Urban mining – inżynieria recyklingu na PWr

zk

05.07.2023 07:54 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Odpady, Recykling Urban mining – inżynieria recyklingu na PWr

Partnerzy portalu

Urban mining – inżynieria recyklingu na PWr - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Urban mining – inżynieria recyklingu na PWr

Trwa rekrutacja na urban mining – inżynierię recyklingu. To kierunek, który poprowadzą wspólnie dwa wydziały i będzie nastawiony na praktyczne zdobywanie wiedzy we współpracy z firmami z branży. Wypuści na rynek specjalistów od pozyskiwania cennych surowców ze zużytych sprzętów i produktów, które do tej pory traktowaliśmy jako odpady.

Nowy kierunek na studiach magisterskich to wspólna propozycja Wydziałów: Chemicznego oraz Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Aplikować mogą kandydaci po studiach inżynierskich – a czas na to mają do 20 lipca. Na pierwszy rok zostanie przyjętych 30 osób. Studia potrwają cztery semestry.

Odzyskujmy co cenne

Laboratorium chemiczne - zdjęcie ilustracyjneJak podkreśla dr hab. inż. Agnieszka Saeid, prof. uczelni z Wydziału Chemicznego, recykling surowców wtórnych to obecnie jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Dotarliśmy już bowiem do punktu, w którym przestajemy traktować zużyte produkty – takie jak np. pojazdy, sprzęt elektroniczny, instalacje czy elementy budynków – jako odpady. Widzimy w nich cenne złoża surowców do ponownego wykorzystania, w tym zwłaszcza tzw. surowców krytycznych jak np. fosfor czy metale ziem rzadkich (a aktualnie lista tych surowców sporządzona przez Komisję Europejską liczy już 34 pozycje).

– Produkujemy i wytwarzamy coraz więcej rzeczy i szybko się ich pozbywamy, a przecież surowców w środowisku naturalnym nam nie przybywa, a ubywa i to w bardzo szybkim tempie – dodaje dr hab. inż. Justyna Górniak-Zimroz, prof. uczelni z Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii.

– Niektóre surowce są już na wyczerpaniu lub ich złoża są trudnodostępne przy obecnych technologiach – dodaje.

– Dlatego chcemy uczyć studentów poszukiwania cennych złóż wszędzie tam, gdzie człowiek pozostawił ślad swojej działalności. Trzeba wiedzieć, gdzie znaleźć takie surowce, jak je wydobyć i jak dalej wykorzystać. Tacy specjaliści są teraz ogromnie poszukiwani na rynku pracy – podkreśla prof. Saeid.

W programie kierunku znalazły się więc kursy m.in. z fizycznych, fizykochemicznych, chemicznych i biologicznych metod przerobu odpadów, inżynierii procesowej, metod identyfikacji strumieni odpadów i oceny potencjału surowcowego czy narzędzi oceny cyrkularności.

Praktyka i jeszcze raz praktyka

W pierwszym semestrze studenci będą też mieli wyjątkowy wykład o nazwie Urban mining – użyteczność odpadów. Poprowadzi go kilkunastu wykładowców na zmianę. Co tydzień uczestnicy kursu będą spotykać się z innym prowadzącym (który poprowadzi dla nich także inne zajęcia w późniejszym toku studiów) i będzie to rodzaj wprowadzenia do zagadnień, z którymi studenci zetkną się w kolejnych semestrach. Ma im to pomóc w lepszym zorientowaniu się i obraniu ścieżki, w której sami chcieliby się specjalizować w czasie studiów i po nich.

Tym bardziej, że później – w zależności od zagadnień, którymi się zajmą – będą mogli wybrać, czy swoją pracę dyplomową będą przygotowywać pod opieką naukowca z Wydziału Chemicznego czy Wydziału Geoinżynierii, Górnictwa i Geologii. Będzie ona polegała na opracowaniu metody odzyskiwania konkretnego surowca – od identyfikacji potencjału surowcowego, poprzez wybór procesu przetwórczego i projekt procesowy, aż po studium wykonalności. A cały proces będzie musiał spełniać wytyczne gospodarki o obiegu zamkniętym, zeroodpadowej i niskoemisyjnej.

Nad pracą magisterską studenci będą też mogli pracować jednocześnie we współpracy z jedną z firm (specjalizujących się odzysku cennych surowców), które wyraziły chęć rozwijania tego kierunku razem z wydziałami.

– Obserwujemy bardzo duże zainteresowanie naszymi studiami wśród przedsiębiorstw działających w tej branży – opowiada prof. Saeid. – Dlatego, że stale poszukują dobrze przygotowanych specjalistów z konkretną wiedzą i umiejętnościami.

Studenci urban mining – inżynierii recyklingu mogą więc liczyć m.in. na gościnne wykłady ekspertów z branży, wizyty w zakładach przetwórczych (m.in. zajmujących się recyklingiem w zakresie odzyskiwania metali i frakcji niemetalicznych z odpadów komunalnych, jak e-odpady, diody LED czy tworzywa sztuczne) czy możliwość prowadzenia w nich badań.

Do czego wcześniej przygotują się na zajęciach w dobrze wyposażonych laboratoriach Politechniki Wrocławskiej – m.in. w akredytowanym Chemicznym Laboratorium Analiz Wielopierwiastkowych, laboratorium membranowym czy mikrobiologicznym.

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.