Prezes E.ON Leonhard Birnbaum ostrzegł w czwartek, że kryzys energetyczny w Europie „jeszcze się nie skończył. Europejskie ceny gazu poszybowały w środę w górę o 35 proc., osiągając najwyższy poziom 42 euro za megawatogodzinę (MWh) - informuje "Brussles Times".
Analitycy przypisywali ten wzrost obawom o potencjalne niedobory dostaw, spowodowane strajkami w instalacjach skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Australii, w szczególności w tych należących do Chevron i Woodside Energy, które mogą rozpocząć się już w przyszłym tygodniu.
Ceny gazu w Europie gwałtownie spadły od początku tego roku, po osiągnięciu szczytowego poziomu 340 euro za MWh w sierpniu 2022 roku. W maju br. ceny spadły poniżej 30 euro za MWh po raz pierwszy od czerwca 2021 roku - wskazuje "Brussles Times".
„Musimy jasno powiedzieć, że zmiany strukturalne, spowodowane rosyjską wojną z Ukrainą i rezygnacją z dostaw rosyjskiego gazu do Europy pozostaną” – powiedział Birnbaum w rozmowie z Bloomberg Television. „Dlatego kryzys się nie skończył i musimy zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby w jak największym stopniu ustabilizować sytuację w Europie” - zaznaczył.
E.ON to jeden z największych operatorów sieci energetycznych w Europie.
Birnbaum dodał, że drastyczne ograniczenie importu rosyjskiej energii do Europy doprowadzi w przyszłości do „strukturalnie wyższych” cen. „Mamy więc z grubsza podwojenie lub potrojenie cen po stronie gazu (w stosunku do cen sprzed Covid) i obawiam się, że nie zniknie to w krótkim okresie" - podsumował.
Z Brukseli Łukasz Osiński
luo/ mal/
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
Gospodarka odpadami, Recykling
Ekologia, Ochrona środowiska
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
EkoDom, EkoBudownictwo
EkoRolnictwo, BioŻywność
Prawo, Administracja, Konsulting
Kampania informacyjna „Energia naprawdę” edukuje w zakresie energetyki i walczy z dezinformacją
I.Zyska: W ciągu niemal 4 lat do systemu elektroenergetycznego przyłączono 16,5 GW nowych mocy OZE
Łukaszewska-Trzeciakowska: w środę nastąpi podpisanie umowy na zaprojektowanie pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Gaz-System oddaje do użytku gazociąg przyłączeniowy Przywodzie – Dolna Odra
Polska nawiązała współpracę z Koreą Płd. w sprawie energetyki jądrowej
Stowarzyszone spółki należące do Grupy Hanwha dążą do ustanowienia łańcucha wartości czystego wodoru
Ropa brent | 64,38 $ | baryłka | 0,00% | 21:58 |
Cyna | 26075,00 $ | tona | 3,01% | 25 wrz |
Cynk | 2503,00 $ | tona | -1,15% | 25 wrz |
Aluminium | 2182,00 $ | tona | -0,77% | 25 wrz |
Pallad | 2680,00 $ | uncja | 0,00% | 21:57 |
Platyna | 1191,10 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Srebro | 25,11 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Złoto | 1731,30 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |