Wynik wyszukiwania - "czyste technologie" - Wiadomości

Ponad 1/3 wiatraków energetycznych w Hiszpanii do zdemontowania w ciągu pięciu lat

Ok. 36 proc. wiatraków energetycznych w Hiszpanii trzeba będzie wycofać w ciągu najwyżej pięciu lat, gdyż staną się przestarzałe - przewiduje stowarzyszenie firm wiatrowych (AEE). To oznacza, że ok. 7500 turbin wiatrowych i 20 tys. łopat zamieni się w złom, który trzeba będzie zdemontować, przewieźć i przetworzyć, co jest ogromnym wyzwaniem logistycznym.
06.12.2023

Timmermans krytykowany za preferowanie morskiej energetyki w miejsce jądrowej

Lider lewicowej listy Partii Pracy (PvdA) i Zielonych (GroenLinks) Frans Timmermans znalazł się w ogniu krytyki po tym jak powiedział, że energia jądrowa nie jest dobra dla Holandii i zamiast niej trzeba pozyskiwać „tanią energię z morza”.
01.10.2023

Kolejna runda konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”

Myślisz o zastosowaniu sztucznej inteligencji, aby poprawić życie mieszkańców Polski lub ochronę naszej planety? A może pracujesz nad nową technologią, dzięki której świat będzie bardziej zielony, cyfrowy? Jeśli tak, weź udział w sierpniowej edycji konkursu „Innowacje cyfrowej, zielonej, zdrowej i społecznie zrównoważonej przyszłości”. Zmień naszą przyszłość na lepsze.
03.08.2023

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.
24.07.2023

Do 2040 r. wydatki na nowe moce energetyczne mogą wynieść ponad 726 mld zł

Do 2040 r. skumulowane nakłady na nowe moce energetyczne mogą wynieść ok. 726,4 mld zł, z czego 86 proc. będzie dotyczyć mocy bezemisyjnych – wynika z opublikowanego scenariusza do prekonsultacji m.in. PEP2040.
13.06.2023

Udział gazu w miksie energetycznym Polski ma wynosić 15 proc. w 2030 roku. Potrzebne przyspieszenie inwestycji w OZE [WIDEO]

Gaz ziemny miał być głównym paliwem przejściowym w zielonej transformacji europejskich gospodarek, również Polski. Wybuch wojny w Ukrainie i konieczność odchodzenia od rosyjskich surowców zmieniły jednak nieco strategię państw UE w tym zakresie. Zgodnie z przedstawioną przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizacją Polityki energetycznej Polski w 2030 roku planowany udział gazu w polskim miksie energetycznym ma sięgnąć niecałych 30 TWh, czyli 15 proc. To znacznie mniej, niż zakładała poprzednia wersja. W tym czasie udział O
14.04.2023

Potrzeba miliardów, żeby rozkręcić europejskie wiatraki

Europa nie ma wystarczającego kapitału inwestycyjnego, aby osiągnąć zakładane cele związane z zerową emisją.
27.03.2023

Szefowa Komisji Europejskiej: nie ma powrotu do uzależnienia energetycznego od Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
29.01.2023

Barbórka 2022: węgiel w centrum uwagi, górnictwo z nadzieją na stabilizację

Górnictwo węgla kamiennego świętuje Barbórkę w sytuacji rekordowych cen węgla i olbrzymiego popytu na ten surowiec. Paradoksalnie rok węglowego boomu i przywrócenia rentowności wydobycia jest kolejnym rokiem spadku krajowej produkcji węgla. Branża liczy na stabilizację i spowolnienie tempa wygaszania kopalń.
04.12.2022

Okna generujące energię elektryczną?

Całe, naturalne światło wpadające przez okna może pewnego dnia zrobić znacznie więcej niż tylko poprawić nasz nastrój.
15.11.2022

Vattenfall zobowiązuje się do zakupu zeroemisyjnego cementu

Vattenfall zapewni, że do 2030 roku co najmniej 10 proc. cementu/betonu zamawianego dla swoich projektów będzie cementem/betonem o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla. Nowe zobowiązanie zostało podjęte w związku z COP27, gdzie Koalicja First Movers uruchomiła dziś nowy sektor - Cement i Beton.
08.11.2022

Ogromna inwestycja Poznania w wodorowe autobusy

Inwestycje Poznania w ekologiczny transport publiczny nabierają tempa. Miejski przewoźnik MPK Poznań dokonał zakupu 25 autobusów napędzanych wodorem Solaris Urbino 12 hydrogen. Przetarg rozpisany był na 15 pojazdów, jednak przewoźnik skorzystał z prawa opcji zamówienia kolejnych 10 autobusów. Supernowoczesne, bezemisyjne wodorowe modele wzbogacą flotę MPK już w drugiej połowie 2023 roku. To największe dotąd zamówienie na wodorowe autobusy marki Solaris.
28.10.2022

