Wynik wyszukiwania - "szwecja" - Wiadomości

Solaris z kontraktami na 88 elektrycznych autobusów do Szwecji

W ostatnich tygodniach Solaris zdobył zamówienia na autobusy elektryczne na rynku szwedzkim. Nobina, wiodący operator transportu publicznego w Szwecji, zdecydował się na zakup łącznie 88 autobusów elektrycznych Solaris dla oddziałów obsługujących trzy regiony: Skåne, Värmland i Malmö. Zamówienia obejmują dostawę dwóch modeli: przegubowych Urbino 18 electric, a także Urbino 15 LE electric – autobusu zaprojektowanego z myślą o skandynawskim rynku, mogącego obsługiwać także trasy międzymiastowe.
21.06.2024

Radykalna aktywistka została ekspertem Agencji Energetycznej w Szwecji; ma dostęp do tajnych danych

Radykalna aktywistka klimatyczna z grupy Extinction Rebellion została koordynatorem ds. sieci gazowej w Szwedzkiej Agencji Energetycznej i ma dostęp do tajnych informacji dotyczących infrastruktury krytycznej - ujawnił tygodnik "Fokus".
05.04.2024

Szwecja. Znacznie obniżono normy zawartości biopaliw w benzynie i ropie; zwiększy to emisje CO2, ale tankowanie będzie tańsze

W Szwecji od poniedziałku weszły w życie przepisy znacznie obniżające normy zawartości biopaliw w benzynie i oleju napędowym. Reforma przyczyni się do wzrostu emisji CO2, co wzbudza kontrowersje, ale tankowanie na stacjach paliw już jest tańsze.
01.01.2024

Szwedzka prokuratura oskarżyła 11 osób, w tym "królową śmieci", o nielegalne składowanie niebezpiecznych odpadów

Szwedzka prokuratura oskarżyła w czwartek 11 osób, w tym businesswoman nazywaną "królową śmieci", o nielegalne składowanie ponad 200 ton niebezpiecznych odpadów w 21 lokalizacjach w środkowej Szwecji.
28.12.2023

Hitachi Energy rozszerza swoją produkcję w Szwecji

Firma Hitachi Energy, globalny lider technologiczny, który kształtuje zrównoważoną przyszłość energetyczną dla wszystkich, poinformowała, że rozszerza swoją produkcję w Smedjebacken i Ludvice, w regionie Dalarna w Szwecji. To część ogłoszonego wcześniej planu zatrudnienia ponad 2000 dodatkowych pracowników w ciągu najbliższych dwóch lat.
22.11.2023

Plastik z recyklingu zawiera setki toksyn

W próbkach tworzyw pochodzących z recyklingu naukowcy znaleźli setki toksycznych substancji. Związki te mogą stwarzać zagrożenie dla konsumentów i wykluczać różne plastiki z wielu zastosowań.
13.11.2023

Szwedzki rząd informuje o problemach związanych z osiągnięciem celów klimatycznych

Rząd Szwecji w przedstawionym w środę projekcie budżetu na 2024 roku przewiduje wzrost emisji dwutlenku węgla; ocenia również, że w najbliższych latach nie uda się osiągnąć ambitnych celów klimatycznych.
20.09.2023

No to cóż, że ze Szwecji? Szwecja inwestuje w energetykę jądrową

W zeszłym miesiącu szwedzki rząd zatwierdził plan zniesienia zakazu wydobycia uranu w tym kraju. Sztokholm również planuje budowę co najmniej dziesięciu reaktorów nuklearnych w ciągu najbliższych 20 lat, aby zaspokoić zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię.
18.09.2023

Skyborn otrzymuje decyzję środowiskową na budowę w Szwecji morskiej farmy wiatrowej Storgrundet o mocy 1 GW

