Wynik wyszukiwania - "raport " - Wiadomości

Polenergia angażuje się społecznie i działa na rzecz bioróżnorodności: 330 zrealizowanych projektów

Polenergia opublikowała Skonsolidowany Raport o Zrównoważonym Rozwoju (ESG) oraz Raport Zaangażowania Społecznego i Działań na Rzecz Bioróżnorodności za zeszły rok. Raport ESG spełnia unijne wytyczne, które będą obowiązywały Polenergię dopiero od 2025 roku. Drugi z raportów podsumowuje wydatkowanie 1% skonsolidowanego zysku netto Polenergii na działania z zakresu zaangażowania społecznego i bioróżnorodności. W 2023 roku Grupa zrealizowała w tym obszarze ponad 330 projektów.
16.04.2024

Nowy raport Fundacji Climate Strategies Poland

Zmiana klimatu to największe wyzwanie, przed jakim stoi dziś ludzkość. W nowym raporcie eksperci i ekspertki Fundacji Climate Strategies Poland alarmują: samo raportowanie klimatyczne, które staje się standardem, nie przekłada się ani na redukcję emisji, ani na konkurencyjność klimatyczną firm. Tymczasem, jeśli biznes, który odpowiada za ponad 70 proc. emisji, chce budować konkurencyjność klimatyczną i ograniczać negatywny wpływ na klimat, musi jak najszybciej nauczyć się wyciągać wnioski z raportów ESG.
15.04.2024

Raport: jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji CO2

Jedynie 2 proc. badanych uważa, że transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2, a 3 proc. sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.
03.04.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

Dekarbonizacja transportu ciężkiego w Polsce. Raport FPPE na temat elektryfikacji ciężarówek

Raport pokazuje, co powinniśmy zrobić, aby transport - kluczowy element polskiej gospodarki - pozostał konkurencyjny. Przeanalizowano dostępne rozwiązania, obowiązujące prawo i sprawdzono jak poszczególne instrumenty wpłyną na koszty (TCO). W wyniku tej analizy powstał zbiór gotowych rekomendacji do wdrożenia dedykowanych instrumentów dla wsparcia dekarbonizacji transportu. To pierwsza gotowa recepta na dekarbonizację ciężarówek w Polsce.
26.05.2023

Raport: już prawie 40 proc. światowej energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych i nuklearnych; to przełom, początek końca paliw kopalnych

Rok 2022 był przełomowy; rekordowa ilość energii elektrycznej została wyprodukowana ze źródeł odnawialnych, co oznacza początek końca paliw kopalnych. W 2023 roku zużycie węgla, ropy i gazu zacznie spadać - głosi raport think tanku Ember, cytowany w środę przez CNN.
14.04.2023

12 sposobów na więcej OZE w sieci – nowy raport PSEW i Politechniki Lubelskiej

Polskie sieci elektroenergetyczne stają się „wąskim gardłem” transformacji energetycznej. 12 rekomendacji na zwiększenie możliwości przesyłowych polskich sieci i podłączanie nowych źródeł wiatrowych i słonecznych przedstawia raport PSEW i Politechniki Lubelskiej „Więcej OZE w sieci”. Wdrożenie niskokosztowych rozwiązań zoptymalizuje istniejącą infrastrukturę sieciową, co pozwoli na gwałtowny skok inwestycji w OZE w najbliższych latach i zmniejszy liczbę wydawanych odmów przyłączenia do sieci.
04.04.2023

Rozpakowujemy REPowerEU: Koniec z wampirami energetycznymi

W serii raportów z cyklu „Rozpakowujemy REPowerEU: co plan oznacza dla budynków?” Instytut Reform we współpracy z PORT PC przybliża najważniejsze zmiany jakie przynosi plan Unii Europejskiej przyspieszenia odejścia od rosyjskich paliw kopalnych -– REPowerEU. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi oddziaływania planu REPowerEU na sektor budynków.
16.03.2023

Chiny wracają na podium mocy offshore wind [RAPORT WFOW]

Według najnowszego raportu World Forum Offshore Wind, w 2022 roku na całym świecie, w morskiej energetyce wiatrowej przybyło 9433 MW mocy.
22.02.2023

