Kajima i Griffin Real Estate przejmują dewelopera w sektorze odnawialnych źródeł energii

zk

15.09.2021 10:59 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Kajima i Griffin Real Estate przejmują dewelopera w sektorze odnawialnych źródeł energii

Partnerzy portalu

Kajima i Griffin Real Estate przejmują dewelopera w sektorze odnawialnych źródeł energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Współpraca ma na celu rozbudowę portfolio PAD-RES o mocy przekraczającej obecnie 500 MW.

Kajima Europe, spółka zajmująca się inwestycjami i rozwojem nieruchomości w Europie, oraz Griffin Real Estate, wiodąca firma inwestycyjna typu private equity, utworzyły joint venture w celu finansowania i rozwoju inwestycji w obszarze energetyki odnawialnej w Polsce. W ramach porozumienia JV przejęło 72 proc. udziałów w PAD-RES, wiodącej firmie deweloperskiej specjalizującej się w rozwoju projektów energetycznych w sektorze czystych źródeł energii w Polsce.

Firmy planują dalszy rozwój należącego do PAD-RES portfolio projektów z zakresu energetyki odnawialnej. Obejmuje ono inwestycje w projekty fotowoltaiczne i farmy wiatrowe na różnym etapie zaawansowania – w fazie rozwoju i „gotowe do budowy” – o łącznej mocy ponad 500 MW, co plasuje firmę wśród liderów rozwijającego się w Polsce sektora energii odnawialnej.

Kajima i Griffin zapewnią finansowanie platformy, której priorytetem początkowo będzie rozwój istniejącego portfolio. Celem firmy jest również pozyskiwanie nowych projektów i inwestycje typu „greenfield”. Griffin Real Estate będzie współwłaścicielem oraz firmą zarządzającą platformą. Mariusz Adamczewski, założyciel PAD-RES, pozostanie inwestorem mniejszościowym w platformie i prezesem spółki.

Transakcja to pierwszy krok w realizacji ambitnej strategii spółki Kajima polegającej na rozwoju projektów z sektora odnawialnych źródeł energii zarówno w Unii Europejskiej (UE), jak i Wielkiej Brytanii. UE zobowiązała się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do 2030 r. o co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z 1990 r., aby stać się pierwszym na świecie kontynentem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla. Z kolei rząd Wielkiej Brytanii ogłosił cel redukcji emisji CO2 do 2035 r. o 78 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r.

Kajima jest zaangażowana w realizację zrównoważonych inwestycji i wykorzystanie możliwości rozwoju w ramach swojego portfolio obejmującego szerokie spektrum sektorów nieruchomości.

– Energia odnawialna jest wciąż rozwijającym się sektorem w Polsce i ogromnie cieszymy się, że jesteśmy jednym z partnerów tego przedsięwzięcia, a jednocześnie jednymi z pierwszych inwestorów na rynku, który będzie wkrótce kluczowym obszarem wzrostu dla kraju i całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Przejście na czystą energię to nie tylko rozsądna, długoterminowa inwestycja – to także sygnał, że chcemy działać w sposób odpowiedzialny. Kryzys klimatyczny jest największym wyzwaniem, przed którym stoi nasze pokolenie, a przejście na odnawialne źródła energii jest jednym z najbardziej znaczących kroków, jakie należy podjąć w celu zmniejszenia emisji dwutlenku węgla – powiedział Chris Gill, dyrektor ds. projektów i inwestycji w Kajima.

– Cieszymy się, że dzięki temu partnerstwu możemy rozszerzyć naszą działalność inwestycyjną i rozpocząć eksplorację możliwości jednego z najbardziej krytycznych sektorów współczesnego świata. To przedsięwzięcie jest unikalnym połączeniem doświadczenia i atutów partnerów, którzy są w stanie zbudować trwałą przewagę konkurencyjną i dalej czerpać korzyści z rozwoju projektów związanych z czystą energią – powiedział Nebil Senman, partner zarządzający w Griffin Real Estate.

– Przejęcie pakietu kontrolnego w firmie PAD-RES ukierunkowanej na rozwój w sektorze energetycznym, stwarza dla nas nowe możliwości inwestowania kapitału i generowania zysków w tym szybko rozwijającym się segmencie gospodarki – dodał Maciej Dyjas, partner zarządzający w Griffin Real Estate.

– PAD-RES to firma o ugruntowanej pozycji na polskim rynku OZE, z jedenastoletnim doświadczeniem w przygotowaniu i realizacji inwestycji z zakresu zielonej energii. Naszym największym atutem jest zespół profesjonalistów, dzięki któremu możemy zarządzać operacjami na każdym etapie realizacji projektów. Jestem przekonany, że pozyskanie silnych partnerów, ich wsparcia organizacyjnego oraz finansowania przełoży się na dalszy dynamiczny rozwój naszej firmy – a przede wszystkim zaowocuje kolejnymi projektami wytwarzającymi tak potrzebną, zieloną energię – powiedział Mariusz Adamczewski, założyciel i prezes zarządu PAD-RES.

Partnerom JV w transakcji doradzały firmy: Ernst & Young (doradztwo komercyjne, finansowe i podatkowe), Clifford Chance, Rymarz Zdort i DWF (doradztwo prawne), oraz Wind Prospect (kwestie techniczne).

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.