BP twierdzi, że wszystkie inne globalne kryzysy energetyczne bledną w porównaniu z rokiem pandemii COVID-19

zk

13.07.2021 16:07 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE BP twierdzi, że wszystkie inne globalne kryzysy energetyczne bledną w porównaniu z rokiem pandemii COVID-19

Partnerzy portalu

BP twierdzi, że wszystkie inne globalne kryzysy energetyczne bledną w porównaniu z rokiem pandemii COVID-19  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Istock

Koncern oznajmił, że kryzys koronawirusowy w zeszłym roku spowodował, że energia pierwotna i emisje dwutlenku węgla spadły w najszybszym tempie od czasów II wojny światowej.

W ciągu ostatnich siedmiu dekad BP było świadkiem niektórych z najbardziej dramatycznych epizodów w historii światowego systemu energetycznego, w tym kryzysu na Kanale Sueskim w 1956 roku, embarga na ropę naftową w 1973 roku, rewolucji irańskiej w 1979 roku czy  i katastrofy w Fukushimie w 2011 roku. 

Gigant naftowy i gazowy BP w czwartek opublikował swój benchmark Statistical Review of World Energy, opisując rok 2020 "jako rok jak żaden inny" ze względu na wpływ pandemii koronawirusa na globalną energię.

W ciągu ostatnich siedmiu dekad BP powiedział, że był świadkiem niektórych z najbardziej dramatycznych epizodów w historii światowego systemu energetycznego, w tym kryzysu w Kanale Sueskim w 1956 roku, embarga na ropę naftową w 1973 roku, rewolucji irańskiej w 1979 roku i katastrofy w Fukushimie w 2011 roku.

"Wszystkie momenty wielkich zawirowań w globalnej energetyce" - powiedział w raporcie Spencer Dale, główny ekonomista BP. "Ale wszystkie bledną w porównaniu do wydarzeń z ubiegłego roku".

Do tej pory na całym świecie zgłoszono ponad 185 milionów przypadków Covid-19, z ponad 4 milionami zgonów, według danych opracowanych przez Johns Hopkins University. Uważa się, że rzeczywista liczba zakażeń wirusem Covid-19 i ofiar śmiertelnych jest znacznie wyższa - i nadal rośnie.

Pandemia doprowadziła również do ogromnych strat gospodarczych – szacuje się, że światowy PKB spadł w ubiegłym roku o około 3,3 proc. Stanowi to największą recesję od czasów Wielkiego Kryzysu.


Pandemia Covid-19 miała dramatyczny wpływ na światową energetykę. Oto niektóre z najważniejszych punktów raportu:

Covidowy rozwój sytuacji w energetyce

BP twierdzi, że zeszłoroczny kryzys wywołany przez koronawirusa spowodował najszybszy od czasów II wojny światowej spadek zużycia energii pierwotnej i emisji dwutlenku węgla. Nieustanny rozwój energii odnawialnej okazał się jednak "stosunkowo nietknięty", a energia słoneczna odnotowała najszybszy wzrost w historii.

Firm twierdzi, że światowy popyt na energię zmniejszył się o 4,5 proc., a globalna emisja dwutlenku węgla spowodowana zużyciem energii o 6,3 proc..

– Te spadki są ogromne według standardów historycznych – największe zarówno popytu na energię, jak i emisji dwutlenku węgla od II wojny światowej. Rzeczywiście, spadek o ponad 2 Gt CO2 oznacza, że emisje dwutlenku węgla w zeszłym roku wróciły do poziomów ostatnio widzianych w 2011 roku – powiedział Dale.

– Uderzające jest również to, że intensywność emisji dwutlenku węgla w koszyku energetycznym – średnia emisja dwutlenku węgla na jednostkę zużytej energii – spadła o 1,8 proc., co również jest jednym z największych spadków w powojennej historii – dodał.