Opublikowano polską wersję "Podsumowania dla Decydentów" dot. raportu IPCC

Spowodowana przez człowieka zmiana klimatu wywołała powszechne, niekorzystne skutki oraz związane z nimi straty i zniszczenia w systemach społecznych, ekonomicznych i przyrodzie - piszą naukowcy w polskiej wersji II części 6 Raportu IPCC, zatytułowanej "Podsumowanie dla Decydentów". Autorzy opracowania przedstawiają też możliwe działania adaptacyjne i wyjaśniają, czym jest "rozwój odporny na zmianę klimatu".
07.01.2023

Zwiększenie wykorzystania OZE nie przyniesie wystarczających rezultatów bez działań ograniczających zapotrzebowanie na energię [RAPORT Danfoss]

Nowa analiza opublikowana przez Danfoss podkreśla konieczność podjęcia natychmiastowych działań w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię. Prezydent i CEO firmy Danfoss, Kim Fausing, jest zdania, że zwiększenie poziomu wykorzystania źródeł odnawialnych nie przyniesie wystarczających rezultatów, jeśli nie ograniczymy naszego zapotrzebowania na energię.
16.11.2022

RAPORT: Ubóstwo energetyczne

Strach związany z nieprzewidywalnością wzrostu kosztów energii czy osamotnienie w radzeniu sobie z tym problemem wyraźnie wybrzmiały w rozmowach uczestników i uczestniczek narad lokalnych o kosztach energii. Dostrzegli potrzebę zarówno zmian systemowych, jak i bardzo lokalnych rozwiązań wspierających osoby w kryzysie ubóstwa energetycznego i – co ważne – wdrażanych w duchu solidarności oraz poszanowania klimatu. Zdaniem osób biorących udział w naradzie konieczna jest też dalsza dyskusja, ponieważ temat jest równie ważny, co złożo
22.08.2022

Raport: w 2021 roku spłonęło 9 mln hektarów lasów

W 2021 roku spłonęło 9 milionów hektarów lasów, a w ciągu ostatnich 20 lat liczba pożarów na terenach zadrzewionych niemal się podwoiła - wynika z najnowszego raportu organizacji Global Forest Watch, na który powołuje się w środę BBC.
18.08.2022

Chiny na podium światowej energetyki wiatrowej

Chiny zainstalowały w ubiegłym roku więcej mocy niż reszta świata w ciągu pięciu lat – wynika z nowego raportu Rethink Energy.
08.08.2022

48 proc. Polaków czuje się dobrze poinformowanych o zagrożeniach dla środowiska naturalnego

48 proc. Polaków czuje się dobrze poinformowanych o zagrożeniach dla środowiska naturalnego. Zaskakująco niski wynik - 23,5 proc. – uzyskali Szwedzi – wynika z międzynarodowego badania PASSION.
29.07.2022

Polacy chcą zielonej energii

Ani pandemia, ani wojna w Ukrainie nie sprawiły, że odłożyliśmy ekologiczne aspiracje na później. Rekordowe 89 proc. Polaków chciałoby w Polsce energetyki opartej na źródłach odnawialnych, a tylko 8 proc. jest za pozostaniem przy węglu - wynika z tegorocznego badania Blue Media “Postawy ekologiczne Polek i Polaków”.
29.06.2022

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się szybciej niż kiedykolwiek dotąd!

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się według danych z maja 2022 już po 4,4 roku. To szybciej niż kiedykolwiek dotąd!
23.06.2022

Procedura odbioru stacji ładowania krok po kroku [RAPORT]

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) zaprezentowało nowy raport, który w przejrzysty i prosty sposób wyjaśnia jak krok po kroku wykonać procedurę odbioru stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Celem tego kompleksowego opracowania jest ułatwienie i przyspieszenie wdrażania infrastruktury dla EV w Polsce. Raport powstał we współpracy z Urzędem Dozoru Technicznego (UDT).
15.06.2022

Debiut Columbusa w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Columbus zadebiutował w 20. edycji raportu “Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki”. W publikacji znalazło się aż 9 dobrych praktyk, stosowanych przez firmę.
26.05.2022

Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii

Magazynowanie energii będzie jednym z najważniejszych wyzwań, jakie staną przed transformującymi się światowymi sektorami energetycznymi w drodze do pełnej dekarbonizacji. Czy w Polsce uda nam się rozwinąć tę obiecującą gałąź gospodarki? Jakie technologie są już dostępne i dopiero rozwijane? Ile kosztują? Możliwości, jakie przed nami stoją w obszarze magazynowania energii opisuje najnowszy raport WWF Polska pt. “Dostępne i przyszłe technologie magazynowania energii”.
19.05.2022

