recyklingu

Wprowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce budzi wiele pytań, obaw i wątpliwości. Temat jest niezwykle obszerny i obejmuje wiele różnych aspektów. Wiele kwestii związanych z tym systemem nadal pozostaje nierozstrzygniętych, pomimo zbliżającego się terminu jego wprowadzenia. Co warto wiedzieć?
09.07.2024

Od 1 lipca wchodzą kolejne przepisy mające ograniczyć zanieczyszczenie plastikiem

Od 1 lipca zaczną obowiązywać przepisy, które przewidują konieczność przymocowania na stałe plastikowych nakrętek do butelek. Od tego dnia również np. punkty gastronomiczne sprzedające żywność lub napoje w jednorazowych plastikowych opakowaniach będą musiały zaoferować klientom alternatywne opakowanie.
01.07.2024

Prezes UOKiK wydał dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie zgody na utworzenie operatorów systemu kaucyjnego, który ruszy w 2025 r. - poinformował Urząd. Dodał, że pierwsza decyzja dotyczy transakcji z udziałem producentów napojów bezalkoholowych, a druga - producentów piwa.
21.06.2024

Tomra Collection: dobra lokalizacja i prosta obsługa recyklomatu to klucze do upowszechnienia systemu kaucyjnego

Odpowiednie, dogodne dla konsumentów zwracających opakowania, usytuowanie recyklomatów, niezawodność i intuicyjna obsługa tych maszyn, a przede wszystkim zgodne z oczekiwaniami sposoby rozliczenia kaucji to warunki pomyślnego rozwoju systemu kaucyjnego w Polsce – wskazywał Konrad Robak, dyrektor zarządzający Tomra Collection Polska, uczestnik debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” w Centrum Prasowym PAP.
19.06.2024

Polska walczy z odpadami i plastikiem. Rozmowa z prezeską Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste, Joanną Kądziołką

Gospodarka Obiegu Zamkniętego, Zero Waste, czy system kaucyjny to tematy, które w Polsce rozgościły się już na stałe. Wymagają podjęcia dyskusji, ale przede wszystkim konkretnych działań. W rozmowie na temat idei Zero Waste oraz działalności na rzecz ochrony środowiska i promowania zrównoważonego stylu życia, Joanna Kądziołka, prezeska Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste podkreśla pilną potrzebę walki z rosnącym problemem plastikowych odpadów, które zanieczyszczają nasze środowisko i zagrażają zdrowiu publicznemu.
10.06.2024

System kaucyjny jest zagrożony przez brak Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta. Miliardy złotych w grze

Datowane na początek 2025 roku wprowadzenie systemu kaucyjnego budzi wśród ekspertów coraz więcej wątpliwości. Dotyczą one nie samego systemu, bo tutaj powszechnie wiadomo, że zmiany w tym zakresie są niezbędne, a sposobu jego wprowadzania. Zdaniem ekspertów ze Stowarzyszenia „Polski Recykling” sam system kaucyjny będzie nieskuteczny bez jednoczesnego wprowadzenia Rozszerzonej Odpowiedzialności Producentów.
06.06.2024

Polska będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie

Polska od 2025 roku będzie drugim co do wielkości krajem systemu kaucyjnego w Europie. Tworzymy olbrzymi projekt gospodarki cyrkularnej dla opakowań – powiedział PAP Marcel Rakowski prezes PolKa - Polska Kaucja, jednego z operatorów systemu w Polsce. System kaucyjny wymusi zmianę nawyków konsumentów – zaznaczył.
12.04.2024

Eksperci: uruchomienie systemu kaucyjnego trzeba przesunąć na 2026 rok

Skuteczne ograniczenie ilości odpadów i zwiększenie recyklingu wymaga wcześniejszego uchwalenia przepisów o rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP). Dopiero wtedy można uruchomić system kaucyjny – oceniają eksperci branży komunalnej i samorządowcy. Wskazują, że jest to realne od 2026 roku.
11.04.2024

Wkrótce ruszają testy butelkomatu, który zwróci środki na konto po usłyszeniu hasła

Latem ruszyć mają testy butelkomatu tworzonego w Poznaniu przy współudziale Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego. Recyklomat ma zwrócić pieniądze na konto nawet, gdy wrzucający butelkę nie ma przy sobie karty płatniczej; wystarczyć ma wypowiedzenie kilku słów.
05.03.2024

Według firmy z branży recyklingu kaucja za butelki w Polsce powinna być wyższa

Zaproponowana przez resort klimatu stawka 50 gr. kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki wydaje się za niska, bardziej odpowiednią kwotą jest 1 zł - przekonuje Anna Sapota z firmy Tomra komentując dla PAP ostatnią propozycję MKiŚ.
01.12.2023

