Wynik wyszukiwania - "ropa" - Wiadomości

Rozpoczyna działalność Ministerstwo Przemysłu - z siedzibą w Katowicach

Nowe Ministerstwo Przemysłu, które ma w swoich kompetencjach „gospodarkę złożami kopalin", rozpoczyna działalność w piątek, 1 marca. Docelowo resort, który swoją siedzibę ma w Katowicach, prócz górnictwa i hutnictwa, ma także zajmować się atomem oraz ropą i gazem (w tym wodorem).
01.03.2024

Grupa Orlen zwiększa wydobycie ropy i gazu ze złoża Gina Krog

Norweska spółka Orlenu PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkryła nowe złoże gazu w pobliżu eksploatowanego już pola Gina Krog - podał we wtorek koncern. Odkrycie jest szacowane na 0,8-2,6 mln m sześc. ekwiwalentu ropy.
07.11.2023

Ekwadorczycy chcą wstrzymania wydobycia ropy w Parku Narodowym Yasuni

Obywatele Ekwadoru zagłosowali w niedzielnym referendum za wstrzymaniem wydobycia ropy w Parku Narodowym Yasuni, jednej z najbardziej zróżnicowanych biosfer na świecie. Głos "za" oddało 59 procent głosujących - poinformowała agencja Reutera.
22.08.2023

Poprawki senackich komisji do ustawy o wyznaczeniu strategicznych złóż kopalin

Senackie komisje środowiska i gospodarki przyjęły we wtorek pakiet poprawek legislacyjnych do nowelizacji Prawa geologicznego i górniczego, która przewiduje m.in. zdefiniowanie strategicznych złóż kopalin podlegających szczególnej ochronie.
11.07.2023

Kanadyjska firma wydobywająca ropę miesiącami nie informowała o cieknących zbiornikach poprodukcyjnych

Firma wydobywająca w Albercie ropę naftową przez dziewięć miesięcy nie informowała, że jej zbiorniki na odpady poprodukcyjne przeciekają. Po wykryciu sprawy federalni inspektorzy nakazali natychmiastowe uszczelnienie zbiorników.
15.03.2023

Morawiecki: staliśmy się gwarantem bezpieczeństwa dla naszego regionu

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na portalu i.pl pytany był o politykę bezpieczeństwa energetycznego.
12.03.2023

Niderlandy nie są już zależne od rosyjskiego węgla i ropy naftowej

Holandia nie jest już uzależniona od węgla i ropy naftowej z Rosji - powiedział w piątek minister energii Rob Jetten.
11.02.2023

Kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy do Polski nie będzie przedłużany

Jesteśmy po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej do Polski - zadeklarowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.
29.12.2022

Shell zapłaci 16 mln dolarów za wyciek z rurociągów w Nigerii

We wspólnym oświadczeniu z holenderskim oddziałem organizacji Friends of the Earth, Shell poinformował, że wypłaci 15,9 miliona dolarów (15 mln euro) dla nigeryjskich społeczności, które ucierpiały w wyniku wielu wycieków z rurociągów w delcie Nigru.
25.12.2022

Ponad 2,2 mln litrów ropy z piasków bitumicznych wyciekło z rurociągu w Kansas

Ponad 2,2 mln litrów ropy z piasków bitumicznych wyciekło z rurociągu Keystone w Kansas do potoku Mill Creek oraz do otaczającej go ziemi. Amerykańskie radio publiczne (NPR) podało w sobotę, powołując się na ekspertów, że proces oczyszczania może potrwać lata.
19.12.2022

TotalEnergies chce pozwać Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji

Po tym, jak Greenpeace opublikował raport, w którym twierdzi, że emisje TotalEnergies są czterokrotnie wyższe niż zgłoszone przez firmę, francuski gigant energetyczny podjął decyzję o podjęciu działań prawnych i oskarżył grupę środowiskową o rozpowszechnianie "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji na temat swoich emisji gazów cieplarnianych.
05.11.2022

Peru. Stan nadzwyczajny w regionie Loreto w Amazonii z powodu przecieku ropociągu

W regionie Loreto w peruwiańskiej części Amazonii rząd wprowadził na okres 90 dni stan nadzwyczajny z powodu wycieku 2,5 tys. baryłek ropy naftowej z Rurociągu Północnoperuwiańskiego do miejscowych rzek.
30.09.2022

Kuba zwróciła się do USA o pomoc w usuwaniu skutków pożaru w Matanzas

MSZ Kuby poinformował w piątek, że rząd tego kraju zwrócił się do amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska (EPA) o wsparcie naukowe i techniczne niezbędne przy usuwaniu skutków wielkiego pożaru cystern z ropą naftową w mieście portowym Matanzas, który wybuchł w nocy 5 sierpnia i został opanowany dopiero po tygodniu.
27.08.2022

Trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych - analiza WoodMac

Patrząc na przyszłość przemysłu naftowego i gazowego w krajobrazie zrównoważonej energii, Wood Mackenzie, grupa zajmująca się analizą rynku energetyki, nakreśliła trzy kluczowe elementy superbasenów energetycznych przyszłości.
28.07.2022

[WIDEO] Czy ostrzelany przez Rosjan Millennial Spirit skaził Morze Czarne? Na jednostce było 500 ton ropy

Ostrzelany w czwartek przez rosyjskie siły zbrojne statek Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii, mógł skazić wody Morza Czarnego. Na jednostce, jak informują w sobotę mołdawskie media, znajdowało się 500 ton oleju napędowego.
10.07.2022

UTK: kolej wozi najwięcej węgla, kruszyw i produktów ropopochodnych

Węgiel, kruszywa i produkty rafinacji ropy naftowej, to towary, które w ubiegłym roku były najczęściej wożone pociągami - podał Urząd Transportu Kolejowego.
14.05.2022

Putin wykorzystywał "ochronę klimatu" przeciw Zachodowi

Wojna na Ukrainie pokazała wyraźnie, jak bardzo Europa stała się zależna od rosyjskiej ropy i gazu. Próby samodzielnego wydobycia gazu ziemnego często kończyły się niepowodzeniem z powodu protestów organizacji broniących klimatu, wspieranych pieniędzmi z Moskwy – pisze „Die Welt”.
26.03.2022

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy. Jest szansa zapobiec katastrofie ekologicznej?

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.
14.03.2022

Analityk: decyzja USA o zakazie importu ropy z Rosji nie wpłynęła na wzrost notowań surowca

Decyzja USA o zakazie importu ropy naftowej z Rosji była spodziewana, nie wpłynęła dalszy wzrost notowań surowca- stwierdziła w środę analityk surowcowy DM BOŚ Dorota Sierakowska.
09.03.2022

USA i Wielka Brytania przestaną kupować ropę z Rosji

Wielka Brytania z końcem 2022 roku wprowadzi embargo na rosyjską ropę naftową. Podobną decyzję w Stanach Zjednoczonych zapowiedział prezydent Joe Biden.
09.03.2022

Jest porozumienie Orlenu z Aramco ws. zamówienia dodatkowych pięciu tankowców ropy z Morza Północnego

Orlen porozumiał się z partnerem Aramco w sprawie zamówienia pięciu dodatkowych tankowców surowca z Morza Północnego, zabezpieczył też alternatywne dostawy z rynku SPOT do Orlen Lietuva - poinformował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.
02.03.2022

PKN Orlen, Lotos, PERN: Polska zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu

Polska jest zabezpieczona przed nieprzewidzianymi sytuacjami w obszarze ropy i paliw. To możliwe dzięki działaniom kluczowych podmiotów polskiego rynku naftowo-paliwowego – podały PKN Orlen, Grupa Lotos i PERN. Spółki zapewniły, że Polska jest zabezpieczona na wypadek braku dostaw ropy ze wschodu.
24.02.2022

Drugi wyciek ropy w Zatoce Tajlandzkiej w ciągu dwóch tygodni

5 tys. litrów ropy naftowej wyciekło w czwartek do Zatoki Tajlandzkiej. Źródłem awarii jest ten sam podmorski rurociąg, z którego doszło do wycieku pod koniec stycznia – poinformowały miejscowe władze.
10.02.2022

Plama ropy w Tajlandii zagraża wybrzeżom i rafie koralowej

Plama ropy naftowej, która we wtorek wydostała się z podmorskiego rurociągu w Zatoce Tajlandzkiej, zagraża wybrzeżom popularnej wśród turystów wyspy Ko Samet i koralowcom – poinformowały w niedzielę władze w Bangkoku.
30.01.2022

Wyciek z tankowca w Peru. Pracownicy z zakazem wyjazdu z kraju

Sąd w prowincji Lima, na środkowym wybrzeżu Peru, zakazał opuszczania tego kraju przez czterech pracowników hiszpańskiej spółki Repsol w związku z wyciekiem ropy naftowej. Doszło do niego 15 stycznia podczas rozładunku z tankowca w położonej w sąsiedztwie wybrzeża rafinerii La Pampilla.
30.01.2022

Tajlandia. Uszkodzony rurociąg, marynarze czyszczą plażę

Ok. 200 marynarzy i 150 pracowników spółki Star Petroleum Refining Public Company Limited (SPRC) sprząta w sobotę plażę Mae Ram Phueng w Tajlandii w prowincji Rayong, 180 km na wschód od Bangkoku z ropy z uszkodzonego we wtorek podmorskiego ropociągu w Zatoce Tajlandzkiej.
29.01.2022

