Wynik wyszukiwania - "kryzys energetyczny" - Wiadomości

Prezes E.ON: kryzys energetyczny na kontynencie europejskim jeszcze się nie skończył

Prezes E.ON Leonhard Birnbaum ostrzegł w czwartek, że kryzys energetyczny w Europie „jeszcze się nie skończył. Europejskie ceny gazu poszybowały w środę w górę o 35 proc., osiągając najwyższy poziom 42 euro za megawatogodzinę (MWh) - informuje "Brussles Times".
10.08.2023

Moskwa: być może we wrześniu, październiku będzie trzeba reagować na ceny energii; mamy już rozwiązania w kilku wariantach

W przypadku cen energii dziś sytuacja jest stabilna, ale być może wrzesień, październik to będą okresy, że będzie trzeba reagować – powiedziała w wywiadzie dla Energetyka24 minister klimatu Anna Moskwa. Takie rozwiązania mamy w kilku wariantach, łącznie z gotowymi ustawami – zaznaczyła.
25.06.2023

Francja. Strajkujący w akcji Robin Hood przekazują darmową energię szkołom, szpitalom i ubogim

Podczas ogólnokrajowych strajków w sektorze energetycznym we Francji pracownicy znaleźli nowy sposób protestu i w ramach akcji Robin Hood zapewnili bezpłatny gaz i prąd szkołom, uniwersytetom i gospodarstwom domowym o niskich dochodach w całym kraju - informuje w sobotę France24.
29.01.2023

Szefowa Komisji Europejskiej: nie ma powrotu do uzależnienia energetycznego od Rosji

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do konsekwentnego przechodzenia na energię odnawialną. "W żadnym wypadku nie może być powrotu do uzależnienia od rosyjskich paliw kopalnych" - powiedziała w sobotę w Duesseldorfie.
29.01.2023

Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.
26.09.2022

Kąpiel góra 5 minut, 19 stopni Celsjusza w pracy i ciemne witryny w sklepach - tak Europa będzie oszczędzać energię

Poszczególne kraje Unii Europejskiej ogłosiły kampanie oszczędności energii. Niemcy, Francja i Hiszpania uchwalają prawa ograniczające ogrzewanie pomieszczeń zimą. Wprowadzono zakazy oświetlania budynków nocą, wzywa się obywateli do krótszych kąpieli. Finowie namawiają zaś ludzi do rezygnacji z sauny i ograniczenia czasu spędzonego z telefonem komórkowym.
29.08.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest w znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
18.02.2022

KO: oczekujemy, że PiS sfinansuje kampanię w sprawie cen energii

Oczekujemy, że to PiS z własnej subwencji sfinansuje polityczną kampanię na temat cen energii, a z jej finansowania wycofają się spółki Skarbu Państwa - mówili w poniedziałek posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba (KO).
15.02.2022

Anna Moskwa: Polska za energię musi płacić więcej

Polska jest na etapie transformacji energetycznej i jest zmuszona płacić więcej, co wynika z opłaty emisyjnej - mówi Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska, odpowiadając na pytanie "Super Expressu" o obawy Polaków związane z podwyżkami cen energii.
08.02.2022

W Portugalii z powodu suszy rząd ogranicza pracę pięciu hydroelektrowni

Co najmniej do końca lutego rząd Portugalii zobowiązał operatorów czterech hydroelektrowni do wstrzymania pracy tych obiektów z powodu nasilającej się w kraju suszy. Piąta z elektrowni ma zaprzestać dostaw wody dla rolników.
02.02.2022

Resort klimatu: wyższy dodatek osłonowy przy złożonym wniosku do CEEB

Mieszkańcy lokali ogrzewanych węglem mogą starać się o wyższy dodatek osłonowy; niezbędnym warunkiem będzie złożony wniosek o wpis źródła ogrzewania domu lub mieszkania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynku (CEEB) - informuje PAP rzecznik resortu klimatu i środowiska Aleksander Brzózka.
26.01.2022

