Wynik wyszukiwania - "fit for 55" - Wiadomości

O co chodzi we wspólnej polityce klimatycznej Unii Europejskiej?

Dlaczego Unia Europejska zajmuje się klimatem, skoro to wyzwanie planetarne, a atmosferę psują emisje z całego świata? Jak dotąd wiele działań dla klimatu na poziomie globalnym to niewiążące deklaracje, za to UE pokazała, że potrafi radzić sobie z dużymi projektami gospodarczymi i społecznymi. Wiele wskazuje też na to, że jest w stanie godzić rozwój z troską o planetę, przecierając szlak innym krajom i regionom.
22.05.2024

EKG 2024: sektor motoryzacyjny oczekuje pragmatycznego podejścia UE do celów klimatycznych

Przestawienie się europejskiego przemysłu motoryzacyjnego z produkcji samochodów spalinowych na zeroemisyjne jest nieuniknione, ale wymaga pragmatycznego podejścia do celów klimatycznych i więcej czasu na wprowadzenie pakietu „Fit for 55” - ocenili eksperci branży motoryzacyjnej podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
11.05.2024

Pompy ciepła przyśpieszą transformację energetyczną

W osiągnięciu celów klimatycznych UE istotną rolę odegrają pompy ciepła, których zdolność do efektywnego wykorzystania energii odnawialnej, zarządzania ciepłem i zastąpienia paliw kopalnych w ogrzewaniu domów jest udowodniona, ale wiedza o tym mało rozpowszechniona – ocenia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
25.03.2024

Eksperci: budynki w polskich miastach odpowiadają nawet za 80 proc. emisji CO2

W naszej strefie klimatycznej budynki odpowiadają średnio za 60 do 80 proc. emisji CO2, dlatego bez transformacji sektora budynków nie będzie transformacji miast, a bez transformacji miast nie uda się transformacja klimatyczna - wskazali eksperci podczas IX Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.
13.03.2024

Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED

Do przeprowadzania audytów energetycznych i wdrażania rekomendowanych w nich rozwiązań zachęca Grupa Tauron. Koncern przypomina, że część firm do wykonania takiego audytu zobowiąże unijna dyrektywa EED, dotyczącą efektywności energetycznej.
16.01.2024

Kraje UE i Parlament Europejski porozumiały się w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków

Kraje członkowskie UE i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowych przepisów dotyczących charakterystyki energetycznej budynków. Zmieniona dyrektywa ustanawia bardziej ambitne wymagania wobec nowych i odnawianych budynków w UE oraz zachęca państwa członkowskie do renowacji zasobów budowlanych.
08.12.2023

Dyrektywa RED III w sprawie OZE przyjęta. Polska zobowiązana do realizacji jej celów m.in. w ciepłownictwie i energetyce

W niedzielę w życie weszła kluczowa dla zwiększenia wykorzystania zielonej energii dyrektywa RED III. Jej głównym celem jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych poprzez szerokie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Dyrektywa RED III zakłada również, że zgodnie z nowelizacją państwa członkowskie do 2030 roku muszą pozyskiwać 45% energii z OZE. Czy realizacja założeń strategii “Fit for 55”, jakim jest redukcja emisji gazów cieplarnianych w UE przynajmniej o 55% jest możliwa do zrealizowania?
21.11.2023

Jaka przyszłość czeka polski sektor energii? Dyskusja ekspertów podczas 38. EuroPOWER & 8. OZE POWER

Już 8-9 listopada 2023 r. w The Westin Warsaw Hotel odbędzie się 38. Konferencja Energetyczna EuroPOWER & 8. OZE POWER. Przedstawiciele zarządów kluczowych dla rynku podmiotów, administracji rządowej, politycy, eksperci, przedstawiciele świata nauki oraz członkowie izb gospodarczych i stowarzyszeń branżowych po raz drugi w tym roku spotkają się, aby tym razem przeanalizować priorytety i wyzwania sektora energetycznego w Polsce po jesiennych wyborach.
26.10.2023

