Wynik wyszukiwania - "fotowoltaika " - Wiadomości

Na lotnisku Ławica działa farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW - w planach instalacja o mocy do 50 MW

Z końcem ub. roku na terenie lotniska Poznań-Ławica zaczęła działać farma fotowoltaiczna o mocy 4 MW. Władze portu - należącego m.in. do samorządu województwa, planują budowę większej instalacji o mocy do 50 MW - podał we wtorek wielkopolski urząd marszałkowski.
03.04.2024

Dekada stołecznych mikroinstalacji – wyniki przyłączeń potwierdzają zainteresowanie fotowoltaiką i magazynami energii

Stoen Operator, w dziesięciolecie pierwszego przyłączenia mikroinstalacji do swojej sieci, podsumowuje wyniki za 2023 rok związane z przyłączeniami fotowoltaiki i magazynów energii. Dane pokazują rosnącą tendencję wprowadzania tych rozwiązań oraz wciąż utrzymujące się zainteresowanie Polaków alternatywnymi źródłami energii.
22.03.2024

Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

ESCOlight dostarczyło finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym. Inwestycja objęła budowę 11 farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki nim 10,05 MW zielonej mocy zasili wkrótce Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest firma Ghelamco. Zastosowanie czystej energii pozwoli deweloperowi na redukcję ponad 50 proc. emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku.
08.03.2024

Komisarz ds. energii: UE nie może zamknąć granic dla importu paneli słonecznych

Unia Europejska powinna wspierać borykających się z trudnościami europejskich producentów paneli fotowoltaicznych, ale nie może zamknąć swoich granic przed ich importem - powiedziała w poniedziałek komisarz UE ds. energii Kadri Simson.
04.03.2024

Ile energii produkuje fotowoltaika zimą? Niekiedy nawet tyle co latem

Z roku na rok energetyka słoneczna bije kolejne rekordy w kwestii przyrostu nowych mocy. Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, na koniec listopada 2023 r. moc zainstalowana fotowoltaiki w Polsce wyniosła 16,5 GW. To wzrost o blisko 40 proc. w stosunku do tego samego okresu w roku 2022 – w którym zresztą to Polska znalazła się na drugim miejscu w Europie pod względem nowych mocy PV . Nasz kraj ustąpił wtedy miejsca jedynie Niemcom, a wyprzedził chociażby słoneczną Hiszpanię.
04.03.2024

Electrum i PAD RES zrealizują kolejny wspólny projekt solarny

PAD RES i Electrum Concreo zbudują zespół elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 130,4 MWp. Kompleks o nazwie PV Stargard powstanie w województwie zachodniopomorskim. Umowa, którą obie firmy podpisały w ostatnich tygodniach, obejmuje także stworzenie systemu dystrybucji energii, składającego się z 63 km linii kablowych SN i WN.
23.02.2024

Enefit dostarczy zieloną energię do zakładów produkcyjnych Toms Group w Polsce

Enefit w Polsce i Better Energy rozpoczęły współpracę z duńskim producentem słodyczy Toms Group w celu zapewnienia dostaw energii odnawialnej dla jego polskich zakładów produkcyjnych. W ramach umowy Enefit będzie dodatkowo odpowiedzialny za komercyjne bilansowanie farmy fotowoltaicznej Better Energy w Chełmnie. Partnerstwo, oparte na fizycznej dostawie energii, jest jednym z pierwszych na polskim rynku przykładów wykorzystania umowy PPA (Power Purchase Agreement) z udziałem wielu partnerów.
23.02.2024

Qair zabezpieczył finansowanie dla wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej Zimnodół

Spółka Qair Polska pozyskała finansowanie na realizację czwartej wielkoskalowej farmy fotowoltaicznej, która powstanie w gminie Zimnodół. Prace budowlane ruszą w drugim kwartale 2024 roku. Finansowanie dłużne projektu zapewnia pożyczka z PFR Fundusz Inwestycyjny FIZAN („PFR”) w wysokości 77 milionów złotych.
19.02.2024

Czy czekać z instalacją fotowoltaiki na start programu Mój Prąd?