50 gr kaucji za butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki

50 gr kaucji doliczone będzie do plastikowych butelek o pojemności do trzech litrów, butelek szklanych wielokrotnego użytku do półtora litra oraz do puszek metalowych do jednego litra - wynika z opublikowanego w środę projektu rozporządzenia resortu klimatu i środowiska.
23.11.2023

W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach

Na starcie systemu kaucyjnego, czyli od 1 stycznia 2025 r. w Polsce może działać 16-17 tys. recyklomatów; w kolejnych latach będzie ich więcej - przewiduje firma Tomra. W Polsce może powstać 37 tys. punktów zbiórki opakowań po napojach (manualnej i automatycznej) - wynika z wyliczeń przedsiębiorstwa.
24.10.2023

Czechy. Minister: skup butelek PET i puszek po napojach powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku

Minister środowiska Czech Petr Hladik poinformował we wtorek, że w jego resorcie rozpoczęły się prace nad projektem ustawy regulującej skup plastikowych butelek PET oraz puszek po napojach. Wstępnie wysokość kaucji określono na 4-5 koron, czyli mniej niż 1 zł. Skup powinien zacząć funkcjonować w 2025 roku.
16.05.2023

Butelki termiczne ze stali nierdzewnej sposobem na uniknięcie spożycia mikrocząsteczek plastiku

Mikroplastik coraz częściej przenika do ludzkiego organizmu. Ponadto w plastikowych butelkach uwalnia się pod wpływem ciepła. W ciągu tygodnia jedna osoba spożywa do pięciu gramów tworzyw sztucznych. Austriacka marka Waterdrop przedstawiła edycję butelek termicznych wykonanych z wysokiej jakości stali nierdzewnej. Pozwalają uniknąć uwalniania plastiku wraz z wyższą temperaturą. Uniwersalna butelka termiczna utrzymuje zimno napojów przez 24 godziny, oraz ciepło przez 12. To rozwiązanie dla osób chcących żyć zdrowo i ekologicznie.
12.05.2023

MKiŚ: będzie korekta ws. wielkości sklepów odbierających opakowania od klientów

Należy spodziewać się korekty przepisów w zakresie granicznej wielkości powierzchni jednostek handlowych, które będą musiały uczestniczyć w systemie kaucyjnym - przekazał PAP resort klimatu i środowiska. Dodano, że nie planuje się wyłączenia jednorazowych szklanych butelek z kaucji.
09.08.2022

Butelki wrócą do sklepu?

Resort klimatu nie wyłączy szkła z systemu kaucyjnego - dowiedziała się wtorkowa "Rzeczpospolita". Ostał się za to zapis o wielu operatorach skupujących butelki, co może podważać sens całego systemu - napisano.
09.08.2022

Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności

Dostępna w Stanach Zjednoczonych marka Dasani wypuszcza wodę w butelkach wykonanych z 100% recyklingowanego materiału PET. Nie będzie to dotyczyć nakrętek i nalepek. Sprite natomiast odchodzi od charakterystycznego zielonego koloru butelek na rzecz plastiku przezroczystego, który łatwiej odzyskiwać. Zielona pozostaje etykietka, dodatkowo opatrzona hasłem „Recycle me”.
08.08.2022

Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek

Amerykańska firma Olyns wprowadziła automat do recyklingu butelek po napojach. Maszyna spełnia funkcje reklamowe, jednocześnie zachęcając klientów do „odwróconego kupowania” poprzez specjalne zniżki.
17.07.2022

System kaucyjny - branża chce wyłączenia jednorazowych szklenych butelek

Przedstawiciele handlu detalicznego i hurtowego oraz produktu i recyklingu opakowań szklanych apelują o wyłączenie z systemu kaucyjnego jednorazowych butelek szklanych. Organizacje podkreślają, że już dziś zbiórka takiej frakcji jest wysoka, a włączenie jej do kaucji, podniesie m.in. koszty.
14.07.2022

Po wprowadzeniu opłat za plastikowe butelki, ponad 80 proc. z nich jest zwracanych za kaucją

Ponad 80 proc. sprzedanych plastikowych butelek zwrócono w ubiegłym roku za kaucją - informuje portal NOS. Od 2021 r. konsumenci płacą, w zależności od objętości, od 25 do 15 centów za plastikową butelkę.
01.07.2022

System kaucyjny ma obejmować szklane i plastikowe butelki oraz puszki

System kaucyjny w Polsce ma być bezparagonowy i przyjazny dla konsumenta; obejmie puszki aluminiowe o pojemności do 1 litra, szklane butelki do 1,5 litra oraz butelki plastikowe do 3 litrów – poinformował w czwartek wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba.
02.06.2022

Dziękujemy za wysłane grafiki.