Polska zaskarżyła do TSUE dwa kolejne akty prawne będące częścią pakietu Fit for 55

Polska zaskarżyła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej kolejne dwa unijne akty prawne dotyczące kwestii emisji CO2 – poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Oba stanowią część pakietu Fit for 55, który ma zaostrzyć politykę klimatyczną UE.
09.08.2023

Indie złożą skargę do Światowej Organizacji Handlu przeciw unijnemu podatkowi od towarów wysokoemisyjnych

Rząd w New Delhi zamierza złożyć skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw planowi Unii Europejskiej wprowadzenia 20-30% podatku od importu towarów wysokoemisyjnych, takich jak stal, ruda żelaza i cement z Indii - poinformowały źródła w indyjskim rządzie, na jakie powołuje się w środę portal Euractiv.
17.05.2023

Wiceminister klimatu i środowiska: premier nie mógł zablokować Fit for 55

Nieprawdą jest, że premier Polski na forum Rady Europejskiej w 2020 r. mógł zablokować pakiet Fit for 55 — stwierdza w artykule dla wPolityce.pl wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.
12.05.2023

UE zgadza się na ograniczenia sprzedaży nowych samochodów z silnikami spalinowymi od 2035 r.

Czeska prezydencja w Unii Europejskiej poinformowała w czwartek, że osiągnięto wstępne porozumienie Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej , które przewiduje, że w krajach UE od 2035 r. kupno nowego samochodu z silnikiem spalinowym będzie praktycznie niemożliwe.
28.10.2022

PIE: Fit for 55 wpłynie na redukcję emisji z transportu pasażerskiego w Polsce nawet o 70 proc.

Wprowadzenie pakietu Fit for 55 wpłynie na redukcję emisji z transportu pasażerskiego w Polsce nawet o 70 proc. do 2050 r. - stwierdzono w raporcie Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Zwrócono uwagę, że emisje w sektorze transportu wzrosły o prawie 220 proc. od 1990 r.
06.09.2022

Raport CRIDO: Trendy w podatkach: Pakiet „Fit for 55” w obliczu wojny w Ukrainie

W obszarze czystej energii jedną z istotniejszych kierunkowych zmian na poziomie unijnym jest przyjęty w drugiej połowie 2021 roku pakiet „Fit for 55”. Obejmuje on trzynaście ambitnych propozycji legislacyjnych, których celem jest zredukowanie emisji CO2 o 55% do 2030 w stosunku do 1990 roku i doprowadzenie do neutralności klimatycznej UE w 2050 roku.
05.09.2022

„Mapa drogowa” elektromobilności - Jak nadrobić 10 lat zacofania i zdążyć do 2035 roku? [RAPORT]

Przez najbliższe 3 lata sprzedaż samochodów elektrycznych musi wzrosnąć aż 12-krotnie, aby Polska spełniła wymagania programu „Fit for 55” nie doprowadzając przy tym, do załamania w branży motoryzacyjnej. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego, od 2035 r. mamy wstrzymać rejestracje nowych aut z tradycyjnym napędem.
23.06.2022

Europarlament za celem zerowej emisji dla samochodów osobowych i dostawczych w 2035 roku

Parlament Europejski opowiedział w środę za zmianą norm emisji CO2 i wprowadzeniem zerowej emisji dla nowych samochodów osobowych i lekkich pojazdów dostawczych w 2035 roku. To część pakietu Gotowi na 55 (Fit for 55 in 2030).
09.06.2022

Minister Moskwa: Polska zaproponuje Radzie UE rodzaj "rosyjskiego ETS"

Polska będzie proponować na najbliższej Radzie UE projekt sankcjonowania importu energii z Rosji poprzez "rosyjski ETS", tj. system analogiczny do opłat za emisje CO2 - poinformowała we wtorek minister klimatu Anna Moskwa po spotkaniu z komisarz ds. energii Kadri Simson.
27.04.2022

EKG – spotkanie prezesa PGE Wojciecha Dąbrowskiego z Kadri Simson, komisarz do spraw energii UE

