Wynik wyszukiwania - "energia jądrowa" - Wiadomości

Westinghouse osiąga ważny kamień milowy, rozpoczynając eksploatację komercyjną bloku nr 4 w elektrowni Vogtle

Obok bloku nr 3 elektrowni Vogtle, którego eksploatacja komercyjna rozpoczęła się w lipcu 2023 r., oraz dwóch istniejących ciśnieniowych reaktorów wodnych, blok nr 4 odegra istotną rolę w zabezpieczeniu bezemisyjnej przyszłości dla Stanów Zjednoczonych. Zarówno blok 3, jak i blok 4 jest w stanie wytworzyć wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilania około 500 tys. gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Energia jądrowa nie powoduje emisji, a nowe bloki mają stanowić niezawodne źródła energii w całym regionie przez następ
30.04.2024

Włochy zbudują pierwszą elektrownię wykorzystującą zjawisko fuzji jądrowej

Włoski koncern energetyczny ENI na początku lat 30. planuje zbudować pierwszą elektrownię wykorzystującą zjawisko fuzji jądrowej - ogłosiła we wtorek przedstawicielka firmy Francesca Ferrazza w Senacie w Rzymie.
09.04.2024

Minister klimatu: energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego

Energia jądrowa będzie istotnym elementem polskiego miksu energetycznego jako niezawodne źródło energii elektrycznej - stwierdziła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska, cytowana w komunikacie resortu.
29.03.2024

Założenia: pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej wiceministrem przemysłu

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej ma mieć rangę sekretarza lub podsekretarza stanu w Ministerstwie Przemysłu - wynika z założeń zmiany rozporządzenia, opublikowanych w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
14.03.2024

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu - z siedzibą w Katowicach

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
01.03.2024

Bando: decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna

Decyzja o ustaleniu lokalizacji pierwszej elektrowni jądrowej jest ostateczna - podkreślił w przesłanym PAP komunikacie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Maciej Bando. Jak zaznaczył, na miejscu rozpoczęły się już pierwsze prace.
24.02.2024

Macron: współpraca między Polską i Francją jest siłą napędową w zakresie energii jądrowej

Współpraca między Polską i Francją jest również siłą napędową w zakresie energii jądrowej, nasze kraje w największym stopniu rozwijają programy budowy elektrowni jądrowych w Europie - powiedział w Paryżu prezydent Francji Emmanuel Macron na konferencji z premierem Donaldem Tuskiem.
12.02.2024

W Iranie rozpoczęto budowę 4 elektrowni jądrowych

Iran rozpoczął budowę czterech kolejnych elektrowni jądrowych na południu kraju, których łączna moc ma wynieść 5 tys. megawatów - podała w czwartek irańska rządowa agencja IRNA cytowana przez agencję Associated Press.
02.02.2024

Brytyjski rząd przedstawił plany czterokrotnego zwiększenia produkcji energii jądrowej

Brytyjski rząd przedstawił w czwartek plany "największej od 70 lat" rozbudowy energetyki jądrowej, które mają pozwolić na czterokrotne zwiększenie do 2050 roku ilości wytwarzanej w ten sposób energii, a zarazem zapewnić krajowi bezpieczeństwo energetyczne.
11.01.2024

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
01.12.2023

Haters gonna hate, a Polska jedzie dalej. Atomowe plany Polski w ślepym ogniu krytyki

We wrześniu Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) podpisały umowę z konsorcjum Westinghouse-Bechtel w celu budowy elektrowni atomowej. Atomowe plany Polski budzą różne reakcje na arenie międzynarodowej, w tym krytyczne, którym trudno nie zarzucić hipokryzji.
01.11.2023

Będzie możliwa wstępna ocena terenu branego pod uwagę przy budowie elektrowni jądrowej

Będzie możliwa wstępna ocena terenu branego pod uwagę przy budowie elektrowni jądrowej oraz innych obiektów tego typu – wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów, który został opublikowany w poniedziałek na stronach RCL.
25.09.2023

Szef Rosatomu: wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu zostały usunięte

Wszystkie przeszkody w rozbudowie elektrowni jądrowej w Paksu w środkowych Węgrzech zostały usunięte dzięki procesowi przygotowań i licencjonowania w ostatnich latach, a budowa będzie przebiegać we właściwym tempie – poinformował przebywający w piątek na placu budowy nowych bloków szef państwowego rosyjskiego koncernu Rosatom Aleksiej Lichaczow.
23.09.2023

Czy Godzilla powróci? Azja idzie w energię jądrową

Energia jądrowa przeżywa rozkwit w regionie Azji i Pacyfiku, ponieważ kontynent azjatycki ma rosnące zapotrzebowanie na tanią i czystą energię. Tylko w zeszłym roku produkcja energii jądrowej w Azji wzrosła o 5 procent, zaś w ciągu ostatniej dekady ponad dwukrotnie.
11.09.2023

Energia jądrowa coraz bardziej realną opcją w transformacji energetycznej

W ostatnim czasie znacząco wzrosło biznesowe i polityczne zainteresowanie rozwojem energii jądrowej. Jaką rolę w procesie dekarbonizacji pełnią inwestycje w tym obszarze? Jakie są możliwości tego sektora w porównaniu z długoterminowymi potrzebami rynku? I przede wszystkim jak wyglądają kwestie bezpieczeństwa?
30.08.2023

74 proc. Polaków chce elektrowni jądrowych; przeciw 20 proc.

Budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju popiera 74 proc. Polaków, a 20 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak dodano, 58 proc. badanych zgodziłoby się na taką elektrownię w okolicy miejsca ich zamieszkania.
15.12.2021

Obajtek: Mały atom przybliży Orlen do neutralności klimatycznej

Dla Orlenu małe reaktory modułowe to ważny krok do osiągnięcia celu neutralności emisyjnej do 2050 r. Ich rolą będzie nie tylko dostarczanie energii i ciepła, ale także znaczna redukcja śladu węglowego – mówi "Rzeczpospolitej" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
15.12.2021

Prawie połowa mieszkańców Holandii woli energię atomową niż z turbin wiatrowych

Mieszkańcy Niderlandów opowiadają się za zwiększeniem wykorzystywania energii jądrowej - wynika z badania pracowni I&O Research. 49 proc. ankietowanych woli energię z jednej elektrowni nuklearnej niż z wielu lądowych turbin wiatrowych. Przeciwnego zdania jest 24 proc. badanych.
03.12.2021

Macron: atom to jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny

Energia atomowa, to jedyna możliwość produkcji energii w sposób suwerenny – ocenił prezydent Francji Emmanuel Macron podczas środowej wideokonferencji z członkami Europejskiego Komitetu Regionów. Uważa, że energia atomowa powinna mieć dostęp do finansowania w ramach tzw. taksonomii.
02.12.2021

Mimo oporu Berlina powrót do energii atomowej wydaje się nieunikniony

Pomimo dużego sprzeciwu Niemiec w Europie widoczny jest trend rozwoju energetyki jądrowej. Coraz więcej krajów UE deklaruje nowe inwestycje w tym obszarze – pisze dziennik ekonomiczny „Handelsblatt”.
28.10.2021

Kurtyka: w połowie 2022 r. będą konkrety dotyczące budowy elektrowni jądrowej

Jest intencja stron, aby wybudować elektrownię jądrową według amerykańskiej technologii, co zostało potwierdzoną umową, dającą nam 18 miesięcy na pogłębione prace. W połowie 2022 r. będą konkrety ws. budowy elektrowni – powiedział w piątek minister klimatu Michał Kurtyka.
24.09.2021

Ministerstwo klimatu aktualizuje katalog firm, mogących działać w sektorze jądrowym

Ministerstwo Klimatu i Środowiska aktualizuje katalog polskich firm, mogących działać w sektorze jądrowym. Włączenie krajowego przemysłu w polski projekt energetyki jądrowej jest jednym celów działań ministerstwa – podkreślił jego szef Michał Kurtyka.
01.07.2021

Energia atomowa jest złym rozwiązaniem dla Polski?

Według raportu Połączonej Komisji do spraw Badań przy Komisji Europejskiej energetyka atomowa może pomóc w dążeniu do neutralności klimatycznej Europy do 2050 roku.
07.04.2021

Korea współpracuje z Polską w szkoleniu kadr na potrzeby programu polskiej energetyki jądrowej

KHNP (Korea Hydro & Nuclear Power), światowy lider w energetyce jądrowej, ogłosił podczas seminarium „Rozwój zasobów ludzkich na potrzeby energetyki jądrowej pomiędzy Polską a Koreą” swoją gotowość do poszerzenia obecnej współpracy z polskimi instytucjami akademickimi oraz chęć wsparcia Polski w procesie kształcenia krajowych liderów w dziedzinie energetyki jądrowej – specjalistów o wysokich kompetencjach i wiedzy w obszarach zarządzania i inżynierii.
04.02.2021

Połączenie OZE i energii atomowej może być przyszłością polskiej energetyki

Odnawialne źródła energii, w tym zwłaszcza fotowoltaika, przeżywają w Polsce boom. To efekt m.in. różnego rodzaju państwowych dotacji, lecz także ogólnoświatowego trendu zapotrzebowania na zieloną energię. Technologie stojące za OZE nie są jednak w pełni rozwinięte, przez co na chwilę obecną nie można całego systemu energetycznego oprzeć na tych innowacyjnych rozwiązaniach.
22.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.