Dla niektórych spadek globalnych emisji dwutlenku węgla na krótko wzbudził nadzieję na tzw. szczyt węglowy, chociaż pragnienia ograniczenia globalnego ocieplenia – i osiągnięcia kluczowego celu przełomowego porozumienia paryskiego – szybko się pogarszają.

Dzieje się tak nawet wtedy, gdy politycy i liderzy biznesu publicznie potwierdzają konieczność przejścia na niskoemisyjność, a decydenci są pod coraz większą presją, aby spełnić obietnice złożone w ramach porozumienia paryskiego przed tegoroczną konferencją COP26.

– Istnieją niepokojące oznaki, że zeszłoroczny spadek emisji dwutlenku węgla spowodowany przez COVID będzie krótkotrwały, w miarę jak światowa gospodarka będzie się odradzać, a blokady zostaną zniesione – powiedział w raporcie Bernard Looney, dyrektor generalny BP.

– Wyzwaniem jest osiągnięcie trwałej, porównywalnej z roku na rok redukcji emisji bez ogromnych zakłóceń – dodał.

Ropa

Kryzys Covid-19 wywołał historyczny szok popytu na ropę w 2020 roku. Pandemia zbiegła się w czasie ze spadającymi cenami surowców, wyparowującymi zyskami i dziesiątkami tysięcy redukcji zatrudnienia.

Potok złych wiadomości skłonił szefa Międzynarodowej Agencji Energii do zasugerowania, że rok 2020 może stać się najgorszym rokiem w historii rynków ropy.

BP twierdzi, że konsumpcja ropy spadła w ubiegłym roku o rekordowe 9,1 mln baryłek dziennie, czyli o 9,3 proc., osiągając najniższy poziom od 2011 roku.

Największy spadek popytu na ropę odnotowano w USA – o 2,3 mln baryłek, a następnie w UE i Indiach, odpowiednio o 1,5 mln baryłek i 480 tys. baryłek.

BP podało, że światowa produkcja ropy zmniejszyła się o 6,6 mln baryłek, z czego dwie trzecie przypada na grupę producentów ropy OPEC.

Cena ropy Brent wyniosła średnio 41,84 dolarów w 2020 roku, co jest najniższym poziomem od 2004 roku. 

OZE

– Prawdopodobnie najważniejszym elementem systemu energetycznego potrzebnym do rozwiązania obu aspektów Porozumienia Paryskiego – reagowania na zagrożenie zmianami klimatu i wspierania zrównoważonego wzrostu – jest potrzeba szybkiego wzrostu energii odnawialnej – oznajmił Dale z BP w raporcie.

Energia odnawialna, w tym biopaliwa, ale z wyłączeniem energii wodnej, wzrosła o 9,7 proc. w 2020 roku. Tempo wzrostu było wolniejsze niż 10-letnia średnia wynosząca 13,4 proc rok do roku, ale wzrost w kategoriach energetycznych okazał się podobny do wzrostu odnotowanego w latach poprzedzających pandemię.

Sektor energetyki  pozyskiwanej ze słońca odnotował rekordowy wzrost, jednak okazało się, że to wiatr wniósł największy wkład w rozwój odnawialnych źródeł energii.

Pod względem mocy, energia słoneczna zwiększyła się o 127 gigawatów w 2020 roku, podczas gdy sektor wiatru wzrósł o 111 gigawatów – prawie dwukrotnie więcej niż poprzedni najwyższy roczny wzrost – podało BP. 

– Głównym motorem były Chiny, które odpowiadały za mniej więcej połowę globalnego wzrostu mocy elektrowni wiatrowych i słonecznych – powiedział Dale.

– Znaczenie ostatnich 70 lat blednie w znikomym stopniu, gdy rozważamy wyzwania stojące przed systemem energetycznym w ciągu najbliższych 10, 20, 30 lat, gdy świat dąży do osiągnięcia zerowej emisji netto – podsumował Dale. 


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.