Zmiany definicji efektywnego systemu ciepłowniczego i chłodniczego oraz wysokosprawnej kogeneracji, jak również uwzględnienie m.in. kotłów elektrodowych do realizacji celów OZE w systemach ciepłowniczych były tematem dwustronnych rozmów Wojciecha Dąbrowskiego, prezesa zarządu PGE z Kadri Simson, komisarz UE do spraw energii podczas pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Instytucje europejskie są w kluczowym momencie prac nad reformami pakietu Fit for 55, które koncentrują się nie tylko na elektroenerge
26.04.2022

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii

Aktualne wyzwania polityki klimatyczno-energetycznej, w tym pakiet Fit for 55 to główne tematy rozmów wiceministra klimatu i środowiska Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego z minister ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii Melanią Huml. Spotkanie odbyło się 23 marca 2022 r. w Warszawie.
24.03.2022

Europosłowie w liście do Timmermansa: strategia KE ws. lasów uderzy w bioróżnorodność

Europosłowie Bogdan Rzońca (PiS, EKR) i Alexander Bernhuber (Austriacka Partia Ludowa, EPL) we wspólnym liście do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa argumentują, że unijna strategia dotycząca lasów spowoduje znaczny spadek produkcji drewna, podwyżkę jego cen oraz wzrost bezrobocia w UE.
20.03.2022

Pyzik: liczymy na modyfikację przez KE polityki klimatycznej

Pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa Piotr Pyzik liczy, że KE zaproponuje nowe podejście do polityki klimatycznej, uwzględniające sytuację po wybuchu wojny. Zaznaczył, że wszystkie zmiany muszą mieć zgodę strony społecznej.
12.03.2022

Komisarz Simson w PE: chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu z Rosji

Chcemy zmniejszyć uzależnienie od rosyjskiego gazu państw i całej Unii - mówiła we wtorek komisarz ds. energii Kadri Simson. Podkreślała, że UE musi "dostosować się do nowej rzeczywistości", a w planach jest uznanie magazynów gazu za infrastrukturę krytyczną.
09.03.2022

Sasin: będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55

Będziemy przekonywać inne kraje UE, że nie udźwigniemy obciążeń wynikających z Fit for 55 - powiedział w niedzielę wicepremier Jacek Sasin. Czeka nas ciężka batalia, mam nadzieję, że będziemy w tej batalii razem, czyli Solidarna Polska oraz Prawo i Sprawiedliwość.
20.02.2022

Seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” – czy jesteśmy gotowi?

Niepokój związany z terminami, optymizm stoczni i firm technologicznych oraz mnóstwo możliwych wariantów do obrania – takie konkluzje można było wysnuć po pierwszym seminarium „Fit For 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego” zorganizowanym przez PRS w auli Uniwersytetu Morskiego w Gdyni 10 lutego.
14.02.2022

FIT For 55 w Klastrze. Pomorskie huby działają na rzecz zielonej gospodarki morskiej

Bałtycki hub produkcji statków zeroemisyjnych, którego koordynatorem jest Crist, zorganizował wraz zarządem Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego spotkanie hubów. Gospodarzami spotkania byli Jacek Milewski, dyrektor finansowy, członek zarządu Crist i Marek Grzybowski, prezes zarządu Bałtyckiego Klastra Morskiego i Kosmicznego.
14.02.2022

Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego

Już w czwartek (10 lutego) Polski Rejestr Statków S.A. wspólnie z Uniwersytetem Morskim w Gdyni organizują seminarium pod hasłem "Fit for 55. Szanse i zagrożenia dla transportu morskiego". Każdy może uczestniczyć w tym ważnym dla branży wydarzeniu - stacjonarnie (ilość miejsc ograniczona) oraz w formule online.
09.02.2022

Müller: w tym kształcie Polska nie poprze "Fit for 55"

Nie ma mowy, aby Polska poparła pakiet "Fit for 55" w obecnym kształcie, gdyż oznaczałby to bardzo duże obciążenie dodatkowymi opłatami osoby biedniejsze, średnio zamożne, a także polskich przedsiębiorców - oświadczył we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.
25.01.2022

