Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się szybciej niż kiedykolwiek dotąd!

zk

23.06.2022 12:00 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się szybciej niż kiedykolwiek dotąd!

Partnerzy portalu

Średniej wielkości instalacja fotowoltaiczna zwróci się szybciej niż kiedykolwiek dotąd! - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Eksperci z firmy Da Vinci Green Energy przygotowali kolejną edycję autorskiego wskaźnika PVPI - PV Profitability Index, określającego opłacalność inwestycji w instalację fotowoltaiczną. Najnowszy odczyt wskaźnika, uwzględniający  aktualne ceny energii, pokazuje, że inwestycja w instalację fotowoltaiczną zwraca się według danych z maja 2022 już po 4,4 roku. To szybciej niż kiedykolwiek dotąd!

Index PVPI opiera się na rynkowych danych cen energii, materiałów i kosztów monterskich za miniony miesiąc i pokazuje, w jak szybkim tempie zwraca się przeciętnej wielkości instalacja fotowoltaiczna.

Publikacja ma charakter ciągły i  porównuje dane z miesiąca na miesiąc. Z danych rynkowych wynika, że czerwcu br. wyraźnie widać opłacalność fotowoltaiki mierzona zwrotem z inwestycji poprawiła się o ponad 3 miesiące.

W ostatnich miesiącach  pojawiło się wiele różnych teorii na temat sensowności inwestowania w fotowoltaikę. Niejeden ekspert przewiduje koniec epoki szybkiego przyrostu liczby przydomowych instalacji wraz ze zmianą  obowiązującego w ostatnich latach systemu rozliczeń. Jak wynika z wyliczeń ekspertów Da Vinci Green Energy, wartość wskaźnika PVPI pokazującego opłacalność inwestycji jest niższa niż kilka miesięcy temu. To znaczy, że zwrot środków zainwestowanych w budowę instalacji fotowoltaicznej następuje w krótszym czasie. Przy obecnym poziomie cen może to być niewiele ponad 4 lata.

- W nowym wariancie rozliczeń prosumentów (net-billingu) ceny odkupu energii odzwierciedlają sytuację na rynku. Perspektywa utrzymujących się, wysokich cen energii pozytywnie wpływa na tempo zwrotu z inwestycji w fotowoltaikę. Wg naszych wyliczeń średniej wielkości przydomowa elektrownia może zwrócić się już w 4,35 roku - mówi Krzysztof Lalik z Da Vinci Green Energy.

Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej (IEO), przeciętna moc instalacji zamontowanej w Polsce to blisko 6 kWp i najczęściej była przewymiarowana o 20 procent względem realnych potrzeb gospodarstwa domowego. Według raportu IEO ceny instalacji fotowoltaicznej wahają się pomiędzy 3 900 zł, a 5 700 zł za kWp.

- Przygotowaliśmy symulację opartą o dwa przypadki. Pierwszy to klient rozliczający się na starych, to jest obowiązujących do końca marca, zasadach z 20-procentowym opustem, który zainstalował fotowoltaikę o mocy 6 kWp. Drugi przypadek to klient zużywający taką samą ilość energii w skali roku, ale nieprzewymiarowujący instalacji i rozliczający się na nowych zasadach. Wyniki zaskoczyły nas samych - opowiada Krzysztof Lalik.  

Jak wynika z symulacji Da Vinci Green Energy, koszt przeciętnej wielkości instalacji fotowoltaicznej w przypadku klientów rozliczających się wg nowych zasad powinien zwrócić się nawet trzy lata szybciej niż w przypadku korzystających z dotychczasowych zasad. Jak to możliwe?  

- Niższy koszt inwestycji oraz wysokie ceny prądu wpływające na stawki, po jakich prosumenci odsprzedają swoje nadwyżki sprawia, że przeciętnej wielkości instalacja zwróci się w odrobinę więcej niż 8 lat, a po uwzględnieniu dotacji w niewiele ponad 4 lata. Okazuje się, że w przypadku przewymiarowanych, a tym samym droższych inwestycji, na które decydowali się klienci korzystający z obowiązującego w ostatnich latach systemu opustów,  instalacja zwraca się dłużej.
     
Kalkulacje stopy zwrotu (założenia: wielkość instalacji - 6 kWp; koszt 1 kWp - 5 200 zł brutto)

Wskaźnik zwrotu z inwestycji energia rozliczana na zasadach net-metering (ceny energii obejmują koszt dystrybucji  i zakupu obowiązujące w roku 2022)


Wskaźnik zwrotu z inwestycji energii rozliczanej na zasadach net-billingu (ceny energii obejmują koszty zakupu i dystrybucji obowiązujące w roku 2022, oraz autokonsumpcję na poziomie 30%)


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.