Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Strona główna Energetyka, OZE Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra. [odcinek 4]

Partnerzy portalu

Uwaga Wodór! Podcast - O energetyce i paliwach jutra.  [odcinek 4] - ZielonaGospodarka.pl

Dzisiaj premiera czwartego odcinka podcastu Uwaga wodór! O energetyce i paliwach jutra.

Prowadzący Paweł Trojanowski i Jakub Pikulski, zaprosili do rozmowy eksperta dr inż. Andrzeja Sikorę, prezesa zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.

Eksperci rozmawiali o istocie energii oraz roli wodoru jako mostu łączącego epokę paliw kopalnych z energetyką przyszłości. Poruszyli też tematykę galopującego postępu technologicznego w aspekcie rynku OZE, oraz obrazu gospodarki energetycznej.

Czy w niedalekiej przyszłości pojawi się technologia, która zrewolucjonizuje świat tak jak odkrycie prądu elektrycznego? Czy istnieją praktycznie nieograniczone źródła zeroemisyjnej, darmowej energii?

Kto wie, że aż 99,8 proc. procent energii, która dociera ze słońca, nie jest wykorzystywana? A może tuż za rogiem kryje się jakaś czarna energia, czarna materia, bombardujące neutrina? Po wysłuchaniu tego odcinka, odcinku zaczniecie inaczej patrzeć na otaczającą nas rzeczywistość.

Uwaga Wodór! To nowa seria podcastów o transformacji energetycznej, dekarbonizacji i zrównoważonym rozwoju gospodarki, czyli trendach, które coraz mocniej zarysowują się w naszym otoczeniu – w których wodór postrzegany jest jako nośnik energii i zeroemisyjne paliwo przyszłości.

W kolejnych odcinkach cyklu, eksperci, którzy nie boją się trudnych pytań i niełatwych odpowiedzi, na co dzień współpracujący z Klastrem Technologii Wodorowych, poruszą nie tylko tematykę wodoru, ale również szeroko pojętej zielonej energetyki.

***

Andrzej Sikora
Absolwent Wydziału EAiE AGH w Krakowie na kierunku elektronika. Uczestnik kursów i programach naukowych m.in. w Wiedeńskiej Szkole Bankowej w Austrii w latach 1992-1994, University of Southern California Jackson, Mississippi, USA (stypendium USID) oraz we Francji w INSEAD (Program STOREWARS) Fontainbleau pod Paryżem. W latach 2005-2007 był doradcą w firmie AKJ CAPITAL. W latach 2002-2005 obejmował stanowisko dyrektora Biura Optymalizacji Aktywów Produkcyjnych w PKN ORLEN S.A. Był Szefem projektu zakupu czeskiego UNIPETROLU. Uczestniczył także w wielu projektach akwizycyjnych, optymalizacyjnych i zarządczych w tym w projektach z zakresu „upstream” m.in. w Kazachstanie, Rosji, Algierii, Maroku i Sudanie.

Aktualnie jest prezesem zarządu firmy Instytut Studiów Energetycznych oraz adiunktem na swojej macierzystej uczelni na Wydziale Wiertnictwa, Nafty i Gazu. Ekspert w zakresie surowców energetycznych, bezpieczeństwa energetycznego oraz optymalizacji aktywów energetycznych. Uznany moderator, wykładowca oraz członek rad programowych licznych konferencji branżowych. Autor ponad stu publikacji naukowych. Aktywny doradca Zarządów spółek i Właścicieli firm działających na rynku petrochemicznym i energetycznym zarówno polskich jak i międzynarodowych.



Paweł Trojanowski
Ekspert branżowy Klastra Technologii Wodorowych w organizacji Hydrogen Europe, uczestniczył w pracach nad polskim Partnerstwem Wodorowym, działał w ramach inicjatywy European Clean Hydrogen Alliance. Z powodzeniem łączy praktykę inżynierską z wiedzą o ekonomii i biznesie, chętnie dzieląc się swoimi doświadczeniami. Z zaangażowaniem śledzi zielone trendy, aktywnie promując działania proekologiczne w najbliższym otoczeniu.

Jako Business Development Manager w Sescom S.A. skoncentrowany na wspieraniu rozwoju nowoczesnych rozwiązań smart metering i business intelligence, służących poprawie efektywności energetycznej budynków i instalacji. Miłośnik technologii wodorowych, a w wolnych chwilach ciężkiego rocka, przez kilkanaście lat związany z branżą energetyczną.  


Jakub Pikulski

Absolwent Szkoły Głównej Handlowej, Politechniki Warszawskiej oraz austriackiej uczelni Management Center Innsbruck. Wyznaje zasadę, że człowiek nigdy nie przestaje się uczyć, a podcasty są jedną z przyjemniejszych form zdobywania wiedzy. Przedsiębiorca od 10 lat kierujący polskim oddziałem firmy STASTO Automation dostarczającej innowacyjne zawory procesowe m.in. do branży energetycznej oraz paliwowej. Wierzy, że w biznesie ważniejszy od maksymalizacji zysku jest zrównoważony rozwój, partnerskie relacje, odpowiedzialność społeczna oraz troska o środowisko.

Entuzjasta technologii wodorowych jako kluczowego elementu na drodze do neutralności klimatycznej. Prywatnie zapalony sportowiec, a od niedawna także działacz i promotor sportu dziecięcego. Wiceprezes Klubu Sportowego Drukarz Warszawa.


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.