Firma Skyborn Renewables (Skyborn) otrzymała decyzję środowiskową od szwedzkiego Sądu ds. Gruntów i Środowiska na budowę morskiej farmy wiatrowej Storgrundet. Decyzja ta stanowi ważny etap w realizacji projektu. Pozwolenie obejmuje budowę maksymalnie 51 turbin wiatrowych, które przy pełnej sprawności będą miały moc około 1 GW i będą wytwarzać 3–3,5 TWh energii elektrycznej rocznie.
17.09.2023

Fortum zazieleni swoją energią szedzką stal H2 Green Steel

H2 Green Steel i Fortum podpisały ramową umowę dotyczącą dostaw bezemisyjnej energii elektrycznej na potrzeby działalności H2 Green Steel w północnej Szwecji.
30.03.2023

Pogoda, inflacja i ceny energii powodem wyższych cen warzyw i owoców

W Wielkiej Brytanii w supermarketach wprowadzono limit trzech pomidorów na klienta. W Holandii można kupić maksymalnie dwie papryki. W Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, z kolei w Hiszpanii rolnicy patrolują w nocy pola przed złodziejami owoców i warzyw. Na Słowacji głośno jest o "kryzysie cebulowym".
12.03.2023

PSE: usterka w Szwecji zatrzymała pracę kabla energetycznego Polska-Szwecja

Kabel energetyczny, łączący Polskę i Szwecję nie działa z powodu usterki technicznej w Szwecji - poinformował w poniedziałek PAP polski operator systemu przesyłowego energii elektrycznej PSE. W niedzielę kabel wznowił pracę po zakończeniu planowej przerwy eksploatacyjnej.
10.10.2022

Reaktor w elektrowni jądrowej Ringhals nieczynny do stycznia, spowoduje to wzrost cen prądu

Naprawa nieczynnego od sierpnia z powodu awarii reaktora w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem potrwa o dwa miesiące dłużej, do końca stycznia 2023 roku - poinformował we wtorek koncern Vattenfall. Przestój spowoduje wzrost cen prądu w południowej Szwecji.
13.09.2022

Z powodu awarii wyłączono reaktor w elektrowni jądrowej, spowoduje to wzrost cen prądu

Z powodu awarii wyłączono jeden z dwóch działających reaktorów w elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem. Przestój potrwa co najmniej do 30 listopada - poinformował w środę koncern Vattenfall. Według eksperta "wpłynie to znacząco na ceny prądu w południowej Szwecji".
31.08.2022

Szwedzkie służby specjalne przejęły dochodzenie ws. lotów dronów nad elektrowniami jądrowymi

Szwedzkie służby specjalne SAPO przejęły w poniedziałek dochodzenie policji w sprawie lotów dronów nad trzema elektrowniami jądrowymi. Według mediów niewielki wojskowy obiekt latający pojawił się także nad Zamkiem Królewskim w Sztokholmie.
18.01.2022

Szwecja stawia na produkcję e-metanolu. Do projektu FlagshipONE dołącza Ørsted

Ørsted i Liquid Wind podpisały umowę, na mocy której duński koncern energetyczny nabędzie 45 proc. udziałów w projekcie e-metanolowym FlagshipONE firmy Liquid Wind.
16.01.2022

OX2 nabędzie od Vattenfall prawa do budowy farmy wiatrowej Klevberget o mocy 150 MW w szwedzkim Västernorrland

Zgodnie z umową, OX2 nabędzie 100 proc. udziałów w projekcie od Vattenfall. Farma wiatrowa posiada już prawomocne pozwolenie. Będzie ona stanowiła uzupełnienie szwedzkiego portfela projektów OX2 w zakresie lądowej energetyki wiatrowej na późnym etapie rozwoju.
09.11.2021

Cola… zero emisji

Certyfikacja dwóch zakładów Coca-Coli w Szwecji i Hiszpanii, to ważny krok w realizacji ambicji organizacji, by do 2040 roku nie emitować dwutlenku węgla.
09.09.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.