Wynik wyszukiwania - "czarna" - Wiadomości

Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia mija też 100 dni od zaprzysiężenia nowego rządu. Jedną z jego obietnic było zajęcie się truciem polskich rzek. Obietnica nie została spełniona, a Odra wciąż zalewana jest słonymi ściekami z kopalń. Aktywiści i aktywistki Greenpeace spłynęli kajakami rzeką, która jest dopływem Odry, a jej woda jest czarna od pyłu węglowego. Apelują do nowego rządu o pilną ochronę polskich rzek.
22.03.2024

Dbałość o środowisko naturalne najwyższym priorytetem

W czwartek, 14 marca 2024 r. „Nitro-Chem” S.A. zutylizował 16 paletopojemników porzuconych w miejscowości Czarna w powiecie wołomińskim, które najprawdopodobniej pochodzą z działalności produkcyjnej. Na zlecenie i na koszt spółki pojemniki zostały w sposób bezpieczny zabrane i przekazane do utylizacji profesjonalnym podmiotom. To kolejna skuteczna akcja, którą Spółka przeprowadziła w ostatnim czasie.
19.03.2024

Współpraca BASF i Stena Recycling w zakresie recyklingu akumulatorów do pojazdów elektrycznych w Europie

BASF, globalny producent materiałów do akumulatorów oraz firma zajmująca się ich przetwarzaniem, oraz Stena Recycling, jedna z wiodących europejskich firm, oferująca kompleksowe rozwiązania w zakresie recyklingu i zrównoważonych usług zamykających obieg zasobów, zawarły umowę kupna-sprzedaży czarnej masy. Umowa ta jest częścią szerszej współpracy planowanej przez BASF i Stena Recycling, w celu utworzenia łańcucha wartości recyklingu akumulatorów z pojazdów elektrycznych w Europie.
11.01.2024

Na rzece Czarna Hańcza zainstalowano miernik czystości wody

Zarząd Wigierskiego Parku Narodowego zainstalował na rzece Czarna Hańcza, w okolicy wsi Sobolewo (Podlaskie), urządzenie do kontroli jakości wody. Miernik co 15 minut kontroluje podstawowe parametry wody.
07.05.2023

Mieszkańcy Bielan chcą specjalnej ochrony bagiennego lasu olchowego

Mieszkańcy Bielan przygotowali petycję w sprawie ustanowienia użytku ekologicznego Bielański Ols w bielańskiej części Lasu Uroczysko Bemowo. Ols to las z dominacją olszy czarnej porastający bagienne siedliska.
30.04.2023

Nowy materiał wzorowany na futrze niedźwiedzia polarnego

Inżynierowie z University of Massachusetts Amherst (USA) opracowali syntetyczną tkaninę, wzorowaną na futrze niedźwiedzia polarnego. Nowy materiał jest już dostępny na rynku.
16.04.2023

Co się dzieje z odpadami niebezpiecznymi?!

Przez ostatnie 20 lat wiele się w Polsce zmieniło na dobre, jeśli chodzi o podejście do gospodarki odpadami, również niebezpiecznymi. Są one teraz o wiele lepiej wykorzystywane, a tylko kilka procent trafia na składowiska - mówi PAP dr hab. Katarzyna Grzesik z AGH.
04.09.2022

Skażenie Odry! - aktualizacja czwartek

Artykuł aktualizowany na bieżąco. Odśwież stronę. Najnowsze wiadomości pojawiają się na górze artykułu Badania wody oraz śniętych ryb w Odrze trwają zarówno w Polsce, jak i w Niemczech. Katastrofa ekologiczna stała się także przyczynkiem do kolejnych politycznych przepychanek. Prezentujemy najnowsze informacje dotyczące nieodrwacalnego skażenia Odry.
18.08.2022

Papierowa bateria aktywowana kroplą wody może zmienić świat jednorazowej elektroniki!