Dopłaty do używanych samochodów elektrycznych? Z taką inicjatywą wychodzi EV Klub Polska

Dotacje do używanych samochodów elektrycznych są niezbędne do rozwoju elektromobilności w Polsce na masową skalę – wynika z raportu EV Klub Polska, opracowanego we współpracy z PSPA i OTOMOTO.
10.05.2022

Raport: Stare diesle trują

Niewielki procent kilkunastoletnich pojazdów z silnikiem Diesla w Warszawie odpowiada za nieproporcjonalnie dużą część emisji samochodowych spalin. Wspólny raport TRUE Initiative i m. st. Warszawy pokazuje, że to właśnie te starsze auta mają największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza w Warszawie.
07.04.2022

Raport: do 2035 r. liczba pojazdów elektrycznych w Europie wzrośnie do 130 mln

Do 2030 r. liczba zeroemisyjnych pojazdów w Europie zwiększy się z 5 do 65 mln, a w ciągu kolejnych pięciu lat podwoi się i osiągnie poziom do 130 mln aut - wynika z raportu EY oraz Eurelectric. Do 2035 r. konieczne będzie stworzenie 65 mln stacji ładowania - dodano.
23.02.2022

Raport ISR: liczba elektromobilnych ofert rośnie lawinowo

Mimo że pandemia koronawirusa wywróciła rynek motoryzacyjny do góry nogami, to udało się zaobserwować również takie trendy, które COVID-19 się oparły. Najnowszy raport OTOMOTO – Internetowy Samochód Roku (ISR), który powstał przy współpracy PSPA, przedstawia zmiany w popycie i podaży na rynku pierwotnym i wtórnym. Podsumowuje gigantyczne wzrosty segmentu pojazdów nisko- i zeroemisyjnych. Tradycyjnie też omawia zestawienia najpopularniejszych marek i modeli samochodów osobowych oraz dostawczych.
18.02.2022

Raport: Polacy w 2021 r. kupowali najczęściej używane auta, a jeśli nowe – to coraz chętniej niskoemisyjne

Spośród ponad 3,5 milionów samochodów zarejestrowanych lub przerejestrowanych w Polsce w 2021 roku, niespełna 447 tysięcy (12,6 proc. ogółu) stanowiły auta nowe. Z powodu pandemii motoryzacyjny rynek pierwotny wyhamował, a większego znaczenia nabrał rynek wtórny. Kupujący nowe auta coraz częściej wybierają pojazdy elektryczne lub hybrydowe - wynika z najnowszego raportu opracowanego przez serwis OTOMOTO.
16.02.2022

W 2022 r. wzrośnie sprzedaż aut używanych oraz elektrycznych

Prawie 1/3 ankietowanych w 2022 roku planuje zakup samochodu. W tej liczbie 57 proc. sięgnie po pojazd używany, a pozostali po nowy. Kupujący auta z drugiej ręki coraz częściej będą zwracać uwagę na wiarygodne źródło pochodzenia i stan pojazdu. Choć największą popularnością wciąż cieszyć się będą napędy spalinowe, znacznie wzrośnie grupa osób nabywających elektryki. To główne wnioski z drugiej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą” przeprowadzonego na zlecenie Volkswagen Financial Services.
07.02.2022

Raport: potencjał energetyki wiatrowej na lądzie to ok. 80 mld zł zamówień do 2030 r.

Potencjał rozwoju energetyki wiatrowej na lądzie do 2030 r. to ok. 80 mld zł w zamówieniach i wzrost lokalnego wkładu do 75 proc. - wynika z raportu Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej i Instytutu Jagiellońskiego. Warunkiem jest złagodzenie tzw. reguły 10H.
03.02.2022

Miliardy z wiatru na lądzie dla polskiej gospodarki – pierwszy taki raport

Odblokowanie rozwoju lądowej energetyki wiatrowej przyniesie Polsce olbrzymie korzyści. Liberalizacja ustawy odległościowej to miliardowe przyrosty PKB, inwestycje w polski łańcuch dostaw, milionowe wpływy do kasy samorządów oraz rozwój polskich przedsiębiorstw i dziesiątki tysięcy nowych miejsc pracy.
26.01.2022

NIK o zanieczyszczaniu środowiska

NIK o realizacji zadań dotyczących odbioru nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych przez wybrane gminy województwa opolskiego.
20.01.2022

Raport: gaz i spekulacje najsilniej wpłynęły na ceny CO2 w grudniu 2021

Ceny gazu, ale i działania spekulacyjne miały największy wpływ na rynek uprawnień do emisji CO2 i rekordowe ceny oraz silne wahania na nim - ocenia Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami w raporcie z rynku CO2 za grudzień 2021 r.
20.01.2022

74 proc. Polaków chce elektrowni jądrowych; przeciw 20 proc.