UE inwestuje 1,8 mld euro w projekty w dziedzinie czystych technologii, m.in. w Polsce

UE zainwestuje ponad 1,8 mld euro w 17 innowacyjnych projektów w dziedzinie czystych technologii w ramach trzeciej rundy przydzielania dotacji z funduszu innowacyjnego. Wybrane projekty zlokalizowane są w Bułgarii, Finlandii, Francji, Holandii, Islandii, Niemczech, Norwegii, Polsce i Szwecji.
12.07.2022

MKiŚ: będziemy ograniczać rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej

Jesteśmy w trakcie przygotowywania dokładnych założeń do nowej polityki energetycznej. Będziemy chcieli ograniczyć rolę gazu w procesie przejściowym transformacji energetycznej na rzecz OZE, bloków węglowych i atomu - powiedział w czwartek wiceminister klimatu Adam Guibourgé-Czetwertyński.
06.06.2022

Sasin: musimy bezpośrednio przejść od węgla na OZE i atom

Chcieliśmy zastosować gaz jako paliwo przejściowe w transformacji, ale dziś to nie jest dobra droga; musimy bezpośrednio przejść od węgla na odnawialne źródła i energię jądrową - podkreślił w w szwajcarskim Davos wicepremier, szef resortu aktywów państwowych Jacek Sasin.
24.05.2022

Zielona chemia - to się opłaca - PCC EXOL

Prawie 50% przychodów firmy, to sprzedaż produktów zielonej chemii. Na koniec 2021 roku zielona oferta obejmowała ponad 100 różnych produktów. Są to głównie surowce chemiczne i dodatki do różnego rodzaju kosmetyków i detergentów, oparte na biodegradowalnych surowcach pochodzenia naturalnego i co ważne, w których produkcji wykorzystywane są odnawialne źródła energii.
08.05.2022

Rezolucja Energetyczna 2022: należy inwestować w węgiel, zreformować ETS

Szybkie uniezależnienie się od rosyjskiej ropy i gazu, reforma unijnego systemu handlu emisjami ETS oraz inwestowanie w technologie wykorzystania węgla, jako paliwa przejściowego w transformacji - to niektóre postulaty podpisanej w Katowicach Rezolucji Energetycznej 2022.
22.04.2022

Minister Anna Moskwa z Ambasadorem Królestwa Danii o rozwoju OZE

Bezpieczeństwo energetyczne oraz współpraca w zakresie rozwoju OZE i ciepłownictwa to główne tematy rozmów minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z Ambasadorem Królestwa Danii w Polsce Ole Toftem. Spotkanie odbyło się 11 kwietnia 2022 r.
12.04.2022

Czy do 2040 roku Polsce uda się odejść od węgla i przejść na OZE?

W 2040 r. jedna trzecia wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej nadal będzie pochodzić z węgla kamiennego, którego łączne zużycie w energetyce i ciepłownictwie wyniesie wówczas ok. 26,4 mln ton – wynika z najnowszych analiz, przygotowanych pod egidą Głównego Instytutu Górnictwa (GIG).
05.04.2022

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii to główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 23 marca 2022 r., uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
24.03.2022

Dlaczego rewolucja czystych technologii w żegludze nabiera tempa?

Zaledwie kilka tygodni temu, nastroje panujące podczas COP26 były prawdopodobnie pozytywne i pełne nadziei, a kluczowi gracze w branży żeglugowej wykazali bezprecedensową gotowość do zwiększenia wysiłków na rzecz dekarbonizacji. Jednakże fragmentacja przedstawiona na MEPC 77 ukazała nieco inny obraz sytuacji.
26.12.2021

Pyzik: inwestycje w czyste technologie węglowe będą realizowane w latach 2023-29

Inwestycje w czyste technologie węglowe, zapisane w umowie społecznej dotyczącej transformacji górnictwa, będą realizowane w latach 2023-29 – potwierdził w środę wiceminister aktywów państwowych Piotr Pyzik. Plany w tym zakresie uznał za "bardzo ambitne".
22.12.2021

Czy Szwajcaria - lider innowacji na rzecz klimatu, będzie współpracować z Polską?

