PAIH chce pokazać Nowej Zelandii siłę polskiej gospodarki - w tym zielone technologie i energetykę

zk

24.06.2021 11:31 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE PAIH chce pokazać Nowej Zelandii siłę polskiej gospodarki - w tym zielone technologie i energetykę

Partnerzy portalu

PAIH chce pokazać Nowej Zelandii siłę polskiej gospodarki - w tym zielone technologie i energetykę  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. iStock

Zależy nam na zaprezentowaniu siły polskiej gospodarki i naszych firm – mówi PAP Jakub Wilchelm z PAIH odnosząc się do forum Polska-Nowa Zelandia. Chcemy, by Polska była postrzegana jako naturalny lider naszego regionu, kraj o ogromnym potencjale gospodarczym.

W czwartek o godz. 8.30 rozpoczyna się Forum Biznesu Polska-Nowa Zelandia. Organizuje je Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) we współpracy z polonijną organizacją biznesową Polanz z Nowej Zelandii, Ambasadą Nowej Zelandii w Polsce oraz Ambasadą RP w Nowej Zelandii.

– Polska Agencja Inwestycji i Handlu rozszerza swoją ofertę wsparcia polskich przedsiębiorców na Nową Zelandię – powiedział szef biura PAIH w Sydney Jakub Wilchelm.

Dodał, że do udziału w środowym forum zaproszeni są polscy eksporterzy i inwestorzy. Spotkanie ma być – Okazją do zapoznania się z potencjałem rynku nowozelandzkiego oraz najbardziej perspektywicznymi branżami eksportowymi.

– Oczekujemy, że Nowa Zelandia stanie się bardziej rozpoznawalnym partnerem biznesowym dla polskich przedsiębiorstw, szczególnie z perspektywy budowania strategii eksportowych i inwestycyjnych w regionie Oceanii i na rynkach azjatyckich – zaznaczył Wilchelm.

Zwrócił uwagę, że Nowa Zelandia stworzyła przyjazny zagranicznemu biznesowi model gospodarczy. Opiera się on na – Kulturze otwartości, niskich podatkach, dobrej kondycji lokalnego rynku pracy, znacznie tańszej infrastrukturze niezbędnej do prowadzenia biznesu, w porównaniu do innych krajów tego regionu.

PAIH-owi zależy – jak mówił – na zaprezentowaniu siły polskiej gospodarki i polskich firm stronie nowozelandzkiej.

– Chcemy, żeby Polska była postrzegana jako naturalny lider naszego regionu, kraj o ogromnym potencjale gospodarczym, a zarazem miejsce charakteryzujące się unikalnymi warunkami do prowadzenia biznesu, i jako partner o wysokiej etyce biznesowej – podkreślił Wilchelm.

Pytany o znaczenie Forum Biznesu Polska-Nowa Zelandia dla polskich przedsiębiorców podkreślił, że celem jest zaprezentowanie polskim przedsiębiorcom rynku nowozelandzkiego, który być może nie jest jeszcze przez nich w pełni odkryty, a często nawet uchodzi za kraj zbyt odległy, wręcz egzotyczny.

Wilchelm zapewnił o wsparciu Agencji dla polskich firm w planach ich ekspansji zagranicznej.

– Ich decyzje o współpracy z Nową Zelandią czy poszukiwaniu potencjalnych partnerów biznesowych mogą być wspierane wiedzą, kontaktami PAIH, ale też doświadczeniem partnerów lokalnych, z którymi Agencja współpracuje, a którzy udzielają wsparcia zagranicznym podmiotom na rynku nowozelandzkim – powiedział.

Agencji zależy też na lepszym zrozumieniu przez polski biznes potencjału rynkowego Nowej Zelandii w regionie Azji.

– Kraj ten, podobnie jak Australia, posiada wyjątkowo dobrze rozwinięte kanały dystrybucyjne, jak również wieloletnie, ugruntowane już relacje biznesowe w krajach azjatyckich, co dla naszych firm jest bardzo częstym wyzwaniem we wchodzeniu na tamtejsze rynki – stwierdził Wilchelm.

Jak zaznaczył, rynek Nowej Zelandii, podobnie jak Australia, to przede wszystkim „brama” do Azji. Według niego Nowa Zelandia to też jeden z najbardziej innowacyjnych rynków, oparty na silnym ekosystemie wsparcia innowacyjności i rozwoju technologii.

– To stwarza polskim firmom wyjątkową możliwość swoistego przetestowania swoich produktów czy usług, zanim podejmą one z reguły bardzo kosztowne decyzje o wchodzeniu na inne rynki Oceanii lub Azji – podkreślił.

Wilchelm wskazał, że z dotychczasowych doświadczeń we współpracy z Nową Zelandią wynika, iż do najbardziej perspektywicznych sektorów eksportowych należą m.in.: usługi i produkty dla sektora rolnictwa oraz leśnictwa; urządzenia dla sektora przetwórstwa spożywczego; urządzenia przemysłu elektromaszynowego i elektroenergetycznego. Wskazał też na czyste technologie, rozwiązania podnoszące efektywność energetyczną np. w budownictwie mieszkaniowym, czy technologie IT/ICT.

Według wstępnych danych, na które powołuje się PAIH, w I kwartale 2021 roku obroty handlowe między Polską a Nową Zelandią wyniosły 41,5 mln dol. w eksporcie oraz 25,8 mln dol. w imporcie. Dodatnie saldo ukształtowało się na poziomie 15,7 mln dol.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.