Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Strona główna Energetyka, OZE Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich

Partnerzy portalu

Głos z Davos mówi jasno: 3 sektory czeka wzrost. OZE jednym z nich - ZielonaGospodarka.pl

Analiza Światowego Forum Ekonomicznego wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny.

Opublikowana 10 kwietnia analiza Światowego Forum Ekonomicznego „As China-Gulf relations deepen, here are 3 key sectors for growth” wyróżnia trzy sektory, które czeka dynamiczny rozwój w kontekście relacji między krajami regionu Zatoki Perskiej a Chin: sektor odnawialnych źródeł energii, sektor finansowy oraz sektor turystyczny. 

Mając na uwadze dalekosiężny charakter rekomendacji Światowego Forum Ekonomicznego (WEF), które chętnie są realizowane przez decydentów w różnych częściach świata, warto z uwagą spojrzeć na konkluzje wypływające z analizy ze szwajcarskiego Davos. 

Jak czytamy w analizie, wskazane sektory zostały zaprezentowane jako te, przed którymi potencjał rozwoju jest szczególnie wysoki.

Sektor odnawialnych źródeł energii czeka dalszy rozwój


Chiny są dominującym graczem w globalnym łańcuchu dostaw czystej energii, kontrolując znaczące udziały w produkcji baterii, energii wiatrowej i litu. 

Powołując się na dane danych UN Comtrade, chiński eksport baterii litowych do krajów Zatoki Perskiej wzrósł o 26 proc. w latach 2021-2022, przy niemal 100 proc. wzroście w pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku.

Według szacunków Białego Domu, Pekin kontroluje ponad 60 proc. światowej produkcji krytycznych minerałów, niezbędnych do produkcji baterii.

Jak stwierdza Financial Times, chińskie inwestycje w zagraniczne projekty wydobywcze i metalurgiczne – w tym minerały krytyczne – osiągnęły w 2023 roku osiągnąć rekordowy poziom, ponieważ Chiny dążą do wzmocnienia swojej kontroli nad łańcuchami dostaw, która już obecnie jest dominująca.

Głos analityków ze szwajcarskiego Davos idzie w ślad Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA), która w raporcie „Renewable capacity statistics 2024” stwierdza, że odnawialne źródła energii stanowiły 86 proc. przyrostu mocy w ubiegłym roku, zaś sektor czeka dalszy rozwój.

Zielone światło dla finansów. Największy bank w Ameryce mniej optymistyczny


Sektor finansowy stanowią kolejną szansę dla integracji Państwa Środka oraz Zatoki Perskiej, z perspektywicznymi przepływami finansowymi oraz długofalowym potencjałem wzrostowym.

Zjednoczone Emiraty Arabskie przeniosły swój tydzień handlowy z poniedziałku na piątek, aby dostosować się do globalnych standardów i zwiększyć płynność. Jeśli chodzi o Państwo Środka, dostęp do krajowego rynku akcji stał się łatwiejszy dzięki programowi Stock Connect, który umożliwia inwestorom dostęp do chińskich akcji za pośrednictwem giełdy w Hongkongu. Przywoływane działania stwarzają nowe możliwości biznesowe; dostęp do rynku zapewnia inwestorom możliwości dywersyfikacji i ekspozycję na gospodarki inne niż ich własna. Globalna integracja finansowa i współzależność prowadzą do wzajemnie korzystnych rezultatów – czytamy w analizie.

Mniej optymistyczni w prognozach dotyczących sektora finansowego są analitycy z największego amerykańskiego banku pod względem kapitalizacji, czyli J.P. Morgan.

W analizie „Market outlook for 2024: Slow global growth clouds forecast for equities”, J.P. Morgan wskazuje, że w tym roku spodziewane jest trudniejsze tło makroekonomiczne dla globalnych rynków akcyjnych. Przyczyną stojącą za takim stanem rzeczy jest słaby wzrost zysków oraz ryzyka geopolityczne.

Podróże i turystyka motorem rozwoju 


Sektor turystyczny jest kluczowy do dalszej integracji między regionami.

Światowe Forum Ekonomiczne stwierdza, że loty z Chin do krajów Zatoki Perskiej podwoiły się w porównaniu z poziomami sprzed pandemii koronawirusa COVID-19. Taka sytuacja sprawia, że branża turystyczna jest optymistycznie nastawiona do dalszego rozwoju potencjału turystycznego. 

Istotnym czynnikiem wpływającym na rozwój sektora turystycznego – jak również transportu międzynarodowego – stanowi wzrost chińskiej klasy średniej. Chińska klasa średnia odgrywa znaczną rolę w napędzaniu konsumpcji, wspierając bardziej zróżnicowaną gospodarkę i napędzając popyt na szeroką gamę towarów i usług – czytamy w analizie.

Wnioski dotyczące sektora turystycznego wypływające z lektury analizy Światowego Forum Ekonomicznego są zbieżne z Bankiem Światowym (World Bank).

Jak czytamy w raporcie „Tourism Watch Quarterly Report: Q3 2023” opublikowanym przez Bank Światowy (World Bank), wzrost liczby międzynarodowych przyjazdów turystycznych w III kw. ub.r. (wzrost o 21,5 proc. r/r) sprawia, że sektor osiągnął 91 proc. poziomu z 2019 roku, pomimo ponownego wzrostu inflacji związanej z podróżami.

Perspektywy sektora turystycznego są coraz lepsze w miarę stopniowego zmniejszania się skutków pandemii, z przewidywanym pełnym ożywieniem sektora w tym roku – stwierdza raport.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.