Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

Strona główna Energetyka, OZE Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii

Partnerzy portalu

Zdalne farmy fotowoltaiczne nowym modelem zielonej energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

ESCOlight dostarczyło finansowanie dla nowatorskiego projektu farm w modelu zdalnym. Inwestycja objęła budowę 11 farm fotowoltaicznych na terenie całej Polski. Dzięki nim 10,05 MW zielonej mocy zasili wkrótce Warsaw UNIT – biurowiec, którego właścicielem jest firma Ghelamco. Zastosowanie czystej energii pozwoli deweloperowi na redukcję ponad 50 proc. emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku.

Zdalne farmy fotowoltaiczne to elektrownie słoneczne położone w znacznej odległości od siedziby firmy czy fabryki. W przeciwieństwie do tradycyjnych instalacji montowanych na dachu lub gruncie nieruchomości (tzw. on-site), takie farmy powstają w lokalizacjach, w których panują optymalne warunki do produkcji energii ze słońca. Energia wytworzona w farmach zdalnych jest rozliczana przez koncesjonowany Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie (POB). Warsaw UNIT, dzięki usłudze dekarbonizacji ESCOlight, jest pierwszym biurowcem w Polsce zasilanym pozyskaną w ten sposób zieloną energią w abonamencie.

– Dla nas istotne jest realizowanie celów zrównoważonego rozwoju i ten projekt zdecydowanie wpisuje się w naszą strategię osiągnięcia neutralności energetycznej. We wcześniejszych latach kupowaliśmy zieloną, certyfikowaną energię, więc własne farmy solarne stanowią odważny krok na przód w kierunku zeroemisyjności – mówi Jarosław Zagórski, dyrektor zarządzający Ghelamco Poland, firmy deweloperskiej, do której należy warszawski biurowiec przy rondzie Daszyńskiego.

ESCOlight dostarcza usługę dekarbonizacji w modelu zdalnym, dzięki czemu przedsiębiorcy mogą czerpać korzyści z energii odnawialnej, także wtedy, gdy nie dysponują wystarczającą przestrzenią lub nie posiadają odpowiednich warunków do zainstalowania paneli fotowoltaicznych na terenie własnej nieruchomości. Wykonawcą inwestycji, odpowiedzialnym za budowę farm, jest firma Revolt Energy, należąca do grupy Blachotrapez.

Rewolucja w dekarbonizacji i jej finansowaniu

Do tej pory finansowanie ESCO było dostępne tylko dla tradycyjnych instalacji zlokalizowanych w najbliższej okolicy nieruchomości inwestora. Model zdalny rewolucjonizuje to podejście, otwierając dla przedsiębiorców zupełnie nowe możliwości w zakresie dekarbonizacji i transformacji energetycznej: aspektów szczególnie ważnych w kontekście obowiązku raportowania ESG.

– Klient, kupując naszą usługę dekarbonizacji, zapewnia sobie status producenta zielonej energii, dostęp do źródeł odnawialnych, redukuje ślad węglowy i obniża koszty – mówi Bartosz Radkowiak z ESCOlight. – Cały proces wdrożenia projektu przeprowadzamy samodzielnie, aby klient mógł korzystać z gotowego rozwiązania dostosowanego do jego potrzeb.

Rozwiązanie idealne, bo neutralne budżetowo

Jak pokazuje przykład Warsaw UNIT transformacja energetyczna nie musi wiązać się z wymaganym wkładem własnym. ESCOlight oferuje rozwiązanie neutralne budżetowo dla klienta – od pełnego finansowania i kompleksowej realizacji projektu, po obsługę i utrzymanie farm. W rezultacie klient staje się producentem zielonej energii bez nakładów inwestycyjnych, a po wygaśnięciu abonamentu, farmy fotowoltaiczne stają się jego wyłączną własnością i dalej generują zyski.

Znaczące elementy procesu inwestycji: wybór firmy wykonawczej i jakość realizacji

Wybór odpowiedniej firmy wykonawczej dla projektu farm fotowoltaicznych stanowi równie kluczowy element, co jego model finansowania. Poprawny montaż instalacji oraz dobór poszczególnych segmentów mają istotny wpływ na wydajność inwestycji, efektywność energetyczną oraz długotrwałą rentowność, poza tym budowa kilkunastu inwestycji jednocześnie to duże wyzwanie. Dlatego też, decydując się na partnerstwo z firmą wykonawczą, inwestorzy postawili na doświadczenie, profesjonalizm oraz zdolności techniczne Revolt Energy.

– Projekt wymagał szczególnego zaangażowania, a dzięki kompetencjom technicznym, zdołaliśmy zapewnić solidne fundamenty dla zdalnych farm fotowoltaicznych – odpowiednio dobrana i wykonana instalacja – to nieodłączny element każdego naszego projektu – mówi Żaneta Koźmińska, CEO Revolt Energy – Cieszymy się, że możemy być częścią popularyzacji zdalnych farm fotowoltaicznych, które stanowią nie tylko ekonomiczne źródło energii, ale także ekologicznie zrównoważoną alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań – dodaje.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.