Meksyk zaprzestaje eksportować ropę

Pemex, meksykański państwowy koncern naftowy, ogłosił plan wstrzymania eksportu ropy naftowej w 2023 roku, czym miałaby zostać spełniona obietnica prezydenta Meksyku Andreasa Manuela Lopeza Obradora, dotycząca paliwowej samowystarczalności kraju.
30.12.2021

RPA. Shell musi wstrzymać poszukiwania ropy

Sąd Najwyższy RPA orzekł we wtorek, że Shell musi zakończyć poszukiwania ropy u wybrzeży Afryki Południowej. Firma uzyskała wcześniej zgodę na poszukiwanie ropy z wykorzystaniem fal dźwiękowych, jednak organizacje ekologiczne zaskarżyły ją do SN.
29.12.2021

Z powodu cyberataku wszystkie irańskie stacje benzynowe przestały działać

Wszystkie irańskie stacje benzynowe padły we wtorek ofiarą ataków hakerskich, co całkowicie sparaliżowało ich funkcjonowanie. Prezydent Ebrahim Raisi oświadczył w środę, że hakerzy mieli na celu wywołanie "nieporządku i zakłóceń" w państwie.
28.10.2021

Ropa w USA blisko 7-letnich maksimów; inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego

Ropa naftowa w USA jest wyceniana blisko najwyższych poziomów od 2014 r., po wzroście w czasie 3 poprzednich sesji o 2,5 proc. Inwestorzy oceniają skalę kryzysu energetycznego, który dotyka globalne rynki - informują maklerzy.
19.10.2021

Stary tankowiec u wybrzeży Jemenu grozi katastrofą ekologiczną

U wybrzeży Jemenu cumuje na stałe tankowiec FSO Safer załadowany ponad milionem baryłek ropy. Statek jest w fatalnym stanie technicznym. Eksperci twierdzą, że do wybuchu lub zatonięcia jednostki może dojść niemal w każdej chwili. W przypadku katastrofy statku ucierpi ponad 8 milionów mieszkańców regionu i tak zmagającego się z ubóstwem i wyniszczającą wojną domową.
10.10.2021

Atomowy gigant Putina i interesy Kramka

Spółka Bartosza Kramka świadczyła usługi kanadyjskiej firmie, która zajmowała się dostawami litu do jednej ze spółek rosyjskiego koncernu atomowego kontrolowanego przez Kreml. Surowiec ten jest wykorzystywany jako element chłodziwa reaktorów atomowych – ustaliła „Gazeta Polska”.
16.09.2021

Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody apeluje do Holandii ws. wydobycia gazu na Morzu Wattowym

Uczestnicy kongresu Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), który zakończył się w piątek w Marsylii, przyjęli apel wzywający Niderlandy do powstrzymania się od wydobycia gazu na Morzu Wattowym.
10.09.2021

Ostatni zbiornik ropy naftowej w TNG trafil do eksploatacji

Do eksploatacji trafił ostatni zbiornik ropy naftowej, powstały podczas II Etapu rozbudowy Terminala Naftowego Gdańsk. Tym samym nad polskim morzem można zmagazynować ok. 2 mln metrów sześciennych surowca. Jak mówił w poniedziałek pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski dzięki temu poprawia się bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do Polski.
06.09.2021

Zjawiska pogodowe związane ze zmianami klimatycznymi wpływają na ceny ropy i benzyny

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają. Za to mocno zdrożała benzyna w reakcji na huragan Ida, który dotarł do Luizjany i spowodował poważne zakłócenia w dostawach energii - informują maklerzy.
30.08.2021

Obajtek: staramy się bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu

Staramy się naprawdę bardzo mocno stabilizować ceny paliw w detalu - powiedział we wtorek prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Dodał, że rekordowe zyski spółki za dwa kwartały br. to efekt m.in właściwych decyzji inwestycyjnych.
04.08.2021

Szef Naftohazu o warunkach tranzytu: Rosja wykorzystuje gaz jako broń geopolityczną

Rosyjski koncern Gazprom poprzez oświadczenie o warunkach tranzytu gazu przez Ukrainę po 2024 roku potwierdził wykorzystywanie tego surowca w charakterze geopolitycznej broni - ocenił w poniedziałek szef ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.
27.07.2021

PGNiG kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS

PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS (IEPN) - poinformowała w czwartek spółka. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
25.03.2021

Wyspy Salomona: Masowiec wylał ponad tysiąc ton paliwa do morza

Dwa lata po katastroficznym wycieku ropy w pobliżu miejsca wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO rząd Wysp Salomona musi sobie poradzić z podobnym incydentem.
22.02.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.