Wynik wyszukiwania - "wisła" - Wiadomości

Rozmowy o Wiśle – dwa spotkania i wiele punktów widzenia

Akcja Wspólnie dla Wisły ma na celu zwrócenie uwagi na pilną potrzebę podjęcia szerokiej i merytorycznej dyskusji oraz konkretnych i natychmiastowych działań ochrony i ograniczenia zrzutów zanieczyszczeń do polskich rzek. W szczególności Wisły.
21.06.2024

Ratując polskie rzeki. Wywiad z inicjatorem Akcji Czysta Odra

Podjęcie działań na rzecz ochrony polskich rzek stało się dla wielu symbolem ekologicznej rewolucji. Kiedy po raz pierwszy zorganizowano Akcję Czysta Odra, nikt nie przypuszczał, że stanie się ona początkiem wielkiego ruchu społecznego. Za tym projektem stoi Dominik Dobrowolski, który od lat angażuje się w ochronę środowiska, sprzątając polskie wybrzeża, góry i przede wszystkim - rzeki. W rozmowie z portalem ZielonaGospodarka.pl opowiada o motywacjach, sukcesach i wyzwaniach związanych z organizacją ogólnopolskich akcji sprzątani
21.06.2024

Gdzie raki nie zimują, czyli co możemy zrobić dla naszych rzek

Plażowanie nad rzeką czy wspólne wędkowanie - to wspomnienia wielu z nas. Dla nas Polaków woda i rzeka są ważnymi symbolami. W wodzie topimy Marzannę na wiosnę i wodą oblewamy się w Poniedziałek Wielkanocny. Ten znajomy, piękny krajobraz zielonych łąk poprzecinanych niebieskimi rzekami, wzdłuż których rosną wierzby, może zanikać. W złej sytuacji są mieszkańcy rzek. Rybom, w tym na przykład szczupakom czy sandaczom, które tak chętnie łowimy, szczególnie zagraża wzrost temperatury wody powodowany zmianą klimatu.
25.03.2024

Rozpoczęła się budowa największej inwestycji w branży wodno-ściekowej

Na terenie zakładu produkcyjnego ORLEN S.A. w Płocku uroczyście wbito pierwszą łopatę pod budowę stacji uzdatniania i demineralizacji wody wiślanej. Kontrakt na zaprojektowanie i budowę obiektów realizuje SEEN Technologie Sp. z o.o. (Lider) w konsorcjum z ATREM S.A. Projekt realizowany jest w systemie zaprojektuj i zbuduj, a jego wartość to blisko 1,27 miliarda złotych netto.
05.12.2023

Wody Polskie odtworzyły ciągłość ekologiczną Wisły, Soły i Skawy

Wody Polskie zbudowały lub przebudowały siedem przepławek i cztery stopnie na rzekach Wisła, Soła oraz Skawa. Inwestycja wartości 61,4 mln zł zapewnia swobodną migrację zwierzętom żyjącym w wodzie, a tym samym pomaga w odbudowie ekosystemów – podały Wody Polskie z Krakowa.
13.10.2023

Wolontariusze sprzątają brzegi Wisły i jej dopływów

Ogólnopolską akcję „Czysta Wisła” zainaugurowała w piątkowe południe w Bielsku-Białej Fundacja Ekologiczna „Arka”. Jak powiedział PAP jej prezes Wojciech Owczarz, przez 10 dni na całej długości Wisły oraz na jej dopływach, wolontariusze będą sprzątali brzegi.
25.08.2023

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.
06.07.2022

Rusza projekt Blue Bridge; ścieki miejskie trafią do PKN Orlen

W Płocku (Mazowieckie) miejskie ścieki, zamiast do Wisły, mają trafiać do zakładu produkcyjnego PKN Orlen i być wykorzystywane do procesów technologicznych - zakłada projekt Blue Bridge, w sprawie którego porozumiały się samorząd i koncern.
04.02.2022

MPWiK: przyczyną awarii kolektorów pod Wisłą były błędy w projekcie

Przyczyną awarii kolektorów przesyłających ścieki pod Wisłą do oczyszczalni "Czajka" z sierpnia 2020 r. błędy w projekcie zleconym w 2006 r. – poinformowało w poniedziałek MPWiK na swojej stronie internetowej.
17.01.2022

Prawie 200 mln zł będzie kosztowała budowa ostatniego odcinka kolektora wiślanego

Stołeczne MPWiK w Warszawie podpisało umowę na trzeci, ostatni etap budowy kolektora wiślanego. Wartość zawartego właśnie kontraktu to 193 mln zł – poinformował rzecznik przedsiębiorstwa Marek Smółka.
19.11.2021

Pogłębienie Wisły w rejonie Płocka na zapobiegać zatorom

Wody Polskie rozpoczęły pogłębianie Wisły w rejonie Płocka. Planowane jest wydobycie łącznie ok. 2,5 mln metrów sześc. osadów, co m.in. w okresie zimowym ma zminimalizować groźbę tworzenia się zatorów lodowych na rzece, jak było to w lutym, a w razie potrzeby ułatwić ma pracę lodołamaczy.
19.08.2021

Zbadali wody Wisły na całym jej przebiegu

Wisła zza burty wygląda źle, w pierwszym górnym odcinku rzeki widzieliśmy mnóstwo plastików, śmieci, toreb foliowych, szkła - mówi Marian Rojek, przewodniczący Rady Fundacji Why Not, która zbadała jakości wód Wisły podczas spływu od jej źródeł do Gdańska. W sobotę, 31 lipca, wyprawa zakończyła się pod gdańskim Żurawiem.
02.08.2021

Naukowcy UŚ ze społecznikami przepłyną Wisłę wykonując pomiary m.in. jakości wody

Całą Wisłę – od źródeł do ujścia – przepłyną naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wraz ze społecznikami z fundacji Why Not. W ciągu dwutygodniowego spływu, który rozpocznie się w niedzielę, będą mierzyć m.in. jakość wody, a także pobiorą szereg próbek do dalszych badań.
17.07.2021

Czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie?

To koniec dyskusji, czy stopień wodny w Siarzewie ma być budowany, czy nie - powiedział w czwartek w Ciechocinku wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk. Dodał, że jesteśmy w momencie faktycznego rozpoczęcia realizacji tej inwestycji.
18.03.2021

Wisła: ponad 80 uszkodzeń wałów przeciwpowodziowych spowodowanych przez bobry

Ponad 80 miejsc na terenie siedmiu nadwiślańskich gmin powiatu płockiego, w których bobry uszkodziły wały przeciwpowodziowe, zlokalizowano podczas wizji lokalnej przeprowadzonej przez służby samorządowe, strażaków i Nadzór Wodny. Najwięcej dziur bobrowych w wałach odkryto w gminie Słupno.
11.03.2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.