Rdzewiejący tankowiec pełen ropy. Jest szansa zapobiec katastrofie ekologicznej?

zk

14.03.2022 12:44 Źródło: GospodarkaMorska.pl
Strona główna Klimat, Edukacja Rdzewiejący tankowiec pełen ropy. Jest szansa zapobiec katastrofie ekologicznej?

Partnerzy portalu

Rdzewiejący tankowiec pełen ropy. Jest szansa zapobiec katastrofie ekologicznej? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Youtube

Huti kontrolujący wody w okolicach Jemenu zgodzili się na ONZ-owską propozycję rozładowania tankowca pełnego ropy, który od lat ulega zniszczeniu u wybrzeży kraju. Większy wyciek z jednostki lub jej wybuch zagraża kilku milionom ludzi.

Stary tankowiec przerobiony na FSO (beznapędową jednostkę magazynową) jest załadowany około 1,14 milionami baryłek ropy. Safer cumuje około 7 kilometrów od wybrzeży Jemenu i jest w fatalnym stanie technicznym, a do jego wybuchu lub zatonięcia może dojść w każdej chwili. W takim przypadku doszłoby do katastrofy ekologicznej i humanitarnej o niespotykanej skali – bezpośrednio ucierpiałoby ponad 8 milionów mieszkańców regionu, który i bez tego zmaga się ze skrajnym ubóstwem i wojną domową.

Nękany awariami Safer, wraz z wodami terytorialnymi Jemenu, dostał się w ręce rebeliantów Huti. Ci z jednej strony nie są w stanie odpowiednio zabezpieczyć jednostki i ładunku, z drugiej używają tej tykającej bomby w charakterze karty przetargowej w politycznych przepychankach z rządem Jemenu oraz ONZ. ONZ zresztą kilkakrotnie już podejmował próby rozwiązania sytuacji, za każdym razem Huti jednak w ostatniej chwili wycofywali się z porozumień.

W zeszłym tygodniu doszło jednak do kolejnego porozumienia, dzięki któremu pojawiła się iskierka nadziei, że uda się zapobiec bezprecedensowej katastrofie. ONZ poinformował, że organizacji udało się podpisać porozumienie z Huti.

Nadzorujący w ONZ kwestie pomocowe Martin Griffiths podał, że porozumiano się w kwestii przeniesienia ropy z FSO Safer na inny statek. Potwierdził to na Twitterze Mohammed Ali al-Houthi, przewodniczący Najwyższego Komitetu Rewolucyjnego Huti. Pozwala to mieć nadzieję, że tym razem dojdzie do faktycznych działań. Przy poprzednich próbach – ONZ już raz porozumiał się z Huti w sprawie dokonania napraw na statku – rebelianci nie byli w stanie zagwarantować ekipom inżynierów bezpieczeństwa na kontrolowanych przez siebie terenach.

Nie znany jest jeszcze żaden harmonogram działań ani ostateczny termin przeładowania ropy z Safera na inną jednostkę.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.