Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

Strona główna Klimat, Edukacja Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek

Partnerzy portalu

Światowy Dzień Wody – nie dla polskich rzek - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia mija też 100 dni od zaprzysiężenia nowego rządu. Jedną z jego obietnic było zajęcie się truciem polskich rzek. Obietnica nie została spełniona, a Odra wciąż zalewana jest słonymi ściekami z kopalń. Aktywiści i aktywistki Greenpeace spłynęli kajakami rzeką, która jest dopływem Odry, a jej woda jest czarna od pyłu węglowego. Apelują do nowego rządu o pilną ochronę polskich rzek.

Wśród 100 konkretów na pierwszych 100 dni rządów znalazła się obietnica wdrożenia programu rewitalizacji rzeki „Czysta Odra". Do tej pory jednak rząd nie podjął żadnych działań w tym kierunku, mimo że mógł wycofać szkodliwe regulacje wprowadzone tzw. specustawą odrzańską. Odra wciąż jest zalewana ściekami z kopalń węgla kamiennego, a kilka tygodni temu po raz kolejny wyłowiono z niej martwe ryby.

– ,,Czysta Odra'' pozostaje na razie jedynie obietnicą opakowaną w ładne słowa. Odra nie jest czysta i daleka droga do tego, by jej wody takie się stały. Aktywiści i aktywistki przepłynęli kajakami rzekę Bierawkę, której woda jest dosłownie czarna od pyłu węglowego, a to jeden z dopływów Odry. Kajaki po wyjęciu z wody trudno było domyć. Stan  wody w prawie wszystkich polskich rzekach został określony jako zły. Odra i Wisła wciąż traktowane są jak szambo, do którego kopalnie wylewają słone ścieki, zamiast zainwestować w systemy odsalania. Nasze rzeki są niszczone legalnie, zgodnie z prawem – powiedziała Marta Gregorczyk z Greenpeace.

Dlatego organizacje Greenpeace i Frank Bold skierowały do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka wniosek o przegląd pozwoleń wodnoprawnych.

– Konieczne jest niezwłoczne ograniczenie zrzutów zasolonych ścieków z kopalń do rzek. Tymczasem Wody Polskie pozostają w tej sprawie bezczynne. Nie tylko nie podejmują koniecznych działań z urzędu, ale wręcz odrzucają wnioski organizacji pozarządowych. Patową sytuację pogłębia bierność ministra infrastruktury, który mógłby nakazać Wodom Polskim dokonanie dodatkowego przeglądu pozwoleń wodnoprawnych – komentuje Maria Włoskowicz, prawniczka z Fundacji Frank Bold.

To już kolejne działanie obu fundacji, by zapobiec dalszym katastrofom w polskich rzekach. W czerwcu ubiegłego roku domagały się wykonania dodatkowych przeglądów od Wód Polskich, jednak organ odmówił ich wszczęcia. Organizacje skierowały odmowę do sądu.

– Wody Polskie nie chcą same dokonać przeglądów pozwoleń na zrzut ścieków, ale może je do tego skutecznie zobowiązać minister infrastruktury. Dlatego zwracamy się do ministra Klimczaka, aby zainterweniował i położył kres bezczynności Wód Polskich. Liczymy na to, że o czystą Odrę nie będziemy musieli walczyć w wieloletniej batalii w sądach – dodaje Gregorczyk.

ZielonaGospodarka
Fot. Materiały prasowe

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.