Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek

Strona główna Odpady, Recykling Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek

Partnerzy portalu

Olyns Cube. Automat, który oferuje dopłaty za recykling butelek - ZielonaGospodarka.pl
Fot. olyns.com

Amerykańska firma Olyns wprowadziła automat do recyklingu butelek po napojach. Maszyna spełnia funkcje reklamowe, jednocześnie zachęcając klientów do „odwróconego kupowania” poprzez specjalne zniżki.

Założony jako startup w 2019 roku w San Fransisco, Olyns podarował konsumentom możliwość oddawania butelek i puszek po napojach poprzez automat zwrotny (ang. reverse vending machine). Dla twórców inspiracją były przerażające statystyki dotyczące ilości plastikowych śmieci. Philip Stanger, współzałożyciel Olyns, szukał takiego rozwiązania tego problemu, które będzie przyjazne użytkownikowi. Automat został zaprojektowany dla wielkomiejskich lokalizacji, jak centra handlowe i kina.

Wiedza Stangera, który wcześniej pracował w Apple, wywodzi się z technologii i reklamy. „Wydaje mi się, że zdołaliśmy wnieść świeżą perspektywę do tego tematu, ponieważ nie mieliśmy ortodoksji, które ograniczają znalezienie rozwiązania”, powiedział Stanger.

Zainspirowani firmami z innych branż, Olyns opracował automat zwrotny typu RVM (reversed vending machine), który według twórców jest ekonomiczny i ekologiczny. W tej chwili automaty o nazwie Cubie znajdują się w czterech supermarketach w Kalifornii. Dwa kolejne w pewnym sensie wzięły udział w słynnym w USA meczu SuperBowl. Wystąpiły bowiem w materiale „Pepsi Trash Talk”, kampanii o segregacji śmieci firmy PepsiCo, w odcinku dedykowanym słynnemu meczowi amerykańskiego footballu.

Kluczem do sukcesu Cube jest model biznesowy oparty na sprzedaży detalicznej. Przychód ze sprzedaży z automatu  dzięki wykorzystaniu nośnika detalicznego, jakim jest reklama umieszczona w pobliżu punktu zakupu. Jak twierdzi założyciel Olyns Cube, reklama detaliczna jest w cenie po tym, jak reklama w sieci traci z powodu problemów użytkowników z ich prywatnością. W przypadku automatu Olyns Cube reklama pokazuje się w formie 15-sekundowego spotu wyświetlanego na automacie. I to właśnie reklama powoduje, że automat na siebie zarabia w.

„Jednym z największych problemów z recyklingiem nie jest to, że ludzie nie chcą segregować śmieci. Chcą, tylko muszą mieć do tego zachętę, a do tego muszą być jakieś instrumenty, by było to wydajne. W wielu wypadkach jeśli nie ma wsparcia rządu, taki system w ogóle nie istnieje”, powiedział Stanger.

Reklamodawcy, którzy pokazują się na automatach Cube, są z branży odzieżowej, spożywczej i banki. Wszystkie są zainteresowane inwestycjami w zrównoważony rozwój. „Kubik”, jak mówi Stanger, zapewnia im uwiarygodnienie swojego przekazu.

Rekompensaty

Kolejną zaletą Olyns Cube jest fakt, że osoby oddające butelki do recyklingu, dostają coś w zamian.

Żeby zyskać rekompensatę, użytkownik musi ściągnąć aplikację mobilną. Ta z kolei wyposażona jest w kartę bliskiego zasięgu, która rozpoznaje najbliższy automat, a po umieszczeniu w nim odpadu, za pomocą sztucznej inteligencji rozpoznaje, z czego jest zrobiony – plastiku, aluminium czy szkła.

Dziesięć stanów USA objętych jest programami recyklingu butelek. Polega on m.in. na tym, że na danym terenie nie sprzedaje się już butelek nienadających się do ponownego przetworzenia, a użytkownicy otrzymują dopłaty za zwroty opakowań po napojach. Jednym z takich stanów jest Kalifornia. Tamtejsze prawo uwzględnia dopłaty w wysokości między 5 a 10 centów (odpowiednio – za mniej niż 24 uncje lub 24 i więcej). Pieniądze przetwarza PayPal – użytkownicy decydują, czy chcą je przelać na konto bankowe, czy zostawić na koncie PayPal.

Olyns rozgląda się także za możliwościami działania w stanach nieobjętych tym prawem. Aby zachęcić potencjalnych użytkowników, chce włączyć elementy gamifikacji.

Aplikacja zawiera też dwie funkcje zawierające zachęty do recyklingu. Pierwszą jest tabela wyników, gdzie można porównać się z innymi członkami społeczności. Aplikacja pokazuje wszystkie parametry wpływu oddanej butelki na środowisko. Stanger twierdzi, że tylko tak można utwierdzić ludzi, że recykling faktycznie ma sens.

„Dajemy informację zwrotną, aby zrozumieli, że to działanie nie jest bez znaczenia, że ​​jest z niego korzyść. Bez względu na to, jak mała może się wydawać (…) sumuje się do dość znacznej kwoty, gdy weźmiemy pod uwagę całą społeczność” – mówi Stanger.

Olyns serwisuje swoje automaty przy pomocy zakontraktowanych współpracowników, działających na zasadach podobnych do kierowców Ubera czy innych aplikacji przewozowych. Współpracownicy, zwani przez firmę „szerpami”, opróżniają maszyny i przewożą ich zawartość do Olynsa lub przetwórcy recyklingowego. Gdy aplikacja wskazuje za pomocą kolorów, że „kubik” jest pełen, szerpa może go odebrać. Po przybyciu pracownik stuka kostkę specjalną kartą NFC w swojej aplikacji Olyns, aby otworzyć maszynę. Korzystając z aplikacji, szerpa musi zeskanować kod QR na każdej torbie w maszynie, aby powiązać torby z szerpą, któremu płaci się za ich dostarczenie. Według Olynsa, dzięki technologii sortowania AI butelki nadające się do recyklingu, które trafiają do przetwórcy, są dobrze posortowane i niezanieczyszczone.

Twórca Olynsa zapewnia, że odbiór jego produktów jest niesamowicie pozytywny. Automaty są zapełniane kilka razy szybciej, niż początkowo zakładano. Według Olynsa jeden „kubik” pomieści 1000 plastikowych opakowań, 850 aluminiowych puszek i 50 szklanych butelek. Rocznie natomiast jest w stanie dostarczyć 2 tony metryczne czystego surowca PET. W tej chwili firma koncentruje się na opracowaniu oprogramowania i rozszerzeniu swoich usług. Potencjalnie kolejnych 25 automatów może zostać postawionych jeszcze pod koniec 2022 roku.

W przyszłości Stanger planuje stworzyć automaty, które będą przyjmować także inne pojemniki, m.in. wykonane z polietynolu butelki po szamponach. Biznesmen prowadzi też rozmowy z firmą produkującą cukierki, by recyklingowi poddawać jej plastikowe opakowania.

Jak podkreśla portal Recyclingtoday.com, Olyns powstała po fali zamknięć podobnych inicjatyw w Kalifornii. W 2019 roku firma RePlanet zamknęła wszystkie swoje centra. Olyns stara się iść inną drogą. Stanger zapewnia, że pomimo doświadczenia w startupach, nigdy jeszcze nie spotkał się z inicjatywą, która ma tak pozytywny oddźwięk „To jasne, że wykorzystaliśmy potrzebę. I zamierzamy ją spełniać tak długo, jak to tylko możliwe.”

 

Źródło: recyclingtoday.com


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.