Millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko

Millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko - ZielonaGospodarka.pl
28.05.2024 14:54
Strona główna Klimat, Edukacja Millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko

Partnerzy portalu

Millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko - ZielonaGospodarka.pl

Millenialsi i pokolenie Z chce pracować w firmach dbających o środowisko - wynika z międzynarodowego raportu Manpower Group & Rocketjobs.pl. Dla 2/3 składających CV działalność ekologiczna i społeczna pracodawców jest równie ważna, jak warunki pracy i wynagrodzenie.

Jak wskazano w „Raporcie Trendów 2024”, 2/3 aplikujących o pracę przedstawicieli millenialsów, czyli osób urodzonych w latach 80. i 90. XX wieku, a także tzw. zetek, osób urodzonych po 1995 r., zanim wyśle swoje CV, sprawdza reputację firmy w kwestii ochrony środowiska.

Zauważono, że szczególnie wrażliwi w tej kwestii są najmłodsi pracujący z pokolenia Z. Jak wynika z raportu, odpowiedzialność ekologiczna i społeczna pracodawców jest dla nich równie ważna, co warunki pracy i wynagrodzenie. Podano, że za rok "zetki" będą stanowiły ponad 20 proc. ogólnej puli pracowników, a do 2050 r. całe to pokolenie będzie dominować na rynku.

Justyna Krzewska z Rocketjobs.pl podała, że w Polsce ten trent nie zyskał jeszcze tak wysokiego priorytetu, niemniej rekruterzy powinni pozostawać otwarci na tego typu pytania, a nawet proaktywnie komunikować zaangażowanie w zrównoważony rozwój. "Pytający o ten aspekt kandydaci wyrażają swoje wartości i priorytety. To ważne w kontekście dopasowania kandydata do kultury organizacyjnej" - przyznała.

Jednocześnie - jak wskazano w raporcie - zielona transformacja gospodarki to obszar, który generuje coraz więcej etatów. Globalnie 55 proc. liderów biznesu przewiduje, że inwestycje w ochronę środowiska i ESG (eng. Environmental, Social, Governance) w najbliższej przyszłości przewyższą nawet inwestycje w technologię i inne megatrendy w zakresie tworzenia miejsc pracy. Szacuje się też, że do 2030 r. na całym świecie powstanie nawet 30 mln nowych, zielonych stanowisk.

Według ekspertki rynku pracy ESG z Manpower Karoliny Gruli, już widać rosnące zapotrzebowanie na specjalistów ds. ESG. Wyjaśniła, że kandydat, który chce pracować i rozwijać się w tym obszarze, powinien posiadać wiedzę specjalistyczną, obejmującą zrównoważony rozwój, ochronę środowiska, prawa człowieka i ład korporacyjny. "Niezbędne są też umiejętności komunikacyjne oraz analityczne przy zbieraniu i interpretowaniu danych oraz biegłość w obsłudze narzędzi analitycznych. Ważne jest zarządzanie projektami, planowanie i koordynacja działań w projektach" - wyjaśniła. Wśród najczęściej poszukiwanych stanowisk wymieniła m.in. specjalistę ds. zrównoważonego rozwoju (Sustainability Specialist), analityka ESG (ESG Analyst), menedżera ds. ESG, specjalistę ds. ładu korporacyjnego, konsultanta ds. ESG czy audytora ESG.

Autorzy publikacji przypomnieli, że od tego roku obowiązują nowe unijne zasady raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju. Chodzi o dyrektywę CSRD, która przewiduje wprowadzenie obowiązku raportowania danych w obszarze środowiskowym, społecznym oraz ładu korporacyjnego przez wszystkie duże spółki i grupy kapitałowe; od 2026 r. do obowiązku raportowania dołączą małe i średnie przedsiębiorstwa.

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ pad/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.