Minister Nowak: Fit for 55 zabije przemysł

Tempo marszu ku neutralności klimatycznej powinny narzucać najsłabsze, a nie najbardziej zaawansowane gospodarki UE; unijna nadgorliwość, bez oglądania się na Chiny i USA, przyniesie więcej szkody niż pożytku - powiedział w rozmowie z czwartkowym "Pulsem Biznesu" minister rozwoju i technologii Piotr Nowak.
20.01.2022

Raport: gaz i spekulacje najsilniej wpłynęły na ceny CO2 w grudniu 2021

Ceny gazu, ale i działania spekulacyjne miały największy wpływ na rynek uprawnień do emisji CO2 i rekordowe ceny oraz silne wahania na nim - ocenia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie z rynku CO2 za grudzień 2021 r.
20.01.2022

Suski o Fit for 55: Polacy mieliby zapłacić najwyższy haracz za szaleńczą politykę Unii Europejskiej

Polacy mieliby zapłacić najwyższy haracz za szaleńczą politykę Unii Europejskiej, chociaż niektórzy twierdzą, że jest to wyrachowana polityka, która ma doprowadzić Polaków do nędzy i powrotu do zbierania szparagów w Niemczech - powiedział w czwartek wiceszef klubu PiS Marek Suski, pytany o pakiet Fit for 55.
13.01.2022

Ziobro: musimy odrzucić pakiet klimatyczny - prąd będzie tańszy o 60 proc.

Polska musi odrzucić unijny pakiet klimatyczny, wtedy rachunki za prąd spadną o 60 proc. - oświadczył minister sprawiedliwości, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro. Ocenił, że za "szaleńczą politykę klimatyczną" UE odpowiada Europejska Partia Ludowa, na czele której stoi Donald Tusk.
03.01.2022

Szydło: pakiet Fit for 55 doprowadzi do zubożenia Europejczyków

Fit for 55, pakiet legislacyjny KE, którego celem jest obniżenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do 2030 roku, doprowadzi do zubożenia Europejczyków - ostrzegła w środę podczas debaty w Parlamencie Europejskim była szefowa rządu RP, Beata Szydło (PiS).
16.12.2021

Projektowane unijne cło od śladu węglowego tematem konferencji Śląski Ład

Przygotowywany w Unii Europejskiej mechanizm dostosowywania cen na granicach z uwzględnieniem emisji CO2 (tzw. CBAM), określany jako cło od śladu węglowego, będzie głównym tematem czwartej edycji konferencji Śląski Ład, która odbędzie się w najbliższy poniedziałek w Katowicach.
26.11.2021

Kaczyński: nie chcę w tej chwili rozstrzygać, ale opcja weta pakietu "Fit for 55" też wchodzi w grę

Wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że nie chce w tej chwili rozstrzygać, czy Polska zawetuje unijny pakiet "Fit for 55", ale - jak dodał - na pewno taka opcja też wchodzi w grę.
16.11.2021

Szef MKiŚ: trzeba jeszcze raz przeanalizować Fit for 55 w kontekście ewentualnych cen energii

Trzeba jeszcze raz przeanalizować elementy opublikowanego w lipcu pakietu Fit for 55, a zwłaszcza te, które mogą negatywnie wpłynąć na cenę energii; należy rozważyć ich rewizję lub przesunięcie - uważa minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
22.10.2021

W najbliższych miesiącach trudne negocjacje w Brukseli nad pakietem klimatycznym „Fit for 55"

W najbliższych miesiącach w Brukseli i unijnych stolicach będą toczyć się trudne negocjacje nad pakietem klimatycznym "Fit for 55". Nowe przepisy mają sprawić, że UE zrealizuje ambitny cel ograniczenia emisji o co najmniej 55 proc. do 2030 r.
26.09.2021

W 2022 r. aktualizacja strategii Orlenu uwzględniająca Fit for 55

PKN Orlen zamierza przedstawić w przyszłym roku aktualizację strategii, która będzie uwzględniała unijny pakiet Fit for 55 - poinformował w czwartek dyrektor Biura Strategii i Projektów Strategicznych PKN Orlen Karol Wolff.
24.09.2021

