Wynik wyszukiwania - "innowacje " - Wiadomości

Czy każda rura może być lufą? Badania nad innowacyjnymi układami wymiany ciepła

Choć przypominają gwintowaną lufę, nie służą do strzelania. Rury z wewnętrznym spiralnie skręconym ożebrowaniem doskonale oddają ciepło do otoczenia, ale ich produkcja jest energochłonna i droga. Naukowiec z AGH ma pomysł na to, jak obniżyć koszt produkcji takich układów, a przede wszystkim poprawić ich parametry w zakresie przewodzenia ciepła. Czy doświadczenia z wytwarzania wymienników ciepła mogą pomóc w chłodzeniu luf w broni palnej?
16.01.2023

Ekojazda na polskich torach - aplikacja pomaga oszczędzać energię trakcyjną

Od ponad miesiąca 5 maszynistów Kolei Mazowieckich i 14 maszynistów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej sprawdza, jak w praktyce działa SENSUM – system do eco-drivingu dla kolejarzy, rozwijany w ramach jednej z głównych inicjatyw Centrum Efektywności Energetycznej Kolei przez PKP Energetyka. Zrealizowano prawie 150 przejazdów, które potwierdziły wysoką precyzję systemu i prawidłowość danych teletechnicznych. KM i ŁKA, jako liderzy uczestniczący w rozwoju i wdrożeniu systemu, współtworzą to innowacyjne rozwiązanie poprawiające efektywno
10.01.2023

Cyfrowa energetyka przyszłości

Wykorzystanie innowacyjnych technologii cyfrowych w energetyce będzie fundamentem współpracy Enei i Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. Energetyczna spółka i centrum badawczo-rozwojowe podpisały list intencyjny, który określa charakter oraz kierunki działań związanych z wykorzystaniem technologii cyfrowych w energetyce. Wspólne projekty Enei i PCSS w szczególności będą dotyczyły działań badawczo-rozwojowych oraz wypracowania nowoczesnych produktów i usług, które mogą być oferowane klientom Enei.
07.09.2022

Innowacje NCBR dla zielonego ciepłownictwa

Dzięki innowacjom, które powstają pod skrzydłami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, rachunki za ogrzewanie mogą znacząco zmaleć, a marnowanie ogromnych ilości ciepła zostanie zakończone. Nowoczesne ciepłownie, elektrociepłownie czy biogazownie, których prototypy przygotowują już wykonawcy, to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne i dla środowiska, lecz także większe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Ich realizacja możliwa jest dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój.
15.07.2022

[WIDEO] Vattenfall i Shell zoptymalizuje farmy wiatrowe czujnikami!

Lądowe i morskie turbiny wiatrowe muszą pracować z jak największą wydajnością, aby zmaksymalizować ilość wytwarzanej energii. Obecnie metody stosowane do optymalizacji wydajności farm wiatrowych koncentrują się głównie na wydajności poszczególnych turbin. Ale opracowano nowe, niedrogie technologie pomiaru wiatru, które mogą pomóc w poprawie wydajności wielu turbin wiatrowych na dużych farmach wiatrowych.
29.06.2022

Turbina wiatrowa polskich studentów doceniona w Holandii

Modułowa turbina z łopatami o skośnym zakończeniu wytworzyła rekordową ilość energii elektrycznej i zapewniła konstruktorom - studentom Politechniki Łódzkiej drugie miejsce w konkursie International Small Wind Turbine Contest w Holandii.
15.06.2022

Zużyte opony zmienią w ognioodporne materiały przewodzące prąd. Projekt za blisko 5 mln złotych

Naukowcy z Politechniki Gdańskiej, pod kierunkiem prof. Mohammada Rezy Saeba, prowadzą badania nad tanimi, ognioodpornymi i przewodzącymi elektrycznie materiałami wytwarzanymi ze zużytych opon samochodowych oraz napełniaczy węglowych. Drukowane w technologii 3D termoplastyczne kompozyty będą mogły znaleźć zastosowanie m.in. w elektronice, motoryzacji i budownictwie. Zespół badawczy z PG należy do ścisłej światowej czołówki badaczy w dziedzinie recyklingu rozdrobnionych opon.
13.06.2022

EDF kontroluje fundamenty morskich turbin za pomocą drona

Francuski koncern energetyczny EDF wykorzystał podwodnego drona do przeprowadzenia pierwszej w historii autonomicznej, zrobotyzowanej kontroli fundamentów farm wiatrowych. Dron w trakcie pracy tworzy model 3D zainstalowanego fundamentu celem monitorowania procesu biofoulingu.
06.06.2022

