Dostępna w Stanach Zjednoczonych marka Dasani wypuszcza wodę w butelkach wykonanych z 100% recyklingowanego materiału PET. Nie będzie to dotyczyć nakrętek i nalepek. Sprite natomiast odchodzi od charakterystycznego zielonego koloru butelek na rzecz plastiku przezroczystego, który łatwiej odzyskiwać. Zielona pozostaje etykietka, dodatkowo opatrzona hasłem „Recycle me”.
Amerykańskie marki koncernu, woda butelkowana Dasani, oraz Sprite mają być nalewane do bardziej ekologicznych butelek.
Cel: butelki z rPET-u
Amerykańskie butelki wody Dasani, w tym 20-uncjowe i 1,5-litrowe sprzedawane na sztuki oraz 10-uncjowe i 12-uncjowe multipaki, od tego lata będą pakowane w plastik w 100 proc. podlegający recyklingowi. W Kanadzie zaś będzie to dotyczyć wszystkich butelek produktu.
Marka Dasani zobowiązała się do usunięcia z produkcji równowartości 2 miliardów „dziewiczych” plastikowych butelek do roku 2027 i tym samym zmniejszyć poziom produkowania plastikowych śmieci z 2021 roku. Marka przystąpiła też do programu World Without Waste, który zakłada, że do 2030 roku producenci będą wykorzystywać butelki co najmniej w 50 proc. pochodzące z recyklingu. Cele World Without Waste obejmują również zapewnienie możliwości recyklingu wszystkich opakowań do 2025 roku oraz sprzedaż co najmniej 25 proc. napojów w opakowaniach nadających się do ponownego napełnienia lub zwrotu do 2030 roku.
Chris Vallette, starszy wiceprezes ds. innowacji technicznych i zarządzania w Coca-Coli, powiedział portalowi Recycling Today, że Coca-Cola jest zaangażowana w zmniejszenie zużycia pierwotnego plastiku nie tylko poprzez zwiększenie wykorzystania rPET, ale także poprzez zmniejszenie masy swoich butelek. Na pytanie, dlaczego całe portfolio butelek Dasani nie przeszło jeszcze w 100 proc. na rPET, odpowiedział, że chodzi o „skomplikowany system dystrybucji”. Wyjaśnia, że system produkcyjny firmy i rozlewnia w Kanadzie są inne i łatwiej było przejść na butelki wykonane w 100 proc. z rPET właśnie w tym kraju.
Przezroczysty plastik
Poprawa dostaw rPET jest częścią powodu, dla którego firma przechodzi na przezroczyste butelki Sprite. Począwszy od 1 sierpnia, marka ta zmienia swoje opakowania PET z charakterystycznego zielonego koloru na przezroczysty. Chociaż zielony PET nadaje się do ponownego przetworzenia, Coca-Cola twierdzi, że materiał z recyklingu jest częściej wykorzystywany do produkcji taśm, ubrań i dywanów niż nowych butelek PET.
„Usunięcie kolorów z butelek poprawia jakość materiałów poddawanych recyklingowi”, mówi Julian Ochoa, dyrektor generalny R3CYCLE z siedzibą w Karolinie Północnej, firmy zajmującej się przetwarzaniem PET na etapie poprzemysłowym i poużytkowym. Współpracuje ona z Coca-Cola Consolidated umiejscowionej również w Karolinie Północnej po to, aby umożliwić recykling od butelki do butelki w największym amerykańskim zakładzie butelkującym w 14 stanach. „To przejście pomoże zwiększyć dostępność rPET nadającego się do kontaktu z żywnością. Po poddaniu recyklingowi, przezroczyste opakowania PET Sprite mogą być ponownie przetworzone na butelki, pomagając napędzać gospodarkę cyrkulacyjną plastiku”, dodaje Ochoa.
Valette zauważa, że dopóki jest popyt bez podaży, będzie presja cenowa na rPET. „Jeśli uda nam się odzyskać wszystkie butelki, możemy pomóc naszym dostawcom lepiej kontrolować ich koszty, a to ostatecznie nam pomoże”, mówi.