KLM – zielone linie lotnicze

KLM z popiera cel UE, jakim jest osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 roku. Dlatego linie lotnicze przyjmują pakiet Fit for 55 jako część Europejskiego Zielonego Ładu. Możemy liczyć na nasze pełne poparcie dla środków zawartych w tym pakiecie, które naprawdę pomogą branży lotniczej stać się bardziej zrównoważoną.
06.08.2021

Pakiet klimatyczny KE "Fit for 55" oznacza problemy w całej Europie

Realizacja pakietu klimatycznego "Fit for 55" oznaczałaby problemy nie tylko dla rolnictwa w całej Europie - pisze w sobotę "Nasz Dziennik". Według Jana Krzysztofa Ardanowskiego, Komisja Europejska mówi wprost, że chce zakończyć wszelką hodowlę zwierząt w UE.
02.08.2021

„Fit for 55” to szansa na skuteczną dekarbonizację przemysłu. Jak będzie wyglądać niskoemisyjna przyszłość?

Dekarbonizacja przemysłu to kolejny wielki krok na drodze do osiągnięcia przez europejskie państwa neutralności węglowej, co jest głównym celem Europejskiego Zielonego Ładu. Przygotowany przez Unię Europejską pakiet legislacyjny „Fit for 55” ma do 2030 roku doprowadzić do redukcji emisji dwutlenku węgla o 55 proc. w stosunku do poziomu z roku 1990.
23.07.2021

Ekspert Koalicji Klimatycznej:Trzeba dążyć do neutralności klimatycznej dekadę wcześniej

– Pakiet Fit for 55 jest krokiem w dobrym kierunku, ale niewystarczającym – ocenia dr Zbigniew Karaczun z warszawskiej SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej. Jak podkreśla, UE – żeby zatrzymać zmiany klimatu – powinna zwiększyć swoje ambicje dotyczące redukcji CO2 i dążyć do osiągnięcia neutralności klimatycznej dekadę wcześniej.
23.07.2021

Wiceminister Guibourgé-Czetwertyński na spotkaniu wiceministrów energii V4

Finansowanie technologii i paliw niezbędnych w energetyce i transformacji klimatycznej, plany rozwoju wykorzystania wodoru w kontekście strategii unijnych i krajowych, przegląd Transeuropejskich Sieci Energetycznych (TEN-E) to główne tematy rozmów wiceministrów energii Polski, Czech, Węgier i Słowacji, które odbyło się 16 czerwca 2021 roku w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej (V4).
17.06.2021

Posiedzenie ministrów klimatu i środowiska krajów V4 oraz Bułgarii i Rumunii

Stanowiska krajów w zakresie pakietu Fit 55 i implementacji strategii UE ws. bioróżnorodności były głównymi tematami spotkania ministrów odpowiedzialnych za kwestie środowiskowe i klimatyczne krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Bułgarii i Rumunii. Posiedzenie, w którym 7 czerwca br. Uczestniczyli minister Michał Kurtyka i wiceminister Adam Guibourgé-Czetwertyński, zorganizowane zostało w ramach polskiej prezydencji w V4, która trwa do 30 czerwca br.
09.06.2021

UE zwiększa cele klimatyczne

Komisarz UE ds. Energii Kadri Simson oświadczyła, że cele dotyczące wykorzystania odnawialnych źródeł energii zostaną zwiększone w ramach pakietu Fit for 55, który zostanie przedstawiony Komisji już w lipcu.
30.05.2021

Wiceminister Guibourgé -Czetwertyński podczas spotkania na temat rynków gazu i wodoru

– Przyszły system regulujący rynek wodoru w Polsce powinien zapewnić jego uczestnikom możliwość rozwoju konkurencji – powiedział wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński podczas spotkania organizowanego przez Komisję Europejską oraz portugalską Prezydencje Unii Europejskiej.
20.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.