Australijski start-up tworzy najbardziej wydajne ogniwo słoneczne na świecie zastępując srebro miedzią

26.09.2021 19:40 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE Australijski start-up tworzy najbardziej wydajne ogniwo słoneczne na świecie zastępując srebro miedzią

Partnerzy portalu

Australijski start-up tworzy najbardziej wydajne ogniwo słoneczne na świecie zastępując srebro miedzią - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Pixabay

Główny inżynier start-upu Vince Allen wiedział, że on i jego zespół dokonali w swoich laboratoriach czegoś wyjątkowego.

Australijska firma z branży solarnej stworzyła najbardziej wydajne na świecie ogniwo słoneczne o rozmiarach komercyjnych. Firma używa miedzi zamiast srebra do produkcji swoich ogniw słonecznych, ponieważ jest ona tańsza i bardziej zasobna.

Dyrektor generalny Sundrive, Vince Allen, twierdzi, że certyfikowany rekord stawia Australię z powrotem w czołówce producentów ogniw słonecznych. Główny inżynier start-upu wiedział, że on i jego zespół dokonali w swoich laboratoriach czegoś wyjątkowego.

Firma uzyskała certyfikat potwierdzający, wydajność ogniwa – tym samy stawiając je na światowym podium.

Kluczowa wydajność

– Podstawowe czynniki decydujące o przyjęciu energii słonecznej sprowadzają się do wydajności i kosztów – powiedział Allen. – Możliwość wyprodukowania najbardziej wydajnego ogniwa słonecznego jest osiągnięciem, z którego jesteśmy bardzo dumni, a także krok australijskiej na światowej scenie fotowoltaiki.

Mówiąc prościej, wydajność jest mierzona ilością energii, która jest generowana w oparciu o ilość światła słonecznego przychodzącego do środka.

Dziesięć lat temu, komercyjnie produkowane ogniwa słoneczne miały sprawność około 14 do 16 procent.

Firma Sundrive, należąca do Allena, stworzyła ogniwo o sprawności w wysokości 25,54 procent. Wydajność została przetestowana przez Institute For Solar Energy Research Hamlin w Niemczech - firmę specjalizującą się w testach sprawności. W świecie energetyki słonecznej niezależna certyfikacja jest krytycznym punktem, jeśli projekt ma zostać przedstawiony instytucjom badawczym.

Znacząca różnica: brak srebra


Allen i współzałożyciel jego firmy David Hu są pasjonatami poszukiwania metody budowania ogniw słonecznych, w których nie używa się srebra. Obecnie 15 procent światowego zużycia srebra w przemyśle przeznacza się na produkcję ogniw słonecznych. Jest to drogi i ograniczony zasób, z którego Allen zrezygnował na rzecz miedzi.

– Myślę, że bardziej znaczące od osiągnięcia światowego rekordu jest to, że udało nam się dokonać tego bez  srebra – powiedział Allen.

– Jeśli spojrzeć na dzisiejsze, komercyjne ogniwa słoneczne i kilka ostatnich o znaczących rozmiarach, istnieje silna korelacja pomiędzy wydajnością a zużyciem srebra. Skutecznie przełamaliśmy ten trend, używając miedzi – dodaje.

Miedź jest 100 razy tańsza niż srebro, jest jej znacznie więcej, a także wymaga niższych temperatur przetwarzania, co oznacza mniejsze zużycie energii.

Allen twierdzi, że praktyczny limit wydajności ogniwa słonecznego o rozmiarach komercyjnych wynosi około 27 procent, co oznacza, że technologia zbliża się do swojego limitu wydajności.

– Widzimy, że dysponujemy technologią, która pomoże przemysłowi wejść na kolejny etap z bardziej wydajnymi krzemowymi ogniwami słonecznymi i widzimy możliwość bycia na czele kolejnej fali energii słonecznej – komentuje Allen.

Kiedy ogniwa będą gotowe?

Jako mała firma konkurująca w branży opartej na technologii i produkcji, minie trochę czasu, zanim  start-up Allena zacznie produkować panele słoneczne gotowe do instalacji. Ogniwa słoneczne muszą być odporne na australijski klimat, objęte gwarancją i zaprojektowane tak, aby mogły działać przez około 25 lat. Firma niedawno przeniosła się z Wollongong do większej przestrzeni w południowym Sydney.

Allen oznajmił, że jest to długi proces, aby mieć technologię masowej produkcji, ale to jest cel.

– Pod koniec tego roku planujemy wyprodukować komercyjny moduł zawierający nasze ogniwa, który będzie reprezentatywny dla tego, co moglibyśmy umieścić na dachu lub na farmie słonecznej – oznajmił dyrektor.

– Aktualnie skupiamy się również na zbudowaniu naszej pilotażowej linii produkcyjnej do końca przyszłego roku – podsumował Allen.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.