MOL i holenderski deweloper TouchWind – konkurencyjna technologia offshore obniża o 50 proc. koszty masztów [WIDEO, GALERIA]

Holenderski deweloper pływającej technologii wiatrowej TouchWind i japońska firma żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) połączyły siły w zakresie rozwoju technologii floating offshore TouchWind.
18.05.2022

Innowacyjne rozwiązania od Energii usprawnią prognozowanie wydajności OZE

ENERGA-OPERATOR wdraża rozwiązania, które usprawnią prognozowanie wydajności Odnawialnych Źródeł Energii z uwzględnieniem warunków pogodowych. Podczas realizacji tego zadania zautomatyzowany zostanie także proces publikowania ostrzeżeń meteorologicznych. Wszystko to nie tylko ułatwi prace dyspozytorom, ale pozwoli również na szybsze rozpoczynanie przygotowań organizacyjnych, związanych z ryzykiem wystąpienia ewentualnych awarii.
09.05.2022

EIT Community Booster ogłosiło listę 20 firm wybranych do projektu Nowego Europejskiego Bauhausu

Z dużej puli, 1029 nadesłanych aplikacji, zostało wybranych dwadzieścia wysoce innowacyjnych europejskich start-upów oraz scale-upów, które wezmą udział w projekcie EIT Community Booster. Firmy otrzymają wsparcie w postaci wiedzy na temat rozwoju firmy oraz wsparcie finansowe, o wartości 50 000 euro. Program EIT Community Booster został uruchomiony przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT) oraz pięć jego Wspólnot Wiedzy i Innowacji w celu wspierania innowacyjnych przedsięwzięć umożliwiających transformację Nowego Eu
28.04.2022

ZeroWastePorts statek zbierający śmieci. Projekt powstaje na Politechnice Gdańskiej

Autonomiczny statek, zasilany energią elektryczną, ma zbierać odpady z wody i od innych statków. Projekt jednostki powstaje na Politechnice Gdańskiej. Uczelnia realizuje go razem z partnerami z Tajwanu.
28.04.2022

Ogniwa paliwowe, które usuną 99 proc.dwutlenku węgla z powietrza

Gospodarka wodorowa jest od dawna promowana jako przełomowy aspekt niskoemisyjnej przyszłości. Czy innowacyjny system elektrochemiczny zasilany wodorem zaprezentowany przez inżynierów z University of Delaware stanie się sposobem na skuteczne wychwytywanie dwutlenku węgla z powietrza?
19.03.2022

Innowacja z Polietchniki Łódzkiej - patent na biodegradowalną folię

Zespół naukowców z Politechniki Łódzkiej pod kierunkiem prof. Grażyny Budryn opracował innowacyjną technologię na otrzymanie wytrzymałej folii biodegradowalnej powstałej na bazie skrobi. Jak się udało stworzyć tak oczekiwane na rynku rozwiązanie, wyjaśnia prof. Budryn, dyrektor Instytutu Technologii i Analizy Żywności PŁ.
14.02.2022

Politechnika Łódzka częścią projektu zielonej rewolucji w przemyśle

Naukowcy Politechniki Łódzkiej (PŁ) zbudują prototyp instalacji, która umożliwia produkcję energii, wykorzystując ciepło odpadowe. Łódzka uczelnia jest jednym z partnerów wartego 17 mln euro projektu nowatorskich rozwiązań wspomagających transformację energetyczną w dużych zakładach przemysłowych.
08.01.2022

Marani. Pierwsze polskie rozwiązanie wytwarzania energii elektrycznej z ciepła odpadowego - mikrosiłownia ORC o mocy do 10 kWe [WIDEO]

Firma Marani testuje pierwszą małą elektrownię na terenie stoczni Crist w Gdyni. To unikatowy projekt na skalę europejską ze względu na pozyskanie ekologicznej energii.
14.12.2021

PGE zagospodaruje odpady z instalacji OZE, w tym celu buduje ośrodek innowacji w Bełchatowie

Boom inwestycyjny w sektorze OZE pociąga za sobą konieczność zagospodarowania części z wyeksploatowanych farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Ze zużytych paneli PV można odzyskać m.in. aluminium, szkło i metale szlachetne. Metody recyklingu instalacji OZE wciąż są jednak niedoskonałe i mało wydajne kosztowo.
01.12.2021

