Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii

zk

19.05.2022 20:03 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii

Partnerzy portalu

Święty graal neutralności klimatycznej: magazyny energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Magazynowanie energii będzie jednym z najważniejszych wyzwań, jakie staną przed transformującymi się światowymi sektorami energetycznymi w drodze do pełnej dekarbonizacji. Czy w Polsce uda nam się rozwinąć tę obiecującą gałąź gospodarki? Jakie technologie są już dostępne i dopiero rozwijane? Ile kosztują? Możliwości, jakie przed nami stoją w obszarze magazynowania energii opisuje najnowszy raport WWF Polska pt. “Dostępne i przyszłe technologie magazynowania energii”.

Postępująca zmiana klimatu oraz drastyczna utrata różnorodności biologicznej to jedne z największych wyzwań XXI wieku. By uchronić nas oraz kolejne pokolenia przed katastrofalnymi skutkami tych procesów, a także by zatrzymać degradację środowiska naturalnego konieczne jest osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie najpóźniej do połowy wieku. Z tego względu niezbędna jest między innymi zmiana sposobu, w jaki pozyskujemy energię. Musimy zaprzestać spalania paliw kopalnych (w tym węgla i gazu), wycinania lasów na biomasę czy pod uprawy roślin energetycznych, jak i tamowania rzek na rzecz budowania nieekologicznych hydroelektrowni. Stąd w perspektywie najbliższych dekad coraz bardziej palące stanie się pytanie jak w zrównoważony sposób zapewnić bilansowanie systemu elektroenergetycznego w coraz większym stopniu zdominowanym przez odnawialne źródła energii, a zwłaszcza: zmienną energetykę wiatrową i fotowoltaiczną. Jedną z kluczowych technologii mogą stać się magazyny energii.

Sposoby na magazynowanie

Możliwość produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł, a tym samym pogodzenie szczytu jej pozyskiwania ze szczytami na jej zapotrzebowanie, powinno opierać się o magazyny energii. Wiele odpowiedzi na pytania o pracę sieci w przypadku wysokich udziałów “niestabilnych” źródeł OZE dostarcza raport przygotowany na zlecenie Fundacji WWF Polska, przez ekspertów z Politechniki Warszawskiej pt. “Dostępne i przyszłe formy magazynowania energii”. W najnowszym raporcie przyjrzano się obecnym i dopiero rozwijanym technologiom, które mogą pomóc Polsce i światu w budowie neutralnego klimatycznie miksu energetycznego. Zeroemisyjnego, bezpiecznego dla ludzi i przyjaznego dla klimatu oraz różnorodności biologicznej. Raport w sposób szczegółowy przedstawia kilkanaście technologii magazynowania energii, których specyfika, zastosowanie, skala rozwoju i krzywe kosztowe (uwzględniające aktualne i prognozowane ceny magazynowania) zostały wnikliwie opisane.

Pigułka wiedzy o magazynowaniu

Do pełnego opracowania została także stworzona jego skrócona wersja, będąca esencją wiedzy płynącą z raportu. Skrócony raport jest nie tylko aktualnym podsumowaniem rozwoju technologicznego, ale też istotnym elementem w dyskusji o dekarbonizacji gospodarki. W raporcie przedstawiono w sposób przystępny kluczową rolę, jaką pełnią i będą pełnić magazyny energii oraz najważniejsze technologie magazynowania, wraz ze wskazaniem technologii najbardziej perspektywicznych w poszczególnych obszarach.

Pełne i skrócone raporty w języku polskim oraz angielskim można zobaczyć poniżej:
Pełny raport w jęz. polskim

Pełny raport w jęz. angielskim

Skrócony raport w jęz. polskimPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.