Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności

Strona główna Odpady, Recykling Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności

Partnerzy portalu

Wyboista droga Coca Coli do cyrkularności - ZielonaGospodarka.pl
Fot. John Cameron/Unsplash

Dostępna w Stanach Zjednoczonych marka Dasani wypuszcza wodę w butelkach wykonanych z 100% recyklingowanego materiału PET. Nie będzie to dotyczyć nakrętek i nalepek. Sprite natomiast odchodzi od charakterystycznego zielonego koloru butelek na rzecz plastiku przezroczystego, który łatwiej odzyskiwać. Zielona pozostaje etykietka, dodatkowo opatrzona hasłem „Recycle me”.

Amerykańskie marki koncernu, woda butelkowana Dasani, oraz Sprite mają być nalewane do bardziej ekologicznych butelek.

Cel: butelki z rPET-u

Amerykańskie butelki wody Dasani, w tym 20-uncjowe i 1,5-litrowe sprzedawane na sztuki oraz 10-uncjowe i 12-uncjowe multipaki, od tego lata będą pakowane w plastik w 100 proc. podlegający recyklingowi. W Kanadzie zaś będzie to dotyczyć wszystkich butelek produktu.

Marka Dasani zobowiązała się do usunięcia z produkcji równowartości 2 miliardów „dziewiczych” plastikowych butelek do roku 2027 i tym samym zmniejszyć poziom produkowania plastikowych śmieci z 2021 roku. Marka przystąpiła też do programu World Without Waste, który zakłada, że do 2030 roku producenci będą wykorzystywać butelki co najmniej w 50 proc.  pochodzące z recyklingu. Cele World Without Waste obejmują również zapewnienie możliwości recyklingu wszystkich opakowań do 2025 roku oraz sprzedaż co najmniej 25 proc. napojów w opakowaniach nadających się do ponownego napełnienia lub zwrotu do 2030 roku.

Chris Vallette, starszy wiceprezes ds. innowacji technicznych i zarządzania w Coca-Coli, powiedział portalowi Recycling Today, że Coca-Cola jest zaangażowana w zmniejszenie zużycia pierwotnego plastiku nie tylko poprzez zwiększenie wykorzystania rPET, ale także poprzez zmniejszenie masy swoich butelek. Na pytanie, dlaczego całe portfolio butelek Dasani nie przeszło jeszcze w 100 proc. na rPET, odpowiedział, że chodzi o „skomplikowany system dystrybucji”. Wyjaśnia, że system produkcyjny firmy i rozlewnia w Kanadzie są inne i łatwiej było przejść na butelki wykonane w 100 proc. z rPET właśnie w tym kraju.

Przezroczysty plastik

Poprawa dostaw rPET jest częścią powodu, dla którego firma przechodzi na przezroczyste butelki Sprite. Począwszy od 1 sierpnia, marka ta zmienia swoje opakowania PET z charakterystycznego zielonego koloru na przezroczysty. Chociaż zielony PET nadaje się do ponownego przetworzenia, Coca-Cola twierdzi, że materiał z recyklingu jest częściej wykorzystywany do produkcji taśm, ubrań i dywanów niż nowych butelek PET.

„Usunięcie kolorów z butelek poprawia jakość materiałów poddawanych recyklingowi”, mówi Julian Ochoa, dyrektor generalny R3CYCLE z siedzibą w Karolinie Północnej, firmy zajmującej się przetwarzaniem PET na etapie poprzemysłowym i poużytkowym. Współpracuje ona z Coca-Cola Consolidated umiejscowionej również w Karolinie Północnej po to, aby umożliwić recykling od butelki do butelki w największym amerykańskim zakładzie butelkującym w 14 stanach. „To przejście pomoże zwiększyć dostępność rPET nadającego się do kontaktu z żywnością. Po poddaniu recyklingowi, przezroczyste opakowania PET Sprite mogą być ponownie przetworzone na butelki, pomagając napędzać gospodarkę cyrkulacyjną plastiku”, dodaje Ochoa.

Valette zauważa, że dopóki jest popyt bez podaży, będzie presja cenowa na rPET. „Jeśli uda nam się odzyskać wszystkie butelki, możemy pomóc naszym dostawcom lepiej kontrolować ich koszty, a to ostatecznie nam pomoże”, mówi.

Oskarżenia o greenwashing

Przynajmniej jedna organizacja pozarządowa uznała ostatnie ogłoszenie Coca-Coli dotyczące przejścia na przezroczystą butelkę Sprite'a za tzw. greenwashing.

Greenpeace USA wydało oświadczenie, w którym czytamy:

„Tylko dlatego, że plastikowa butelka nadaje się do recyklingu, nie oznacza, że zostanie poddana recyklingowi. Ostatnie ogłoszenie Coca Coli to kolejna rażąca próba greenwashingu ze strony jednego z najgorszych na świecie trucicieli plastikiem. Szacuje się, że ze wszystkich odpadów plastikowych, jakie kiedykolwiek wyprodukowano do 2015 roku, tylko 9 proc. zostało poddanych recyklingowi. Jesteśmy w środku ogromnego kryzysu zanieczyszczenia plastikiem i nie wyjdziemy z niego za pomocą recyklingu. W 2021 roku Coca Cola wyprodukowała 125 miliardów plastikowych butelek jednorazowego użytku – 13 miliardów więcej niż w poprzednim roku. Zamiast zakręcić swój plastikowy kran, Coca-Cola nadal produkuje miliardy wyrzucanych butelek rocznie, wpływając na nasze zdrowie i szkodząc naszym oceanom, klimatowi i społecznościom. Jeśli Coca-Cola chce być prawdziwym liderem w walce z kryzysem plastikowym i klimatycznym, musi być bardziej ambitna i zobowiązać się do 50-procentowego ponownego użycia i ponownego napełnienia do 2030 roku.”

W odpowiedzi na taką krytykę Vallette mówi, że Coca-Cola ma „trzystopniowe podejście” do zmniejszenia zużycia tworzyw pierwotnych: minimalizacja ilości plastiku potrzebnego do stworzenia strukturalnie zdrowych butelek, uczynienie 25 proc. swoich opakowań opakowaniami wielokrotnego użytku oraz praca nad poprawą efektywności recyklingu butelek wprowadzanych na rynek.

„Żadne z tych trzech rozwiązań nie zaspokoi potrzeb rynku i konsumentów” – mówi. A ich połączenie pozwoli już na zmniejszenie ilości odpadów plastikowych i obniżenie emisji gazów cieplarnianych, tłumaczy Vallette.

Opcje wielokrotnego użytku, które rozważa firma, obejmują szklane i plastikowe pojemniki zwrotne i umożliwienie konsumentom korzystania z własnych pojemników.

A teraz zastanówmy się – czy wodę w ogóle trzeba kupować w sklepie spożywczym?


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.