Wynik wyszukiwania - "metale ziem rzadkich" - Wiadomości

MKiŚ: trwają badania hałd górniczych i hutniczych w celu odzysku surowców krytycznych

Służba geologiczna opracowuje Bilans Zasobów Antropogenicznych Polski - poinformował PAP resort klimatu. Wyniki badań będą podstawą do oceny przydatności hałd górniczych i hutniczych w gospodarce obiegu zamkniętego, w tym poszukiwań surowców krytycznych dla OZE - dodano.
17.03.2024

Urban mining – inżynieria recyklingu na PWr

Trwa rekrutacja na urban mining – inżynierię recyklingu. To kierunek, który poprowadzą wspólnie dwa wydziały i będzie nastawiony na praktyczne zdobywanie wiedzy we współpracy z firmami z branży. Wypuści na rynek specjalistów od pozyskiwania cennych surowców ze zużytych sprzętów i produktów, które do tej pory traktowaliśmy jako odpady.
05.07.2023

Łukaszewska-Trzeciakowska: firmy powinny być gotowe na ograniczenie poboru energii, oraz na zwiększone zużycie, gdy będzie jej nadmiar w sieci

Myślimy o przedefiniowaniu mechanizmu DSR, by nie polegał tylko na gotowości do ograniczenia poboru energii przez firmy, ale także na zwiększenie jej zużycia, gdy będziemy mieli w sieci jej nadmiar - poinformowała PAP Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej Anna Łukaszewska-Trzeciakowska.
30.06.2023

PIE: zielona transformacja UE jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym

Zielona transformacja Unii Europejskiej jest uzależniona od importu surowców o dużym koszcie środowiskowym - wskazał Polski Instytut Ekonomiczny w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".
09.06.2023

Prezes LW Bogdanka: Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego

Naszą wizją jest stworzenie innowacyjnego koncernu multisurowcowego, który będzie napędzał zieloną transformację, poinformował w środę prezes LW Bogdanka Kasjan Wyligała. Firma bierze pod uwagę wydobycie m.in. soli potasowo-magnezowych, węgla koksującego, bursztynu, metali ziem rzadkich.
18.05.2023

Forum Silesia 2030: zielona transformacja potrzebuje przemysłu wydobywczego

Zielona transformacja Europy potrzebuje przemysłu wydobywczego, ukierunkowanego m.in. na pozyskiwanie surowców, bez których niemożliwa jest produkcja wiatraków czy paneli fotowoltaicznych - mówiono w środę w Brukseli podczas konferencji Silesia 2030.
22.03.2023

Korea Płd. chce zbudować największe na świecie centrum produkcji półprzewodników

Rząd Korei Płd. ogłosił w środę plan budowy największego na świecie klastra produkcji półprzewodników. Według zapowiedzi resortu przemysłu ma on przyciągnąć równowartość 230 mld dolarów inwestycji i zapewnić krajowi pozycję globalnego lidera w tym sektorze.
15.03.2023

Niedobór metali ziem rzadkich – potrzebna strategia ich pozyskiwania

W najbliższych dwóch dekadach wielokrotnie wzrośnie zapotrzebowanie na metale ziem rzadkich, a ich niedobór uwidoczni się już za kilka lat - prognozują eksperci, postulując stworzenie strategii pozyskiwania tych krytycznych surowców – także odzysku z urządzeń, w których zostały użyte.
08.01.2023

Posco zakończył budowę zakładu recyklingu w Polsce

Południowokoreański producent stali Posco Holdings oznajmił w piątek, że zakończył budowę zakładu recyklingu zużytych baterii w Polsce. Posłuży on firmie jako baza do rozszerzenia swojej ekologicznej działalności.
28.08.2022

Zielony handel UE przyniesie korzyści polskim przedsiębiorcom

Polscy przedsiębiorcy będą mogli odnieść ekonomiczne korzyści z wprowadzenia polityki zielonego handlu przez Unię Europejską, jeśli rozwiną kompetencje w obszarze górnictwa miejskiego, czyli odzyskiwania surowców dotychczas pomijanych przez tradycyjny recykling, a ich produkcja przemysłowa będzie bardziej zrównoważona środowiskowo, piszą w raporcie „Zielony zwrot. Zmiany regulacyjne kierunku unijnej polityki handlowej” analitycy WiseEuropa, Kamil Laskowski i Wojciech Lewandowski.
24.08.2022

Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

W kwietniu firma Apple ogłosiła plan zwiększenia użycia produktów z recyklingu. Po raz pierwszy firma wprowadziła do obiegu certyfikowane, recyklingowane złoto, wolfram i kobalt. Prawie 20 proc. wszystkich materiałów używanych przez pochodzi z odzysku. To największy jak dotąd współczynnik użycia materiałów z recyklingu. Jednak czy te działania przynoszą prawdziwą zmianę dla środowiska?
10.06.2022

Pokaźne złoża litu w rękach Talibów. Na wycofaniu się USA z Afganistanu skorzystają Chiny

Decyzja USA o wycofaniu wojsk z Afganistanu będzie miała wpływ nie tylko na samą sytuację w tym kraju i stosunki międzynarodowe, ale także newralgiczny obszar rozwoju współczesnej gospodarki, czyli dostęp do surowców. Afganistan jest "Arabią Saudyjską litu", którą będą teraz kontrolować Talibowie. Surowcowe skutki decyzji Joe Bidena opisują analitycy Institute For Energy Research (IER).
31.08.2021

Afganistan to złoża surowców, minerałów i metali ziem rzadkich i szansa dla Chin

Zwycięstwo talibów w Afganistanie przypomniało ekspertom, że kraj ten mógłby się wzbogacić na posiadanych wielkich złożach surowców, minerałów i metali ziem rzadkich. Teraz pozostaną raczej niewykorzystane, a być może zainwestują w nie Chiny - podaje w czwartek CNN.
20.08.2021

Mkango i Grupa Azoty PUŁAWY tworzą w Polsce Europejskie Centrum Wytwórcze Metali Ziem Rzadkich

Mkango i Grupa Azoty Zakłady Azotowe „Puławy” SA porozumiały się co do współpracy przy ocenie wykonalności i budowie na terytorium Polski rafinerii metali ziem rzadkich.
07.06.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.