Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

Strona główna Odpady, Recykling Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska

Partnerzy portalu

Więcej recyklingu i problem z głowy? Nowe pomysły Apple w kwestii środowiska - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

W kwietniu firma Apple ogłosiła plan zwiększenia użycia produktów z recyklingu. Po raz pierwszy firma wprowadziła do obiegu certyfikowane, recyklingowane złoto, wolfram i kobalt. Prawie 20 proc. wszystkich materiałów używanych przez pochodzi z odzysku. To największy jak dotąd współczynnik użycia materiałów z recyklingu. Jednak czy te działania przynoszą prawdziwą zmianę dla środowiska?

W opublikowanym raporcie dot. rozwoju polityki prośrodowiskowej na rok 2022 Apple zawarł szereg pomysłów na zazielenienie swojego biznesu. Składa się on z trzech filarów: zmiany klimatu – zmniejszenie śladu węglowego, odnawialnych źródeł – dotyczy to powtórnego wykorzystania surowców, wody, a także polityki zero waste oraz smart i green chemistry, czyli w konsekwencji tworzenia takich produktów, które są bezpieczne dla środowiska i podlegają recyklingowi.

Raport i obietnice

Do 2025 roku Apple chce całkowicie wyeliminować plastik w swoich opakowaniach. W ubiegłym, 2021 roku wskaźnik ten wynosił 4 proc. Do 2030 roku firma chce zrealizować cele klimatyczne, czyli osiągnąć zerowy ślad węglowy w całym łańcuchu wartości. A co za tym idzie - całkowicie przejść na zieloną energię i ulepszyć sposób raportowania chemikaliów używanych przy produkcji.

W tym roku klienci Apple'a mogli też świętować Światowy Dzień Ziemi, wpłacając datki na WWF poprzez aplikację mobilną Apple Pay. W ślad za tym poszły projekty edukujące klientów. Kampania trwała od 14 do 22 kwietnia. Z okazji Dnia Ziemi wicedyrektorka ds. środowiska w Apple, Lisa Jackson, powiedziała:
„Robimy prawdziwy postęp w naszej pracy na rzecz rozwiązania problemu kryzysu klimatycznego tak, by pewnego dnia wytwarzać nasze produkty bez brania czegokolwiek od Ziemi. Nasza szybkość w tworzeniu innowacji już teraz pomaga naszym zespołom używać dzisiejszych produktów, by budować produkty jutra, a zmiana w naszym globalnym łańcuchu dostaw w stronę zielonej energii przeciera szlaki kolejnym firmom.”

Apple i recykling

Polityka Apple w kwestii recyklingu ma funkcjonować na trzech obszarach: materiałów, wody i „zero waste”. W przypadku materiałów, jak czytamy w raporcie, firma zobowiązuje się do „przejścia na materiały z recyklingu lub odzyskiwalne dla produktów i opakowań, zmaksymalizowania żywotności materiałów i ich naprawiania (recovery)”. Woda to „redukcja wpływu w produkcji naszych produktów, serwisowania oraz wielopoziomowego funkcjonowania naszych zakładów. Jednocześnie to przechodzenie na alternatywne źródła energii, poprawa jakości wody i ochrona wspólnych zasobów wodnych”.

Jak przekonuje dalej Apple, ich celem jest przejście na całkowity obieg zamknięty materiałów i „pewnego dnia” zaprzestanie używania surowców kopalnych.

Jak czytamy na stronie internetowej firmy, w 2021 roku 59 proc. całego aluminium, które Apple wysłało w świat w swoich produktach, miało pochodzić z recyklingu, a w wielu produktach współczynnik ten dochodził do 100 proc. W ubiegłym roku, jak podaje firma, udało się także osiągnąć następujące wskaźniki:
–    45 proc. certyfikowanych materiałów rzadkich
–    30 proc. certyfikowanego cynu z recyklingu, których użyto do produkcji iPhone'ów, iPadów, AirPodów i Maców,
–    13 proc. certyfikowanego kobaltu
–    certyfikowane złoto – użyte po raz pierwszy do produkcji kamer w iPhonie 13 i iPhonie 13 Pro. Firma nie podaje, ile.

Czy recykling materiałów uratuje planetę?

Wokół recyklingu narosło wiele mitów. Zwolennikami są często osoby już zaangażowane w ochronę środowiska. Ale czy recykling używany do produkcji nowych urządzeń rzeczywiście ma sens?

Powtórne używanie materiałów takich jak metale ziem rzadkich stosowane w przypadku baterii - rzeczywiście przynosi korzyści – eliminuje ich wydobycie – a tym samym ogranicza degradację środowiska naturlanego i powstające w tym procesie nieodwracalne zmiany. Jednak kiedy weźmiemy pod uwagę „punkt krytyczny”, czyli przytaczane przez naukowców podwyższenie się temperatury na Ziemi o 1,5-2 st. C, ponowne użycie tych samych materiałów może nie być wystarczające. Amerykańska organizacja non-profit Project Drawdown przeanalizowała skuteczność różnych rozwiązań w walce z ociepleniem klimatu i doszła do wniosku, że recykling był w połowie listy, daleko za energią geotermalną, wydajnym lotnictwem, ochroną lasów i szeregiem innych działań. Wśród tych najbardziej znaczących organizacja wymienia przejście na energię wiatrową i ograniczanie produkcji śmieci. To ograniczanie, przed recyklingiem, jest korzystniejsze, bo to drugie samo w sobie generuje energię – przytacza wnioski Project Drawdown serwis The Atlantic.

Recykling, który coś zmienia, to ten systemowy i konsekwentny. Ekonomia zamkniętego obiegu to także coś, co – wprowadzone rzetelnie – będzie miało pozytywny wpływ na planetę. Zdaje się, że jeszcze trochę musi się zmienić zanim kupowanie telefonów zrobionych z certyfikowanych metali nie będzie „tylko wyjściem z problemu konsumpcji, który uspokoi nasze sumienia”, jak mówi Adam Minter, autor książki „Junkyard Planet: Travels in a Billion-Dollars Trash Trade” („Planeta śmieci: Podróże po Miliardodolarowym Handlu Śmieciami”).


Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.