EDP Renewables wybrane przez Lhyfe na dostawcę czystej energii w ramach długoterminowego kontraktu w Niemczech

Strona główna Energetyka, OZE EDP Renewables wybrane przez Lhyfe na dostawcę czystej energii w ramach długoterminowego kontraktu w Niemczech

Partnerzy portalu

EDP Renewables wybrane przez Lhyfe na dostawcę czystej energii w ramach długoterminowego kontraktu w Niemczech - ZielonaGospodarka.pl
Fot. EDP Renewables

EDP Renewables (EDPR), lider w rozwoju energii odnawialnej na świecie, podpisał umowę zakupu energii (PPA) z Lhyfe, producentem i dostawcą zielonego wodoru dla przemysłu i sektora motoryzacyjnego. Umowa podpisana za pośrednictwem Kronos Solar EDPR jest ważnym krokiem, ponieważ jest to pierwsza długoterminowa umowa korporacyjna na dostawcę energii odnawialnej podpisana w Niemczech.

Umowa PPA jest również pierwszą tego rodzaju umową podpisaną z firmą wodorową i pierwszą realizacją umowy przemysłowej między obiema firmami. Zapewni ona energię odnawialną dla przyszłych zakładów produkcji zielonego wodoru Lhyfe w regionie, która będzie wykorzystywana do transportu i procesów przemysłowych, konsolidując w ten sposób zrównoważony rozwój firmy.

Przez 15 lat Kronos Solar EDPR będzie dostarczać firmie Lhyfe energię odnawialną z elektrowni słonecznej o mocy 55 MWp (39 MWac), która ma zostać podłączona do sieci w 2025 roku. Zlokalizowana w Meuselwitz, w północno-wschodnich Niemczech, elektrownia fotowoltaiczna będzie produkować 58 GWh czystej energii rocznie. Energia wytwarzana rocznie przez ten projekt wystarczyłaby do zasilenia 18 000 gospodarstw.

Podpisując kolejny długoterminowy kontrakt z dużym klientem, EDPR potwierdza swoją silną aktywność w zakresie umów PPA z sektorami usług użyteczności publicznej i dużymi przedsiębiorstwami, a obecnie ma już zabezpieczone ponad 55% przydziałów na lata 2023-2026.

Dla Lhyfe ta umowa jest jak dotąd największa w historii. Zabezpiecza ona dostawy energii odnawialnej dla przyszłych zakładów produkcji zielonego wodoru w Niemczech, konsolidując w ten sposób zrównoważony wzrost. W Badenii-Wirtembergii i Dolnej Saksonii Lhyfe buduje dwie linie produkcyjne o maksymalnej łącznej zdolności produkcyjnej wynoszącej 8 ton zielonego i odnawialnego wodoru dziennie. Wodór ten będzie dostarczany lokalnie do zastosowań związanych z mobilnością i procesami przemysłowymi.

— Podpisanie długoterminowej umowy z Lhyfe jest ważnym wydarzeniem dla EDPR, ponieważ wzmacnia nasze zaangażowanie w zwiększenie udziału energii odnawialnej w Europie, zwłaszcza na rynku, który ma ambicję osiągnięcia znaczących celów fotowoltaicznych do końca tej dekady. Cieszymy się, że możemy jako Kronos Solar EDPR wspólnie z Lhyfe przyczynić się do ich realizacji oraz do redukcji emisji CO2, która przyświeca obu firmom — podkreśla Duarte Bello, Chief Operating Officer for Europe at EDP Renewables.

— Dzięki tej umowie zabezpieczamy w sposób lokalny i długoterminowy nasze dostawy odnawialnej energii elektrycznej. Prawie cała produkcja elektrowni fotowoltaicznej EDPR będzie wykorzystywana do zasilania naszych ekologicznych i odnawialnych zakładów produkcji wodoru, przyczyniając się do dekarbonizacji transportu i przemysłu, które obecnie wykorzystują paliwa kopalne lub wodór pochodzący z węgla. Wzmacniamy również nasze strategiczne relacje z EDPR. Cieszymy się, że możemy wspólnie współpracować w branży wodorowej — dodaje Matthieu Guesné, CEO and founder of Lhyfe.     

Umowa ta jest następstwem innego partnerstwa podpisanego między Lhyfe i EDP Renewables w 2022 r., w którym uzgodniono, że EDPR będzie dostarczać odnawialną energię elektryczną do projektów wytwarzania wodoru Lhyfe, a obie firmy wskażą możliwości wspólnego rozwoju projektów dekarbonizacji trudnych sektorów, w których elektryfikacja nie jest możliwa.

EDPR rozpoczęła działalność w Niemczech w 2022 r. poprzez przejęcie Kronos Solar EDPR i obecnie ma w przygotowaniu ponad 8 GWp na różnych etapach rozwoju w skali użytkowej energetyki fotowoltaicznej, w tym projektów agro-PV. Chociaż działalność EDPR w Niemczech koncentruje się na technologii fotowoltaicznej, firma ma ambicję rozwijania projektów wiatrowych w tym kraju do końca dekady.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.