Szwajcaria jest postrzegana jako jeden z liderów innowacji, które mogą się przyczynić do transformacji energetycznej i osiągnięcia całkowitej neutralności klimatycznej w 2050 roku. Takie technologie, opracowane przez szwajcarskie firmy i naukowców, można do 18 listopada br. zobaczyć na wystawie „Cleantech – technologia dla zielonej przyszłości” zorganizowanej w warszawskim centrum innowacji Venture Café Warsaw.
05.11.2021

Ponad 40 państw uzgodniło przyspieszenie rozwoju czystych technologii

Ponad 40 państw uzgodniło we wtorek podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zaproponowany przez Wielką Brytanię plan mający na celu przyspieszenie rozwoju przystępnych cenowo czystych technologii na całym świecie do 2030 r.
03.11.2021

PKN Orlen planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy na wodór

PKN Orlen, w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz, planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która zyskała innowacyjny i nowoczesny wygląd - podał koncern.
22.09.2021

Szefowa KE: nie stać nas na zmianę klimatu

Polska ma szansę znacząco skorzystać ze Społecznego Funduszu Klimatycznego o wartości 72 mld euro i nie jest to jedyne wsparcie, jakie otrzyma – deklaruje w poniedziałkowym wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
02.08.2021

Sasin: górnicy nie będą stratni

Górnicy nie będą stratni, są bardzo dobre dla nich zabezpieczenia społeczne, mocny pakiet prorozwojowy dla Śląska i innych regionów pogórniczych - mówił w poniedziałek wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin ws. podpisanej umowy społecznej dla górnictwa.
05.07.2021

PAIH chce pokazać Nowej Zelandii siłę polskiej gospodarki - w tym zielone technologie i energetykę

Zależy nam na zaprezentowaniu siły polskiej gospodarki i naszych firm – mówi PAP Jakub Wilchelm z PAIH odnosząc się do forum Polska-Nowa Zelandia. Chcemy, by Polska była postrzegana jako naturalny lider naszego regionu, kraj o ogromnym potencjale gospodarczym.
24.06.2021

Umowa dla górnictwa parafowana przez związki i przedstawicieli rządu

Związkowcy i przedstawiciele rządu parafowali w środę w Katowicach umowę społeczną, zakładającą wygaszenie kopalń węgla energetycznego do 2049 r., pomoc publiczną dla górnictwa w tym okresie, osłony socjalne dla górników i mechanizmy wsparcia transformacji Śląska. Podpisanie umowy zaplanowano na maj.
28.04.2021

Tauron: nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych

Nie może być mowy o niekontrolowanym zamykaniu elektrowni węglowych ze szkodą dla pracowników - zapewnił w środę zarząd Grupy Tauron podczas spotkania ze związkowcami, skupionymi w działającej w firmie Radzie Społecznej. Związki nie rezygnują jednak z rozpoczętych protestów.
28.04.2021

Putin na czele walki ze zmianami klimatycznymi

Rosja zaprasza wszystkie kraje do dołączenia się do wspólnych projektów międzynarodowych mających na celu walkę ze zmianami klimatycznymi - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin podczas wirtualnego szczytu klimatycznego z udziałem liderów 40 państw.
22.04.2021

Kolejne rozmowy ws. umowy społecznej dla górnictwa - w końcu przyszłego tygodnia

Prawdopodobnie w końcu przyszłego tygodnia wznowione zostaną negocjacje umowy społecznej dla górnictwa - wynika z informacji strony związkowej. Wcześniej związkowcy sygnalizowali, że możliwy będzie powrót do rozmów już w najbliższy poniedziałek.
19.03.2021

W poniedziałek zostaną wznowione rozmowy w sprawie umowy społecznej dla górnictwa

W najbliższy poniedziałek przedstawiciele rządu i górniczych związków mają wznowić rozmowy na temat umowy społecznej określającej szczegóły zamykania kopalń węgla kamiennego oraz transformacji Śląska. Zakończona w nocy z czwartku na piątek runda negocjacji nie przyniosła porozumienia.
19.03.2021

Kurtyka: czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej

Czyste technologie to pole współpracy polsko-japońskiej; Polska jako kraj rozwijający swój pierwszy program energetyki jądrowej docenia wymianę doświadczeń z partnerami japońskimi - powiedział w środę minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
03.03.2021

Pandemia zmniejszy emisje CO2?

Międzynarodowa Agencja Energetyczna ocenia, że w wyniku pandemii koronawirusa globalne zapotrzebowanie na energię w całym 2020 roku spadnie o ok. 5 proc. Emisje CO2 związane z nią będą o ok. 7 proc. mniejsze. Spadek o 2,4 gigaton przywraca roczną emisję dwutlenku węgla do stanu sprzed dekady. Zapotrzebowanie na energię będzie jednak coraz większe.
11.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.