POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

zk

24.07.2023 08:32
Strona główna Energetyka, OZE Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych

Partnerzy portalu

Digitalizacja, testy i walidacja wdrażania "latających robotów" na morskich farmach wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
Konsorcjum DOME (Digital Operations and Maintenance Environment Project) pod przewodnictwem Cognitive Business, jednej z wiodących brytyjskich firm specjalizujących się w uczeniu maszynowym i sztucznej inteligencji w sektorze energetycznym, wraz z CAE, globalną firmą zajmującą się technologią symulacji, osiągnęło ważny etap w zakresie zastosowania robotyki na morskich farmach wiatrowych. Ich wspólny projekt zakłada wykorzystanie technologii do czterokrotnego zwiększenia mocy z projektów offshore wind do 2030 roku.

Innovate UK i Offshore Renewable Energy Catapult (OREC) współpracują z partnerami branżowymi, aby wprowadzić świat w nową zieloną rewolucję przemysłową poprzez inwestycje w czyste technologie. Wspólny wysiłek wykorzystujący energię wiatrową ma na celu czterokrotne zwiększenie mocy morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku.

Projekt DOME - Digital Operations and Maintenance Environment Project - obejmuje konsorcjum firm, uniwersytetów i ekspertów merytorycznych. DOME koncentruje się na budowie otwartej platformy symulacyjnej umożliwiającej testowanie i walidację złożonych interakcji systemowych.

W ramach tego konsorcjum, firmy Cognitive i CAE współpracowały w celu zapewnienia testów i walidacji powietrznego rozmieszczenia technologii na morzu przy użyciu DOME. Współpraca zaowocowała technologią, która została zamodelowana i skalibrowana do znanych parametrów morskiej farmy wiatrowej. Wiatr, zasoby i interakcje środowiskowe zapewniły symulację zdolną do zapewnienia złożoności wymaganej do stworzenia bardzo dokładnych i realistycznych warunków lotu. Cyfrowe środowisko umożliwiło przetestowanie i walidację 4-śmigłowego drona powietrznego przenoszącego 25-kilogramowego robota konserwacyjnego i inspekcyjnego przy wietrze do 10 m/s.

Zapewniając wiedzę merytoryczną i doświadczenie, firma Cognitive współpracowała ze specjalistą technologicznym, firmą CAE, aby umożliwić dokładne modelowanie farmy wiatrowej i zbudować system gotowy do pracy w sterowni, który łączył się z symulacją z chmury.

- Jesteśmy oczywiście zachwyceni, że możemy pracować jako część konsorcjum DOME i współpracować z CAE, wnosząc naszą wiedzę do projektu.  Ta symulacja zapewniła teraz pierwszy etap weryfikacji koncepcji udanego wdrożenia robotyki z powietrza w farmach wiatrowych oraz platformę, z której DOME może zostać rozszerzony w następnej rundzie finansowania - powiedział Ty Burridge Oakland, dyrektor zarządzający w Cognitive Business.

- Współpraca z Cognitive Business przy opracowywaniu koncepcji DOME wykorzystuje doświadczenie CAE w zakresie środowisk syntetycznych, autonomicznych dronów i obliczeniowej dynamiki płynów. Powstały w ten sposób cyfrowy bliźniak pokazał potencjał wykorzystania wirtualnych środowisk do tworzenia i testowania innowacyjnych podejść wspierających rozwój morskiej energii odnawialnej - powiedział David Bentley, dyrektor zarządzający CAE (UK) plc i CAE ATS plc.

Założona w 2018 roku firma Cognitive Business jest liderem w branży uczenia maszynowego i stosowanej sztucznej inteligencji, opracowując szeroką gamę rozwiązań wspomagających podejmowanie decyzji, monitorowanie wydajności i konserwację predykcyjną dla szerokiego zakresu operacji energetycznych.

W ubiegłym miesiącu firma ogłosiła, że otrzymała zlecenie na dostarczenie farmie wiatrowej Robin Rigg pakietu technologii rozpoznawania wzorców sztucznej inteligencji i prognozowania produkcji, które umożliwią właścicielowi-operatorowi przewidywanie kierunku programów konserwacji i maksymalizację wydajności operacyjnej w całym zakładzie.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.