TotalEnergies chce pozwać Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji

zk

05.11.2022 21:18
Strona główna TotalEnergies chce pozwać Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji
TotalEnergies chce pozwać  Greenpeace w związku z zarzutami o "drastyczne zaniżanie" emisji - ZielonaGospodarka.pl
Fot. TotalEnergies

Po tym, jak Greenpeace opublikował raport, w którym twierdzi, że emisje TotalEnergies są czterokrotnie wyższe niż zgłoszone przez firmę, francuski gigant energetyczny podjął decyzję o podjęciu działań prawnych i oskarżył grupę środowiskową o rozpowszechnianie "fałszywych i wprowadzających w błąd" informacji na temat swoich emisji gazów cieplarnianych.

Raport Greenpeace został wydany na kilka dni przed rozpoczęciem COP27 w dniu 6 listopada 2022 roku, w egipskim Sharm el-Sheikh, gdzie działania klimatyczne będą omawiane w celu poszukiwania odnowionej solidarności między krajami, aby zrealizować przełomowe Porozumienie Paryskie.

W obliczu narastającego kryzysu energetycznego i rekordowych stężeń gazów cieplarnianych, oczekuje się, że COP27, który zakończy się 18 listopada 2022 roku, będzie opierał się na wynikach COP26, aby zapewnić działania w kwestiach krytycznych dla rozwiązania kryzysu klimatycznego - od redukcji emisji gazów cieplarnianych po realizację zobowiązań do finansowania działań klimatycznych w krajach rozwijających się.

Mając to na uwadze, Greenpeace poinformował w czwartek, że naukowcy ponownie obliczyli emisję gazów cieplarnianych TotalEnergies w raporcie: "TotalEnergies' carbon footprint: accounts are not good" - a nowe szacunkowe obliczenia Greenpeace France pokazują, że emisja dwutlenku węgla przez firmę naftową może być "prawie czterokrotnie wyższa" niż to, co zgłasza.

- Wyniki są szokujące. TotalEnergies właśnie odnotował rekordowe zyski w obliczu rekordowo wysokich cen gazu, a jednocześnie okazuje się, że dramatycznie zaniża swoje emisje i bagatelizuje swoją rolę w napędzaniu kryzysu klimatycznego. Raport ten stawia pod znakiem zapytania całą strategię klimatyczną TotalEnergies oraz ambicje neutralności węglowej do 2050 roku. W świetle tych nowych szacunków, dotyczących emisji Total, cele te wydają się wręcz nierealistyczne - zuważył François Chartier, działacz organizacji Greenpeace.

Greenpeace twierdzi, że TotalEnergies zgłosił emisję 455 mln ton CO2 w 2019 roku, podczas gdy szacunki grupy ekologicznej są czterokrotnie wyższe: 1 mld 637 mln i 648 tys. ton CO2. Greenpeace podkreślił, że jego obliczenia opierają się na roku referencyjnym 2019, aby "zapewnić brak stronniczości związanej z kryzysem zdrowotnym COVID-19", jednak "ten ogólny szacunek nie jest wyczerpujący, ponieważ niektóre sektory pozostają potencjalnie niedoszacowane."

Według grupy organizacji TotalEnergies "musi przestać inwestować w nowe projekty naftowe i gazowe", począwszy od rurociągu East African Crude Oil Pipeline (EACOP), projektu LNG w Mozambiku i budowanego w Rosji terminalu LNG Arctic 2, aby dostosować swoją działalność do strategii klimatycznej i celów neutralności klimatycznej.

Ponadto Greenpeace podkreślił, że ustalenia zawarte w tym raporcie zostały udostępnione francuskiemu Urzędowi ds. Rynków Finansowych (AMF), który może wydać sankcje przeciwko TotalEnergies za "wszelkie sprzeczności, nieścisłości lub znaczące pominięcia, które ujawniają te nowe szacunki dotyczące rzeczywistego wpływu TotalEnergies na klimat."

Ponadto Greenpeace podkreśliło, że TotalEnergies znajduje się w pierwszej dwudziestce globalnych spółek paliw kopalnych, których wspólna eksploatacja światowych zasobów ropy, gazu i węgla została bezpośrednio powiązana z "ponad jedną trzecią wszystkich emisji gazów cieplarnianych w naszych czasach."

W osobnym oświadczeniu TotalEnergies potępił to, co określił jako "rozpowszechnianie przez Greenpeace fałszywych i wprowadzających w błąd informacji" na temat swoich emisji gazów cieplarnianych.

Francuski gigant wyjaśnił, że raport grupy środowiskowej potwierdza między innymi, że emisje Scope 1 oparte na udziale własnym rzekomo przekroczyły 160 milionów ton CO2 w 2019 roku, podczas gdy emisje Scope 1 oparte na udziale własnym zgłoszone przez TotalEnergies na 2019 rok faktycznie wyniosły 55 milionów ton CO2.

Naftowy gigant postrzega liczbę 160 milionów ton CO2 podaną przez Greenpeace dla emisji Scope 1 opartych na udziale własnym w 2019 roku jako "fantazyjną i fałszywą".

"Rozpowszechnianie przez Greenpeace mylących informacji na ten temat jest poważne, ponieważ dotyczy jakości i wiarygodności ujawnień TotalEnergies dotyczących jej bezpośrednich emisji gazów cieplarnianych, nad którymi ma kontrolę" - podkreślił francuski gigant w swoim oświadczeniu.

W związku z tym TotalEnergies zdecydował się na wszczęcie postępowania prawnego w celu "naprawienia szkód spowodowanych rozpowszechnianiem tych wprowadzających w błąd informacji przez Greenpeace."


 Źródło: totalenergies.com, offshore-energy.biz

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31425,00 $ tona 3,71% 26 sty
 Cynk 3487,00 $ tona 1,40% 26 sty
 Aluminium 2597,00 $ tona -0,31% 26 sty
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.