Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii

zk

26.09.2022 20:28 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii

Partnerzy portalu

Niższa temperatura w szkołach, ograniczenia w oświetleniu ulic - sposoby na zmniejszenie zużycia energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Obniżenie temperatury o ok. 1 st. C w wybranych szkołach i wcześniejsze wyłączanie oświetlenia miejskiego nad ranem – to niektóre sposoby na oszczędzanie, wprowadzone w Lublinie w związku z wysokimi cenami energii. Miasto rozważa też ograniczenie iluminacji budynków, fontann, pomników.

„Proponowane przez rząd zmniejszenie zużycia prądu o 10, 20 czy 30 proc. nie zrekompensuje drastycznej podwyżki cen energii. Jest to więc dla samorządów duży problem" - poinformował PAP zastępca prezydenta Lublina ds. inwestycji i rozwoju Artur Szymczyk. Dodał, że aktualna umowa na zakup energii elektrycznej obowiązuje od 1 lipca br. do 30 czerwca 2024 r. Ceny na dostawę energii elektrycznej wzrosły o ponad 250 proc. w stosunku do poprzednio obowiązujących stawek, a nowe stawki na zakup energii elektrycznej dla zasilenia latarni w stosunku dwuletnim są wyższe od poprzednich o około 345 proc.

Podkreślił jednocześnie, że ratusz podejmuje wiele działań zmierzających do zmniejszenia zużycia energii, starając się dobierać je tak, by były jak najmniej odczuwalne przez mieszkańców. „Przy realizacji nowych inwestycji staramy się stosować różne rozwiązania, które pozwalają na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej z sieci, m.in. poprzez zastosowanie oświetlenia ledowego oraz odnawialnych źródeł energii. Natomiast w obiektach już istniejących wprowadzane są kompensacje mocy biernej, co pozwala na zmniejszenie wysokości opłat” – wyjaśnił.

Jak przekazał lubelski ratusz, od czerwca wprowadzono korektę godzin włączania i wyłączania oświetlenia ulicznego, co również przekłada się na zmniejszenie zużycia energii. Chodzi o wcześniejsze o około 30 minut wyłączanie oświetlenia w porze porannej oraz późniejsze o 5 minut jego włączanie w porze popołudniowo-wieczornej. Przekłada się to na oszczędności w kwocie około 75 tys. zł za czerwiec oraz około 170 tys. w następnych miesiącach.

„Jednak z uwagi na wpływające w ostatnim czasie wnioski mieszkańców i zbliżający się okres jesienno-zimowy, zrezygnowano z późniejszego włączania oświetlenia w porze popołudniowo-wieczornej. Nadal natomiast obowiązuje zmiana w godzinach porannych i wcześniejsze o około 40 minut wyłączanie oświetlenia” – dodała Justyna Góźdź z biura prasowego lubelskiego ratusza.

Poinformowała również, że na podstawie szczegółowej analizy zużycia ciepła w miejskich placówkach oświatowych, tam gdzie było to możliwe, zdecydowano o obniżeniu temperatury ogrzewania w szkołach o ok. 1 st. Celsjusza – jak zaznaczyła - bez pogorszenia komfortu cieplnego w tych obiektach.

„Regulacja parametrów węzła cieplnego w placówkach oświatowych już się rozpoczęła i potrwa do końca października. Dodatkowo, prowadzone są spotkania z dyrektorami placówek oświatowych, podczas których przedstawiamy możliwości oszczędzania oraz racjonalnego korzystania z energii cieplnej. Średnie obniżanie temperatury w pomieszczeniach o 1 st. Celsjusza w sezonie grzewczym pozwala na zredukowanie zużycia ciepła o 5-8 proc., nie obniżając tym samym komfortu cieplnego” – wyjaśniła Góźdź.

Przekazała, że aktualnie nie jest planowana rezygnacja z miejskiej iluminacji świątecznej, ale pod uwagę brana jest zmiana sposobu i godzin jej funkcjonowania. „Aktualnie analizowane są także możliwości ograniczenia zużycia energii elektrycznej elementów oświetlenia na Placu Litewskim czy deptaku, w szczególności iluminacji fontann, budynków, pomników i drzew, mając jednocześnie na uwadze konieczność zapewnienia bezpieczeństwa w tym centralnym punkcie miast” – dodała.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.