Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

zk

24.03.2022 16:38 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Prawo, finanse Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej

Partnerzy portalu

Minister Anna Moskwa o bezpieczeństwie energetycznym na spotkaniu Międzynarodowej Agencji Energetycznej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. gov.pl

Nowe wyzwania z zakresu bezpieczeństwa energetycznego oraz globalne działania na rzecz czystej energii to główne tematy ministerialnego spotkania Międzynarodowej Agencji Energetycznej. W wydarzeniu, które rozpoczęło się 23 marca 2022 r., uczestniczyła minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Podczas spotkania MAE minister Moskwa przedstawiła konkretne działania, które Polska podjęła, aby zwiększyć swoje bezpieczeństwo energetyczne i zakończyć dostawy rosyjskiego gazu.

– Polska od lat konsekwentnie podejmuje takie kroki jak m.in.: brak przedłużenia kontraktu z Gazpromem, ścisła współpraca z Danią i Norwegią przy realizacji projektu Baltic Pipe, rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu, podpisanie nowych kontraktów ze zdywersyfikowanymi dostawcami, takimi jak USA czy Katar. Wszystkie te działania prowadzą do wzmocnienia bezpieczeństwa i odporności naszego systemu energetycznego – zaznaczyła.

– Polska jako jeden z nielicznych krajów UE posiada obowiązkowe awaryjne zapasy gazu na 30 dni. Ola lat orędujemy też w UE ws. rozbudowy infrastruktury gazowej. Brak wsparcia jest jedną z głównych barier przyspieszenia procesu inwestycyjnego – powiedziała.

W opinii minister przyspieszenie przejścia na czystą energię przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego jest możliwe pod warunkiem, że wszystkie kraje będą działać solidarnie i konsekwentnie.

– Dziś potrzebujemy solidarności, determinacji i długoterminowej polityki z jasnymi celami. Nasz system bezpieczeństwa został naruszony. Zależność Europy od niestabilnego dostawcy, wykorzystującego energię jako broń do zabijania ludzi, musi się definitywnie skończyć – dodała Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska.

Spotkania bilateralne

Na marginesie ministerialnego spotkania MAE minister Moskwa uczestniczyła również w rozmowach z przedstawicielami USA, Wielkiej Brytanii i Japonii oraz dyrektorem Międzynarodowej Agencji Energetycznej Fatihem Birolem.

Bezpieczeństwo energetyczne było jednym z tematów rozmowy minister Moskwy z sekretarz ds. energii Jennifer Granholm.

– W świetle rosyjskiej agresji militarnej na Ukrainę, wykorzystanie energii jądrowej może stać się kluczowe dla wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego w Europie – zauważyła szefowa resortu klimatu i środowiska.

Rozmawiając z sekretarzem stanu w Departamencie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej Wielkiej Brytanii Kwasi Kwartengiem minister Anna Moskwa podkreśliła, że liczy na polsko-brytyjską współpracę w zakresie rozwoju technologii wodorowych i magazynowania energii.

– Działania stabilizujące rynki ropy i gazu w sytuacji wojny są potrzebne natychmiast. Polska docenia odważne decyzje wielkich brytyjskich koncernów paliwowych o wycofaniu się z Rosji, mimo wysokich kosztów – dodała.

Z kolei nowe technologie jądrowe i wodorowe, współpraca w zakresie magazynowania energii oraz czyste technologie węglowe to kluczowe obszary polsko-japońskiej współpracy, o której Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, rozmawiała z Koichi Haguida, ministrem ekonomii, handlu i przemysłu Japonii.

– Podobieństwa między Japonią i Polską w miksie energetycznym oraz bogate doświadczenie w zakresie innowacyjnych technologii skłoniły nas do uważnego śledzenia japońskich wysiłków na rzecz dekarbonizacji – wyjaśniła.

W trakcie rozmowy z Fatihem Birolem, dyrektorem MAE, minister Moskwa podziękowała za silne wsparcie, jakie państwa członkowskie otrzymują od Sekretariatu Międzynarodowej Agencji Energetycznej.

– Unia Europejska, aby zapobiec podobnemu kryzysowi energetycznemu w przyszłości, musi jak najszybciej uniezależnić się od rosyjskiego importu surowców – powiedziała szefowa resortu klimatu i środowiska Anna Moskwa.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23100,00 $ tona 0,65% 1 gru
 Cynk 3056,00 $ tona 2,79% 1 gru
 Aluminium 2430,00 $ tona 1,84% 1 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.