Vattenfall zobowiązuje się do zakupu zeroemisyjnego cementu

zk

08.11.2022 22:48
Strona główna Energetyka, OZE Vattenfall zobowiązuje się do zakupu zeroemisyjnego cementu

Partnerzy portalu

Vattenfall zobowiązuje się do zakupu zeroemisyjnego cementu  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Vattenfall zapewni, że do 2030 roku co najmniej 10 proc. cementu/betonu zamawianego dla swoich projektów będzie cementem/betonem o niemal zerowej emisji dwutlenku węgla. Nowe zobowiązanie zostało podjęte w związku z COP27, gdzie Koalicja First Movers uruchomiła dziś nowy sektor - Cement i Beton.

Jako członek założyciel First Movers Coalition (FMC), globalnego partnerstwa publiczno-prywatnego mającego na celu skalowanie nowych ekologicznych technologii w celu dekarbonizacji sektorów transportu i materiałów, Vattenfall dołącza teraz do najnowszego uruchomionego segmentu.

- Celem Vattenfall jest umożliwienie życia bez paliw kopalnych w ciągu jednego pokolenia. Cel 1,5ºC możemy osiągnąć tylko wtedy, gdy gwałtownie rozruszamy rynek przełomowych technologii niemal zero- lub zeroemisyjnych i sprawimy, że będą one tak samo konkurencyjne jak istniejące rozwiązania wysokoemisyjne. Obecnie siedem sektorów emituje jedną trzecią światowych emisji. Cieszę się, że Vattenfall może teraz zwiększyć ambicje także w zakresie wykorzystania betonu i cementu, oprócz sektorów stalowego, lotniczego i transportu ciężarowego, w których już się zaangażowaliśmy - mówiła Anna Borg, prezes i dyrektor generalna Vattenfall.

Rozwiązania mogą obejmować (ale nie są ograniczone do):

* Wychwytywanie, wykorzystanie i składowanie CO2
* Ekologiczne materiały uzupełniające w cemencie
* Zmiana rodzaju paliwa
* Wykorzystanie OZE
* Poprawa wydajności
* Dekarbonizowane surowce
* Alternatywne chemikalia do cementu
* Mineralizacja CO2 podczas utwardzania

Około 80 procent emisji CO2 Vattenfall z zakupów towarów i usług pochodzi z materiałów takich jak stal, beton, aluminium i miedź, dlatego zobowiązanie FMC jest jednym z ważnych sposobów osiągnięcia celów klimatycznych firmy.

Jest ono również zgodne z już istniejącym celem Vattenfall, jakim jest zmniejszenie o połowę naszych emisji z zakupionych towarów i usług do 2030 roku.

- Najtrudniejsze do abolicji sektory mogą stać się wolne od węgla do 2050 roku kosztem mniejszym niż 1 proc. globalnego PKB, jeśli uda się uczynić czyste technologie, przystępnymi w całym ich łańcuchu dostaw. Vattenfall już teraz pracuje nad inicjatywami mającymi na celu zmniejszenie emisji związanych z wykorzystaniem betonu i innych materiałów. Aby to osiągnąć, dążymy do stworzenia łańcuchów wartości wolnych od paliw kopalnych, począwszy od wydobycia surowca, wykorzystania energii podczas produkcji, aż do uzyskania gotowego produktu, a następnie poddania go recyklingowi lub ponownemu wykorzystaniu po zakończeniu eksploatacji. To zobowiązanie dobrze wpisuje się w naszą strategię - dodała Annika Ramsköld, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju, Vattenfall.

Koalicja First Movers jest inicjatywą World Economic Forum i Departamentu Stanu USA, której celem jest rozwiązanie problemu sektorów najtrudniejszych w procesie dekarbonizacji - siedmiu branż, które emitują jedną trzecią globalnych emisji: aluminium, lotnictwo, cement i beton, chemikalia, żegluga, stal i transport ciężarowy.


Źródło: vattenfall

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.