Izraelsko-polski kontrakt zrewolucjonizuje polski rynek OZE

Wiodący izraelski deweloper w dziedzinie energii odnawialnej Nofar Energy utworzy spółkę joint venture z Electrum, polską spółką technologiczną, wyspecjalizowaną w zakresie energetyki. Współpraca ma na celu opracowanie projektów wiatrowych i słonecznych w Polsce o wysokiej mocy - aż do 1,25 GW. Porozumienie oznacza wejście Nofar Energy na polski rynek energii odnawialnej, co daje dużą szansę na dynamiczny rozwój tej gałęzi gospodarki.
24.11.2021

PGNiG w gronie Odbiorców Technologii w akceleratorze Space3ac

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zostało partnerem Space3ac. Międzynarodowe zespoły, które zgłoszą się do programu akceleracyjnego, mają szansę na otrzymanie wsparcia finansowego i zaprezentowanie swoich możliwości w PGNiG.
23.11.2021

VII Kongres Klastrów Polskich

Tegoroczny Kongres Klastrów Polskich odbył się pod hasłem „Nowe programy europejskie na lata 2021-2027”. Eksperci debatowali na temat finansowania rozwoju, innowacji i odbudowy Polski w nowej perspektywie finansowej i po kryzysie Covid-19. Wydarzenie można było śledzić online na kanale YouTube oraz na stronie Kongresu.
08.11.2021

Nowoczesny przemysł wymaga nowoczesnych rozwiązań

Początek listopada to tradycyjnie czas spotkań profesjonalistów i ekspertów zajmujących się różnymi gałęziami przemysłu. Wszystko za sprawą Międzynarodowych Targów Innowacyjnych Rozwiązań Przemysłowych – Warsaw Industry Week (8-10 listopada). Wśród dostawców, którzy wezmą udział w wydarzeniu, jest firma Schneider Electric. Specjaliści z pionów Industry oraz Secure Power zaprezentują technologie dla przemysłu maszynowego i automatyki procesowej, a także NetShelter WX 6U, czyli rozwiązania umożliwiającego innowacyjne wdrażanie serw
04.11.2021

AMP Robotics i Agrex-Eco uruchamiają w Polsce centrum demonstracyjne recyklingu wykorzystujące SI

Przedsiębiorstwa podejmują współpracę w celu obniżenia kosztów recyklingu i poprawy odzysku materiałów w Europie dzięki sztucznej inteligencji i automatyzacji.
14.10.2021

ECO-POWR™ - pomysł na siłownię zasilaną energią ludzkich mięśni

Godzina treningu na bieżni czy rowerku linii ECO-POWR™ generuje średnio nawet do 150 wat energii elektrycznej, która może zasilić np. małą lodówkę lub laptopa. Kilka urządzeń, na których użytkownicy intensywnie trenują 5 godzin dziennie, zaspokoi sporą część zapotrzebowania klubu na energię, a wyciskający „siódme poty” klubowicze otrzymają nagrody za wytworzone kilowatogodziny.
14.10.2021

Recykling i innowacyjna technologia do produkcji granulatów

Firma Kronos-Polymer zainwestuje ok 21 mln zł w budowę nowego zakładu recyklingu w Gniewie. Przedsiębiorstwo otrzymało od Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej decyzję o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
31.08.2021

Powstała bateria do urządzeń przenośnych ładowana ludzkim potem

Naukowcy z Singapuru opracowali baterię ładowaną ludzkim potem, która ma zasilać przenośne urządzenia elektryczne: inteligentne zegarki czy czujniki monitorujące funkcje życiowe – podały w poniedziałek miejscowe media.
16.08.2021

ML System głównym sponsorem konkursu na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd

Trwa Ogólnopolski Konkurs dla Jednostek Samorządu Terytorialnego na Najbardziej Innowacyjny Energetycznie Samorząd. Konkurs organizuje Instytut Polityki Energetycznej im Łukasiewicza w Rzeszowie, wspólnie z partnerami.
09.07.2021

Ogniwa z perowskitu produkowane w Polsce w pierwszej fabryce na świecie

Polska firma Saule Technologies po kilku latach prac w laboratoriach wchodzi na kolejny etap rozwoju, w którym uruchamia produkcję pierwszych fotowoltaicznych ogniw z perowskitu.
11.05.2021

Seaway7: globalna perspektywa dla polskiego offshore wind

Rozwój sektora offshore wind nabiera tempa. To generuje określone wyzwania, a Seaway7 ma konkretną ofertę rozwiązań. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku Richard Den Hollander, Business Development Director w Seaway7, opowiedział nam o kluczowych aspektach działalności firmy i jej zaangażowaniu w Polsce.
16.08.2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.