Budowę elektrowni jądrowych w naszym kraju popiera 74 proc. Polaków, a 20 proc. jest przeciwnego zdania - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Jak dodano, 58 proc. badanych zgodziłoby się na taką elektrownię w okolicy miejsca ich zamieszkania.
15.12.2021

Fotowoltaiczny boom na mapie Polski. Ogromne zainteresowanie przed wejściem w życie nowych przepisów [RAPORT]

Od 2019 r. mamy w Polsce do czynienia z fotowoltaicznym boomem. Co ciekawe, zainteresowanie jest rekordowe właśnie teraz, ponieważ Polacy chcą zdążyć przed wejściem w życie nowych przepisów. Według ekspertów zapowiadane zmiany w rozliczaniu będą niekorzystne dla przyszłych właścicieli mikroinstalacji. To z kolei może mieć fatalne skutki dla całej branży.
25.11.2021

Jak zmienia się klimat w Polsce? Nowe badania

Ponad 30 klimatologów przeanalizowało różne aspekty zmian klimatu w Polsce. Według scenariuszy czeka nas coraz więcej dni z uciążliwymi upałami, mniej dni bardzo mroźnych i nieco więcej opadów. Nastąpi również wydłużenie okresu wegetacyjnego - przewidują.
25.11.2021

EY: globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r

Globalny rozwój energii odnawialnej będzie wymagał 5,2 bln dolarów inwestycji do 2050 r. - wynika z analizy EY. Oprócz znanych technologii energetycznych, jak energia słoneczna i wiatrowa potrzebne będzie zbadanie potencjału biopaliw, energii jądrowej i wychwytywania dwutlenku węgla.
17.11.2021

Katastrofy klimatyczne wywołują już ponad trzykrotnie więcej przesiedleń niż konflikty

W ciągu 30 lat światowa produkcja żywności musi zwiększyć się o ponad połowę; przeszkodą będą m.in. zmiany klimatu – wynika z badania Biura Analiz Parlamentu Europejskiego, które opublikowano przy okazji szczytu klimatycznego ONZ (COP26) w Glasgow.
15.11.2021

99 proc. kierowców niesłusznie uważa akumulatory pojazdów elektrycznych za zawodne

Najnowsze badanie dotyczące samochodów elektrycznych, określiło, że prawie wszyscy brytyjscy kierowcy uważają, że baterie pojazdów elektrycznych są przyczyną awarii. W rzeczywistości jest to mit, który należy obalić.
20.09.2021

Około jedna trzecia gatunków drzew na świecie zagrożona wyginięciem

Według opublikowanego w środę w Paryżu raportu "Stan drzew na świecie", około jedna trzecia gatunków drzew - 58 497 na całym świecie - jest zagrożona wyginięciem, gdyż zmiany klimatyczne mogą uszkodzić całe ekosystemy leśne.
02.09.2021

Energa: doniesienia prasowe, jakoby NIK negatywnie oceniła działania spółki, są niezgodne z prawdą

Niektóre doniesienia prasowe wskazujące, jakoby NIK negatywnie oceniła działania spółki w obszarze zakupów zaopatrzeniowych lub stwierdziła naruszenie procedur zakupowych, nie są zgodne z prawdą – tłumaczy we wtorkowym oświadczeniu spółka Energa.
30.06.2021

61 proc. Polaków chce jeździć elektrycznymi autami

61 proc. Polaków deklaruje chęć posiadania samochodu elektrycznego, przeciwnego zdania jest 35,6 proc., a 3,4 proc. nie ma zdania w tej kwestii - wynika z najnowszego badania opinii publicznej na temat samochodów elektrycznych przeprowadzonego przez platformę analityczno-badawczą UCE RESEARCH.
22.05.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.