Wiele osób, które planują zakup instalacji fotowoltaicznej z radością przyjęła informację o kontynuacji programu „Mój prąd”. Bowiem inwestycja w odnawialne źródła energii to nie tylko troska o środowisko, ale przede wszystkim niższe rachunki za prąd dla gospodarstw domowych. Nadal jednak nie znamy szczegółów: ani daty startu programu „Mój Prąd 6.0”, wysokości środków, które będą przeznaczone na jego realizację, ani tego, czy wystarczy ich dla wszystkich chętnych. Czy zatem warto czekać z decyzją na start programu?
19.02.2024

Wybudowano instalacje fotowoltaiczne pozyskujące światło z dwóch stron paneli

Energa Wytwarzanie, spółka zależna Energi z Grupy Orlen, wybudowała pięć małych instalacji fotowoltaicznych o mocy do 1 MW każda, w których wykorzystano technologię bifacjalną, czyli umożliwiającą produkcję prądu poprzez pozyskiwanie światła słonecznego z dwóch stron paneli.
08.02.2024

Qair z kontraktem na dostawy energii odnawialnej dla sieci sklepów Decathlon

Qair podpisał 10-letni kontrakt cPPA z fizyczną dostawą energii do sieci sklepów sportowych Decathlon w Polsce. Umowa, która weszła w życie z początkiem 2024 roku, przewiduje dostawę energii z odnawialnych źródeł oraz gwarancje pochodzenia na poziomie kilkunastu GWh rocznie, zgodnie z profilem konsumpcji energii przez Decathlon. Podmiotem odpowiedzialnym za bilansowanie jest spółka Qair Obrót. Ważnym wyróżnikiem współpracy obu firm jest uwzględnienie w bilansowaniu energii wyprodukowanej w wewnętrznych instalacjach PV Decathlonu.
08.02.2024

Orlen Aviation rozbudował instalację fotowoltaiczną

Na dachu jednego z budynków Orlen Aviation w Warszawie rozbudowano instalację fotowoltaiczną. Pierwsza o mocy 50 kWp powstała w jeszcze w 2021 r. Aktualnie łączna moc to 130 kWp. Przewidywana roczna produkcja energii wyniesie tam 120 MWh - podała spółka Grupy Orlen.
26.01.2024

EDP Renewables wybrane przez Lhyfe na dostawcę czystej energii w ramach długoterminowego kontraktu w Niemczech

EDP Renewables (EDPR), lider w rozwoju energii odnawialnej na świecie, podpisał umowę zakupu energii (PPA) z Lhyfe, producentem i dostawcą zielonego wodoru dla przemysłu i sektora motoryzacyjnego. Umowa podpisana za pośrednictwem Kronos Solar EDPR jest ważnym krokiem, ponieważ jest to pierwsza długoterminowa umowa korporacyjna na dostawcę energii odnawialnej podpisana w Niemczech.
25.01.2024

ARiMR: od 25 stycznia można ubiegać się o wparcie na inwestycje w OZE

Od 25 stycznia br. zainteresowani inwestowaniem w biogazownie rolnicze, mikroinstalacje produkujące energię z promieniowania słonecznego czy rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną gospodarstw mogą starać się o przyznanie wsparcia - informuje ARiMR.
25.01.2024

GameChange Solar otwiera fabrykę systemów nadążnych do ogniw słonecznych w Brazyli

Brazylijski Bank Rozwoju (BNDES) przyznał certyfikat FINAME systemom nadążnym firmy pod kątem spełnienia wymogów w zakresie lokalnej zawartości obowiązujących w Brazylii.
24.01.2024

W Osowie działa jedna z największych farm fotowoltaicznych w Polsce z zastosowaniem trackerów solarnych

Grupa Electrum i R.Power oddały do użytku jeden z największych projektów PV w Polsce z wykorzystaniem trackerów solarnych. Obiekt o mocy 21 MW składa się z 38 888 modułów PV. Farma wytworzy energię, która odpowiada rocznemu zapotrzebowaniu około 7 tysięcy gospodarstw domowych.
23.01.2024