Brytyjski rząd rozważa dopłaty dla firm energetycznych, by chronić odbiorców

Brytyjski rząd rozważa interwencję na rynku energetycznym, aby ograniczyć skutki wzrostu cen energii dla gospodarstw domowych - pisze we wtorek dziennik "Financial Times". Bez interwencji od kwietnia maksymalny pułap cen dla klientów indywidualnych wzrośnie o ok. 50 proc.
19.01.2022

Prezes URE: należy rozważyć, czy wsparcia na budowę OZE nie przesunąć na budowę sieci

Należy rozważyć, czy wparcia kierowanego dotychczas na budowę OZE nie należy przesunąć na rozbudowę sieci. Transformacja na jej obecnym etapie wymaga bowiem rozbudowy sieci, a OZE przy dzisiejszych cenach energii radzą sobie same - mówi Prezes URE Rafał Gawin.
03.01.2022

Tauron: podwyżki niższe dzięki Rządowej Tarczy

Podwyżki cen energii elektrycznej są nieuniknione z powodu wzrostu cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla – wskazuje koncern Tauron w piątkowym komunikacie. Akcentuje, że aby zmniejszyć efekt podwyżek cen, przygotowano rozwiązania Rządowej Tarczy Antyinflacyjnej.
25.12.2021

Obajtek : podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw

Zdecydowanie podtrzymuję zapowiedź obniżki cen paliw o ok. 30 groszy na litrze - podkreślił w rozmowie z "Sieci" prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
20.12.2021

Crido: w Europie odbiorcy energii wspierani obniżkami VAT, dotacjami, zamrażaniem cen

Obniżenie stawki VAT, obniżki innych opłat, dotacje bezpośrednie, zamrażanie cen - to najczęstsze w Europie metody wsparcia odbiorców energii w sytuacji wysokich cen - wynika z zestawienia firmy doradczej Crido.
26.11.2021

Hiszpański rząd: mamy ponad 40-dniowe rezerwy gazu ziemnego

Rząd Hiszpanii ogłosił, że pomimo zamknięcia w niedzielę rurociągu Maghreb-Europa, dostarczającego do tego kraju z Algierii przez Maroko gaz ziemny, rezerwy surowca zgromadzone przez Madryt wystarczą na ponad 40 dni korzystania z niego przez przemysł i obywateli.
03.11.2021

Upadek pierwszej firmy dostarczającej gaz konsumentom

Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynku (ACM) odebrał w środę pozwolenie na dostawę gazu firmie Welkom Energie, która z powodu wysokich cen surowca wpadła w kłopoty finansowe i nie była w stanie gwarantować dostaw klientom. To pierwsze przedsiębiorstwo w Holandii, które upadło przez wysokie ceny gazu.
28.10.2021

Najniższy od lat stan wód może wywindować ceny energii

Zbiorniki wodne w Norwegii są napełnione obecnie w 67,5 proc. Tak niskiego stanu wód nie było w kraju od 2006 roku - podała w środę Norweska Dyrekcja Zasobów Wodnych i Energii. Według ekspertów może to wywindować ceny energii.
21.10.2021

W Holandii trwa kryzys energetyczny

Sezon grzewczy rozpoczął się w Holandii w miniony piątek, tymczasem cena metra sześciennego gazu ziemnego wzrosła w kraju do rekordowego poziomu 75 eurocentów za metr sześcienny, a krajowe magazyny z gazem są wypełnione tylko w połowie. “Kryzys energetyczny w Niderlandach już trwa” - ocenia dziennik “Het Parool”.
04.10.2021

BP twierdzi, że wszystkie inne globalne kryzysy energetyczne bledną w porównaniu z rokiem pandemii COVID-19

Koncern oznajmił, że kryzys koronawirusowy w zeszłym roku spowodował, że energia pierwotna i emisje dwutlenku węgla spadły w najszybszym tempie od czasów II wojny światowej.
13.07.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.