Zespół naukowców z Empa opracował aktywowaną wodą jednorazową - papierową baterię. Naukowcy sugerują, że mogłaby ona zostać wykorzystana do zasilania szerokiej gamy elektroniki jednorazowego użytku o niskim poborze mocy - takiej jak inteligentne etykiety do śledzenia obiektów, czujniki środowiskowe i medyczne urządzenia diagnostyczne - a tym samym zminimalizować ich wpływ na środowisko. Badanie proof-of-principle zostało opublikowane w czasopiśmie Scientific Reports.
15.08.2022

PGE partnerem Wigierskiego Parku Narodowego

PGE nawiązała współpracę z Wigierskim Parkiem Narodowym, dzięki której w 2022 roku zostaną zrealizowane aktywności z zakresu promowania postaw ekologicznych, ochrony przyrody, popularyzacji aktywności sportowych na obszarach leśnych, aktywizacji młodzieży szkolnej oraz seniorów, jak również edukacji na temat gatunków zwierząt występujących na terenach Parku. Działania te zostaną zrealizowane dzięki wsparciu Fundacji PGE w ramach projektu „Z energią łączymy pokolenia”.
02.05.2022

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.
11.04.2022

W modzie coraz silniejszy trend eko

Anna Kubisz, projektantka mody z recyklingu, przekonuje, że w tym sezonie panie będą nie tylko trendy, ale również eko, jeśli na sylwestra czy też przyjęcie karnawałowe założą kreację z zeszłego roku.
30.12.2021

Cronimet PL wspiera neutralności pod względem redukcji emisji CO2

Na przełomie ostatnich paru lat zrealizowano kilka inwestycji wpływających na ograniczenie CO2 do atmosfery.
08.10.2021

Zbliża się finał letniej edycji Operacji Czysta Rzeka

W ostatni weekend wakacji Operacja Rzeka odbędzie się rzekach: Wieprz, Bug i Krzna. Lubelskie kolejny raz pojawia się na mapie akcji i kończy tegoroczną edycję. W ramach inicjatywy sprzątane jest 30 rzek w Polsce. Wolontariusze, przyjaciele i sympatycy akcji mogą jeszcze dołączyć na fina akcji w Janowie Podlaskim.
26.08.2021

Prezydent podpisał ustawę o gatunkach obcych

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o gatunkach obcych - poinformowała w poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP. Ustawa określa m.in. zasady zwalczania roślin i zwierząt, które zagrażają rodzimym gatunkom.
24.08.2021

PSE: blisko miliard złotych na budowę elektroenergetycznych autostrad na Dolnym Śląsku

Już w 2030 roku będzie gotowa nowoczesna sieć elektroenergetycznych autostrad w regionie dolnośląskim. Na budowę tej infrastruktury przesyłowej Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. przeznaczą niemal 1 miliard złotych. Po jej ukończeniu powstanie nowoczesny układ zasilania południowo-zachodniej Polski.
19.08.2021

Prawdopodobnie wyciek ropy na Morzu Czarnym jest 400 razy większy niż podejrzewano

Wyciek ropy, do którego doszło 7 sierpnia w terminalu pod Noworosyjskiem na Morzu Czarnym może być aż 400 razy większy niż oficjalnie podano - ocenili w środę naukowcy z Rosyjskiej Akademii Nauk (RAN), powołując się na zdjęcia satelitarne.
12.08.2021

KOŚ za przyjęciem poprawek do ustawy o gatunkach obcych

Sejmowa Komisja Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa opowiedziała się w środę jednogłośnie za przyjęciem senackich poprawek do ustawy o gatunkach obcych określającej zasady zwalczania m.in. roślin i zwierząt, które zagrażają rodzimym gatunkom.
11.08.2021

Senat omówił ustawę o gatunkach obcych, nie zgłoszono poprawek

Senat w środę omówił na posiedzeniu plenarnym ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych. Nie zgłoszono poprawek, ustawa będzie głosowana pod koniec posiedzenia Senatu.
22.07.2021

Senackie Komisje za ustawą ws. zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, z poprawkami

Senackie komisje - środowiska oraz rolnictwa poparły w środę ustawę określającą zasady zwalczania inwazyjnych gatunków obcych, wraz z poprawkami. Są to m.in. rośliny i zwierzęta, które zagrażają rodzimym gatunkom i mogą negatywnie wpływać na zdrowie człowieka.
08.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.