MOL i holenderski deweloper TouchWind – konkurencyjna technologia offshore obniża o 50 proc. koszty masztów [WIDEO, GALERIA]

Strona główna Energetyka, OZE MOL i holenderski deweloper TouchWind – konkurencyjna technologia offshore obniża o 50 proc. koszty masztów [WIDEO, GALERIA]

Partnerzy portalu

MOL i holenderski deweloper TouchWind – konkurencyjna technologia offshore obniża o 50 proc. koszty masztów [WIDEO, GALERIA] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. touchwind.org

Holenderski deweloper pływającej technologii wiatrowej TouchWind i japońska firma żeglugowa Mitsui O.S.K. Lines (MOL) połączyły siły w zakresie rozwoju technologii floating offshore TouchWind.

Firmy podpisały MoU, na mocy którego będą współpracować nad rozwojem pływającej turbiny wiatrowej TouchWind z jednoczęściowym pochylonym wirnikiem – która według holenderskiego wytwórcy ma szacunkowy koszt jedynie 30 procent w porównaniu z obecnie stosowanymi turbinami.

Według informacji zamieszczonych na stronie internetowej firmy TouchWind jej konstrukcja obniża również koszty produkcji masztów.

„Rotor TouchWind ciągnie maszt, co skutkuje mniejszymi siłami kolidującymi z konstrukcją. Dzięki temu wiatrak może być lżejszy i bardziej elegancki, ale co najważniejsze: maszt, który szacuje się na 50 procent tańszy niż w jakimkolwiek obecnym modelu turbin wiatrowych”, podaje firma w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Według założyciela i dyrektora generalnego firmy TouchWind Rikusa van de Klippe współpraca z MOL może umożliwić firmie szybsze wprowadzenie jednoczęściowego wirnika pływającej turbiny wiatrowej na wiele rynków.

- Cieszę się również z możliwości wspólnego rozwoju technologii z firmą MOL w celu dalszego zwiększenia wydajności i redukcji kosztów, zwłaszcza w zakresie eksploatacji i konserwacji – powiedział Rikus van de Klippe.

Japońska firma stwierdziła, że współpraca z TouchWind jest zgodna z planami ekspansji w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej.

–  Unikalna koncepcja TouchWind wykazuje wysoki potencjał zwiększenia stopnia wykorzystania i wydajności farm wiatrowych, jak również obniżenia kosztów dzięki innowacyjnej konstrukcji. Wierzę, że ta współpraca stworzy firmie MOL możliwości rozwoju wydajnych i konkurencyjnych projektów pływających morskich farm wiatrowych – powiedział Masayuki Sugiyama, dyrektor generalny działu projektów energetyki wiatrowej w firmie MOL.

Porozumienie to zostało zawarte wkrótce po nawiązaniu przez MOL współpracy z Seawind Ocean Technology, również holenderskim deweloperem technologii pływających farm wiatrowych.

Źródło: TouchWind.com;  mol.co.jp

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.