PERN planuje budowę kolejnych instalacji fotowoltaicznych

PERN zamierza wybudować w swych bazach paliw w Koluszkach i w Boronowie, a także na terenie stacji pomp w Rypinie, Pelplinie i Łasinie kolejne instalacje fotowoltaiczne. W każdej z lokalizacji będą miały one moc do 50 kWp. Spółka ogłosiła już przetarg; oferty można składać do 14 lutego.
23.01.2024

Vortex Energy rozpoczyna budowę 110 MW projektów wiatrowych i fotowoltaicznych w Polsce

Vortex Energy, wiodąca firma z branży energii odnawialnej w Polsce, rozpoczęła budowę portfela projektów, w skład którego wchodzą lądowe farmy wiatrowe o mocy 53 MW i farmy fotowoltaiczne o mocy 57 MW. Łączna wartość realizowanych inwestycji wyniesie 123 mln dolarów. Jest to zgodne ze zobowiązaniem Vitola do zainwestowania 1 mld USD w energię odnawialną w Polsce w ciągu najbliższych pięciu lat, jak ogłoszono w styczniu 2023 r. po przejęciu Vortex Energy. Wszystkie projekty mają zostać ukończone w latach 2024/2025.
22.01.2024

Poczta Polska efektywna energetycznie

Poczta Polska zakończyła montaż paneli fotowoltaicznych w sortowni Zabrzu. Kolejne instalacje PV montowane są już w Lisim Ogonie pod Bydgoszczą, Lublinie i Pruszczu Gdańskim, a do końca roku powstaną również we Wrocławiu i Komornikach.
22.01.2024

Polska firma dokonuje przełomu na rynku fotowoltaiki perowskitowej

Saule S.A., jako pierwsza firma na świecie, uzyskała certyfikat TÜV Rheinland dla elastycznych perowskitowych ogniw fotowoltaicznych.
14.12.2023

Projekt Solartechnik otrzyma 71 mln zł kredytu z Pekao na budowę 28 farm fotowoltaicznych

Wyspecjalizowana w projektach fotowoltaicznych, energetyce przemysłowej i farmach wiatrowych firma Projekt Solartechnik otrzyma 71 mln zł kredytu z banku Pekao na budowę 28 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ok. 27 megawatów - poinformowała spółka, będąca częścią Grupy Grenevia i TDJ.
12.12.2023

Fotowoltaiczny boom na mapie Polski. Ogromne zainteresowanie przed wejściem w życie nowych przepisów [RAPORT]

Od 2019 r. mamy w Polsce do czynienia z fotowoltaicznym boomem. Co ciekawe, zainteresowanie jest rekordowe właśnie teraz, ponieważ Polacy chcą zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów. Według ekspertów zapowiadane zmiany w rozliczaniu będą niekorzystne dla przyszłych właścicieli mikroinstalacji. To z kolei może mieć fatalne skutki dla całej branży.
25.11.2021

Kajima i Griffin Real Estate przejmują dewelopera w sektorze odnawialnych źródeł energii

Współpraca ma na celu rozbudowę portfolio PAD-RES o mocy przekraczającej obecnie 500 MW.
15.09.2021

Risen Energy otrzymuje brązowy medal EcoVadis za zaangażowanie w zrównoważony rozwój ekologiczny

Francuska platforma technologiczna EcoVadis uhonorowała niedawno Risen Energy brązowym medalem za dokonania. Spółka od dawna podejmuje różnorodne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju, leżące u podstaw realizowanych przez nią działań z zakresu odpowiedzialności społecznej, jednocześnie aktywnie angażuje się w kształtowanie ogólnoświatowego ekologicznego i zrównoważonego ekosystemu, wyznaczając punkt odniesienia dla kolejnego etapu rozwoju branży.
14.09.2021

Sunport Power: trzy nowe panele MWT błyszczą na SNEC

Sunport Power, wiodący chiński producent modułów fotowoltaicznych, zaprezentował na targach SNEC Expo trzy nowe produkty wykorzystujące technologię MWT: panel C10 o wyższej sprawności i niższym napięciu, panel C10-Pro z technologią HJT+MWT oraz serię M paneli MWT bifacial.
21.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.