Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED

Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED - ZielonaGospodarka.pl
16.01.2024 12:14
Strona główna Energetyka, OZE Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED

Partnerzy portalu

Tauron zachęca firmy do audytów energetycznych, zgodnych z unijną dyrektywą EED - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Tauron

Do przeprowadzania audytów energetycznych i wdrażania rekomendowanych w nich rozwiązań zachęca Grupa Tauron. Koncern przypomina, że część firm do wykonania takiego audytu zobowiąże unijna dyrektywa EED, dotyczącą efektywności energetycznej.

Jak przypomniał we wtorkowej informacji Tauron, zgodnie z nowymi unijnymi przepisami w zakresie efektywności energetycznej przedsiębiorstwa, których średni wolumen zużytej energii w ostatnich trzech latach przekroczył 2 778 MWh, będą zobowiązane do przeprowadzenia audytu energetycznego.

Przedsiębiorcy zużywający zaś średniorocznie powyżej 23 611 MWh w okresie ostatnich trzech lat, będą zobowiązani do posiadania i utrzymania Systemu Zarządzania Energią.

Chodzi o unijną dyrektywę EED (Energy Efficiency Directive), opublikowaną 20 września ub. roku i będącą częścią pakietu Fit for 55. Jej głównym celem jest promowanie efektywności energetycznej w Unii Europejskiej, a przez to zredukowanie zużycia energii końcowej o 11,7 proc. w porównaniu do 2020 r.

Dyrektywa EED m.in. zmieniła wcześniejszą kategorię przedsiębiorców podlegających obowiązkowi przeprowadzania audytów energetycznych - nie są to już firmy „większe niż MŚP”, lecz wszystkie przedsiębiorstwa zużywające więcej energii (uwzględniając wszystkie nośniki), niż 10 TJ rocznie, co odpowiada 2 778 MWh energii elektrycznej.

Przedstawiciele Taurona, przypominając o nowej dyrektywie, akcentują, że poprawa efektywności energetycznej przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności, co pozwala firmom stać się bardziej konkurencyjnymi.

„Firma efektywna energetycznie jest też mniej emisyjna i tym samym ogranicza negatywny wpływ na środowisko naturalne. Warto więc przeprowadzić audyt energetyczny i wdrożyć rozwiązania proefektywnościowe, które potrafią wygenerować dla firmy redukcję zużycia energii nawet o 30 proc.” - powiedział, cytowany we wtorkowej informacji, wiceprezes Tauronu Sprzedaż Tomasz Lender.

Jak uściślił, audyt energetyczny to przegląd i ocena bieżącego zużycia energii w firmie. Proponuje rozwiązania, które mają poprawić efektywność energetyczną i znaleźć potencjalne oszczędności w zużyciu energii. Może dotyczyć całego przedsiębiorstwa - obejmuje wtedy obiekty, procesy technologiczne lub produkcyjne, urządzenia i instalacje. Może też badać jedno przedsięwzięcie.

„Rozwiązania oszczędnościowe dobierane są indywidualnie. Przykładowo, po przeprowadzeniu audytu i wdrożeniu rekomendowanych rozwiązań, jak odzysk ciepła z agregatów wody lodowej, jeden z naszych klientów zredukował zużycie energii o prawie 800 MWh w ciągu roku, a inny zmniejszył zapotrzebowanie na energię o ponad 500 MWh, dzięki odzyskowi ciepła ze sprężarek” - zobrazował Lender.

Przedstawiciele Taurona akcentują, że przepisy dyrektywy EED obejmują wszystkie rodzaje energii, co oznacza, że przedsiębiorstwa będą zobowiązane do oceny swojego zużycia energii elektrycznej, cieplnej oraz zakumulowanej w pozostałych nośnikach, w tym w transporcie.

Ekspert z zakresu efektywności energetycznej w Tauronie Sprzedaż Rafał Śniegocki podkreślił jednocześnie, że audyty energetyczne obejmują procesy, które odpowiadają za minimum 90 proc. całkowitego zużycia energii w przedsiębiorstwach.

„Wyniki przeprowadzonych audytów energetycznych z ostatniego roku potwierdzają nasze założenia, że wiele przedsiębiorstw posiada potencjał do wdrożenia inteligentnego zarządzania zużyciem energii w czasie rzeczywistym. Ta technologia umożliwia optymalizację procesów, zapewniając precyzyjną kontrolę i dostosowanie zużycia energii do bieżących potrzeb” - ocenił Śniegocki.

„Efektem jest nie tylko redukcja kosztów operacyjnych, lecz także istotne obniżenie obciążenia środowiska. Firmy, które wykorzystują potencjał tej technologii, zmniejszają zużycie energii, realizując przy tym cele związane ze zrównoważonym rozwojem” - wybił specjalista Tauronu Sprzedaż.

autor: Mateusz Babak

mtb/ amac/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.