Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

zk

06.07.2022 08:43 Źródło: PAP
Strona główna Klimat, Edukacja Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły

Partnerzy portalu

Klub Gaja uczula na kwestię ochrony wody; ekolodzy wejdą do Wisły - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

W niedzielę o tej samej godzinie wejdziemy do rzek, strumyków, jezior i mórz w intencji ochrony polskich rzek, zagrożonych regulacją i betonowaniem. Akcja Big Jump w naszym kraju to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne - poinformowali ekolodzy z Klubu Gaja.

„Jak ważna jest woda dla ludzi i przyrody przekonywać nikogo nie trzeba. Trzeba natomiast przypominać, że przyszłość rzek i Morza Bałtyckiego jest także w naszych rękach. Od postawy konsumenckiej, ekologicznej i politycznej zależy, czy fundusze rządowe i samorządowe przeznaczone zostaną na betonowanie rzek, czy ich renaturalizację. Nie możemy zostawiać tak ważnych dla przyszłości decyzji tylko w rękach polityków i technokratów walczących o fundusze i wpływy” – powiedział w poniedziałek Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja i koordynator akcji Big Jump w Polsce.

Jak dodał, „symboliczne wejście do wody w intencji ochrony polskich rzek, które zagrożone są regulacją i betonowaniem, może wykonać każdy, niezależnie gdzie się znajduje; nad rzeką, jeziorem czy Bałtykiem, a nawet w domu z miską wody”. „Big Jump to akcja społeczna, która może przybierać bardzo różnorodne formy – pikniku, spływu kajakowego, happeningu czy rodzinnej wycieczki nad wodę” – powiedział Bożek.

Zdaniem Jacka Engela z Koalicji Ratujmy Rzeki, obecny rok jest szczególny dla polskich rzek. „Za chwilę rząd przyjmie plany gospodarowania wodami w dorzeczach Odry i Wisły. Co szczególnie niepokoi Koalicję, to zaplanowane na wielką skalę regulacje rzek i dziesiątki nowych zbiorników. Zamiana rzek w kanały nie tylko szkodzi przyrodzie, ale przede wszystkim ludziom, bo pogłębia suszę i zwiększa zagrożenie powodziowe. Zamiast lać beton do rzek Wody Polskie powinny inwestować w naturalną retencję, która jest trwalsza i odporna na zmiany klimatu” – uważa Engel.

Lider Klubu Gaja Jacek Bożek poinformował, że w tym roku akcja Big Jump odbędzie się w najbliższą niedzielę o godzinie 15. „Jest to wydarzenie otwarte, społeczne i ekologiczne. Zależy nam na budowaniu więzi z przyrodą, by zachęcać ludzi do działania na rzecz jej ochrony. Pływamy, brodzimy i manifestujemy poparcie dla czystych i naturalnych rzek potrzebnych ludziom i przyrodzie. W Warszawie spotkamy się na plaży nad Wisłą, na wysokości Płyty Desantu. W Krakowie wejdziemy do Wisły przy stopniu Przewóz, żeby pokazać, jak infrastruktura żeglugowa pozbawia nas wody” - powiedział.

Akcja odbędzie się w całej Europie. "W każdym z krajów intencja akcji jest inna" - zaznaczył Bożek.

W Polsce akcję Big Jump organizuje i koordynuje Klub Gaja przy współpracy z pomysłodawcą - European Rivers Network, a także partnerami - Koalicją Ratujmy Rzeki, WWF Polska, Kolektywem Siostry Rzeki i Koalicją Czas na Odrę.

Klub Gaja powstał na przełomie lat 80. i 90. Jego członkowie angażują się m.in. w obronę praw zwierząt. Realizują też programy i kampanie, które pogłębiają zrozumienie pozycji człowieka w ekosystemie.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.