Oskarżenia o greenwashing
Przynajmniej jedna organizacja pozarządowa uznała ostatnie ogłoszenie Coca-Coli dotyczące przejścia na przezroczystą butelkę Sprite'a za tzw. greenwashing.
Greenpeace USA wydało oświadczenie, w którym czytamy:
„Tylko dlatego, że plastikowa butelka nadaje się do recyklingu, nie oznacza, że zostanie poddana recyklingowi. Ostatnie ogłoszenie Coca Coli to kolejna rażąca próba greenwashingu ze strony jednego z najgorszych na świecie trucicieli plastikiem. Szacuje się, że ze wszystkich odpadów plastikowych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano do 2015 roku, tylko 9 proc. zostało poddanych recyklingowi. Jesteśmy w środku ogromnego kryzysu zanieczyszczenia plastikiem i nie wyjdziemy z niego za pomocą recyklingu. W 2021 roku Coca Cola wyprodukowała 125 miliardów plastikowych butelek jednorazowego użytku – 13 miliardów więcej niż w poprzednim roku. Zamiast zakręcić swój plastikowy kran, Coca-Cola nadal produkuje miliardy wyrzucanych butelek rocznie, wpływając na nasze zdrowie i szkodząc naszym oceanom, klimatowi i społecznościom. Jeśli Coca-Cola chce być prawdziwym liderem w walce z kryzysem plastikowym i klimatycznym, musi być bardziej ambitna i zobowiązać się do 50-procentowego ponownego użycia i ponownego napełnienia do 2030 roku.”
W odpowiedzi na taką krytykę Vallette mówi, że Coca-Cola ma „trzystopniowe podejście” do zmniejszenia zużycia tworzyw pierwotnych: minimalizacja ilości plastiku potrzebnego do stworzenia strukturalnie zdrowych butelek, uczynienie 25 proc. swoich opakowań opakowaniami wielokrotnego użytku oraz praca nad poprawą efektywności recyklingu butelek wprowadzanych na rynek.
„Żadne z tych trzech rozwiązań nie zaspokoi potrzeb rynku i konsumentów” – mówi. A ich połączenie pozwoli już na zmniejszenie ilości odpadów plastikowych i obniżenie emisji gazów cieplarnianych, tłumaczy Vallette.
Opcje wielokrotnego użytku, które rozważa firma, obejmują szklane i plastikowe pojemniki zwrotne i umożliwienie konsumentom korzystania z własnych pojemników.
A teraz zastanówmy się – czy wodę w ogóle trzeba kupować w sklepie spożywczym?
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
Zielony amoniak z Mindoro. Hynfra rozpoczyna współpracę na Filipinach z myślą o rynkach Azji Wschodniej
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
USA. Elektrownia Trumbull Energy Center rozpoczęła działalność, czyli skokowy spadek emisji
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Offshore wind napędza przemysł i porty. „Największe korzyści dopiero przed nami” [KONGRES POLSKIE PORTY]
Zaskakująca mapa polskiego systemu kaucyjnego. Liderami wcale nie największe aglomeracje
Marnujemy potencjał odpadów komunalnych [OPINIA]
Szczecin rozpoczął akcję Czysta Odra. Na swoich odcinkach rzeki uczestniczą w niej Niemcy i Czesi
Pół miliarda złotych na usuwanie nielegalnie nagromadzonych odpadów w dwa lata
Rozstrzygnięto IX Konkurs Stena Circular Economy Award – Lider Gospodarki Obiegu Zamkniętego
Dlaczego standard technologiczny ma znaczenie dla efektywności systemu kaucyjnego? [EKSPERT]
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 18:05 |
| Cyna | 49525 $ | tona | -4,57% | 25.06.2026 18:05 |
| Cynk | 3436.5 $ | tona | -1,89% | 25.06.2026 18:05 |
| Aluminium | 3149 $ | tona | -3,50% | 25.06.2026 18:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 18:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 18:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 18:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 18:05 |