Kanadyjska firma wydobywająca ropę miesiącami nie informowała o cieknących zbiornikach poprodukcyjnych

Kanadyjska firma wydobywająca ropę miesiącami nie informowała o cieknących zbiornikach poprodukcyjnych - ZielonaGospodarka.pl
15.03.2023 13:21
Strona główna Klimat, Edukacja Kanadyjska firma wydobywająca ropę miesiącami nie informowała o cieknących zbiornikach poprodukcyjnych

Partnerzy portalu

Kanadyjska firma wydobywająca ropę miesiącami nie informowała o cieknących zbiornikach poprodukcyjnych - ZielonaGospodarka.pl

Firma wydobywająca w Albercie ropę naftową przez dziewięć miesięcy nie informowała, że jej zbiorniki na odpady poprodukcyjne przeciekają. Po wykryciu sprawy federalni inspektorzy nakazali natychmiastowe uszczelnienie zbiorników.

Teren piasków roponośnych w północnej Albercie, Kearl Oil Sands, jest eksploatowany przez Imperial Oil. Odpady z wydobycia trafiają od lat do zbiorników poflotacyjnych i to właśnie tam federalni inspektorzy odkryli przecieki, które nakazali niezwłocznie uszczelnić – podała we wtorek agencja Canadian Press. Ścieki po wydobyciu ropy zawierają m.in arszenik i związki siarki.

Jak podawały media, firma wiedziała o problemie przynajmniej od maja ub.r., ale powiadomiła wyłącznie urząd regulatora energetyki, Alberta Energy Regulator. Natomiast ani firma, ani urząd nie poinformowali Indian mieszkających w sąsiedztwie pól naftowych, władz prowincji i federalnych, czy władz sąsiadujących Terytoriów Północnozachodnich.

Tymczasem Alberta ma obowiązek informować o takich problemach władze federalne w ciągu 24 godzin. Dopiero w lutym br. Alberta Energy Regulator zajął się kolejnym wyciekiem, tym razem 5,3 mln litrów ścieków.

Media rozmawiały z Indianami, dla których okoliczne lasy, to tradycyjne tereny łowieckie i zbierackie, oburzonymi ukrywaniem informacji o zagrożeniu dla zdrowia. Canadian Press rozmawiała z wodzem Indian Athabasca Chipewyan Allanem Adamem, który podkreślił, że zarząd Imperial Oil miał wiele okazji od maja ub.r., by osobiście powiedzieć mu o problemie. Media cytowały też oświadczenie Imperial Oil, w którym wyrażano „żal, że komunikacja nie odpowiadała oczekiwaniom”.

Rząd Alberty, podobnie jak Imperial Oil, twierdzą, że nie ma zagrożenia dla środowiska, a sytuacja jest pod kontrolą. Jednak federalni inspektorzy w najbliższych dniach powrócą na miejsce zdarzenia i tam pozostaną gromadząc informacje.

Anna Lach

lach/ mal/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.