Zbliża się finał letniej edycji Operacji Czysta Rzeka

zk

26.08.2021 10:51 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Klimat, Edukacja Zbliża się finał letniej edycji Operacji Czysta Rzeka

Partnerzy portalu

Zbliża się finał letniej edycji Operacji Czysta Rzeka - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

W ostatni weekend wakacji Operacja Rzeka odbędzie się rzekach: Wieprz, Bug i Krzna. Lubelskie kolejny raz pojawia się na mapie akcji i kończy tegoroczną edycję. W ramach inicjatywy sprzątane jest 30 rzek w Polsce. Wolontariusze, przyjaciele i sympatycy akcji mogą jeszcze dołączyć na fina akcji w Janowie Podlaskim.

Letnia edycja dotyczy wyłącznie rzek. Sprzątanie wody odbywa się z poziomu canoe/kajaku. Akcje mają mniejszy zasięg niż wiosną i są całkowicie koordynowane przez Sztab Główny Operacji Rzeka. Cykl rozpoczął się z początkiem wakacji na rzekach Kostrzyń, Liwiec i Bug w woj. mazowieckim. W lipcu ekopatrol odwiedził już Podlasie i rzeki Nurzec, Narwię i Biebrzę, Podkarpacie - rzeki San, Wisłok i Tanew, Wielkopolskę i Lubuskie z rzekami Warta, Noteć i Obra, Świętokrzyskie z rzekami Kamienna, Świślina i Nida oraz Lubelskie z rzekami Biała Łada, Wieprz i Bukowa. W sierpniu spływy porządkowe odbyły się na Dolnym Śląsku (Odra, Bóbr i Kwisa) i podczas największego spływu kajakowego na Bugu. Dwa tygodnie temu akcja odbyła się na Mazurach (Krutynia) i Suwalszczyźnie (Czarna Hańczą, Rospuda), a w miniony weekend na Wiśle, Policy i Świdrze na Mazowszu.

W trakcie wakacji Operacja Rzeka odwiedziła także wydarzenia kulturalno-rozrywkowe: Festiwal Kultury Pogranicza Folkowisko w Gorajcu, Festiwal Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, Festiwal Patrząc na Wschód w Budzie Ruskiej oraz festiwal Cieszfanów oraz największy spływ „500 kajaków”.

„To już ostatni weekend naszych letnich spływów porządkowych. Będziemy sprzątać na Wieprzu, Bugu i Krznie. Wtedy też odbędzie się finał akcji w Janowie Podlaskim, na który serdecznie zapraszamy. Podsumujemy tegoroczną edycję Operacji Czysta Rzeka z artystycznym akcentem. Wystąpią Haydamaky oraz odbędzie się mini koncert dla rzeki projektu Sviatyj” - mówi Daniel Parol, jeden z pomysłodawców i organizator Operacji Czysta Rzeka.

Finał Operacji Czysta Rzeka odbędzie się 28 sierpnia za Zamku Biskupim w Janowie Podlaskim. Wstęp na wydarzenie będzie możliwy tylko dla osób zarejestrowanych i posiadających bezpłatną elektroniczną wejściówkę, którą można pobrać pod linkiem: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/873329-3. Liczba miejsc ograniczona.

„Niestety nie dotarliśmy i nie dotrzemy wszędzie, ale zachęcamy do ekologicznych postaw w miejscach, w których będziemy jeszcze wypoczywać do końca wakacji. Nie bójmy się schylić po śmieci, jeśli je zauważymy. Pokażmy, że na szacunek dla przyrody stać nas cały rok, niezależnie od skoordynowanych akcji” – mówi Daniel Parol.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.