Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - ZielonaGospodarka.pl
01.12.2023 14:29
Strona główna Energetyka, OZE Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju

Partnerzy portalu

Anna Łukaszewska-Trzeciakowska na COP28: energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - ZielonaGospodarka.pl
Fot. X/@MKiS_GOV_PL

Energia jądrowa zapewni bezpieczeństwo energetyczne oraz szansę na rozwój gospodarczy kraju - podkreśliła podczas 28. Konferencji Stron Ramowej konwencji ONZ w sprawie zmian klimatu (COP28) minister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.

Szefowa resortu klimatu i środowiska wraz z prezydentem Andrzejem Dudą biorą udział szczycie klimatycznym w Dubaju. Ministerstwo zwraca uwagę, że trwająca konferencja jest podsumowaniem wyników globalnego przeglądu, którego celem jest monitorowanie realizacji postanowień Porozumienia paryskiego, czyli pierwszej globalnej umowy klimatycznej z 2015 r. W trakcie szczytu ma nastąpić także ocena dokonanych postępów wdrażania umowy paryskiej. W Dubaju odbywać się będą także negocjacje dotyczących realizacji inicjatyw mających na celu mitygację i adaptację do zmian klimatu.

Resort klimatu i środowiska wskazał, że polska delegacja podczas COP28 mówi o znaczeniu energii jądrowej dla bezpieczeństwa energetycznego oraz o rozwoju odnawialnych źródeł energii.

"Produkcja czystej energii, chociaż bardzo dynamicznie się rozwija, jest dla Polski ogromnym wyzwaniem. Potrzebna jest modernizacja sieci elektroenergetycznych. OZE dziś są stabilizowane przez elektrownie węglowe, a w niedalekiej przyszłości będą przez niezawodne, elastyczne i stabilne źródło energii podstawowej, jakim będzie energetyka jądrowa" - powiedziała minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, cytowana w komunikacie.

Szefowa MKiŚ zwróciła uwagę, że atom to źródło energii, które "umożliwi zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego", a także da szansę na rozwój gospodarczy kraju.

Ministerstwo poinformowało, że prezydent Andrzej Duda oraz minister klimatu i środowiska zabiorą głos m.in. podczas Wydarzenia Net Zero Nuclear (2 grudnia). Dodano, że państwa, które opracowały Tripling Nuclear Declaration (USA, Francja, UK, Szwecja, Finlandia, Korea Płd.), "skierowały zaproszenie do Prezydenta RP Andrzeja Dudy, by poparł w imieniu Polski tę deklarację". "Prezydent przyjął to zaproszenie" - dodano.

Resort zwrócił uwagę, że podczas COP w Dubaju zorganizowane zostanie wydarzenie, którego celem będzie "uznanie strategicznego znaczenia energii jądrowej jako jednego z najważniejszych na świecie dostawców czystej energii elektrycznej oraz zobowiązanie rządów do dalszego wspierania tej energii". "Głównym elementem wydarzenia jest zatwierdzenie i ogłoszenie deklaracji, która koncentruje się na zobowiązaniu rządów do uznania znaczenia energetyki jądrowej oraz współpracy w celu osiągnięcia globalnego celu, jakim jest potrojenie potencjału energii jądrowej do 2050 roku" - poinformowano.

W piątek w Dubaju, największym mieście Zjednoczonych Emiratów Arabskich, rozpoczęła się 28. konferencji sygnatariuszy Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (zwana w skrócie COP28). Odbywające się corocznie od 1995 r. konferencje COP mają na celu wypracowanie przez rządy polityki mającej na celu ograniczenie globalnego wzrostu temperatury i dostosowanie się do skutków związanych ze zmianami klimatu. Tegoroczna konferencja potrwa do 12 grudnia.

bk/ mick/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.