BXF Energia wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 60 MW

26.04.2024 10:47 Źródło: BFX Energia
Strona główna Energetyka, OZE BXF Energia wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 60 MW

Partnerzy portalu

BXF Energia wybuduje farmę fotowoltaiczną o mocy 60 MW - ZielonaGospodarka.pl

BXF Energia nabyła 100% udziałów w spółce realizującej projekt budowy farmy fotowoltaicznej o mocy do 60 MW.

Projekt Azalia przewiduje budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy do 60 MW w województwie podkarpackim w okolicy Rzeszowa. Warunki lokalizacyjne pozwalają szacować roczną produkcję farmy w wysokości około 65 GWh. Projekt posiada komplet pozwoleń administracyjnoprawnych pozwalających na rozpoczęcie prac budowlanych i przyłączenie projektu do sieci.

– Nabycie projektu Azalia to kolejny krok w realizacji naszej strategii budowy portfela własnych, odnawialnych źródeł energii o mocy 500 MW. Budowę rozpoczynamy po majówce aby w przyszłym roku cieszyć się pierwszą produkcją zielonej energii z tego projektu. Wraz z tą transakcją grupa zwiększyła swoje moce w fazie budowy i eksploatacji do ok 80 MW. Do tej pory portfolio Grupy Budimex w projektach OZE powiększyło się już o farmę Wiatrową Magnolia w Wielkopolsce, farmę fotowoltaiczną Kamelia w Mszczonowie pod Warszawą oraz kilka mniejszych projektów.  Kiedy rok temu wspólnicy BXF Energia, Budimex i Ferrovial, podpisywali umowę wspólników – wyznaczyliśmy sobie ambitny cel który sukcesywnie realizujemy. W tym czasie zbudowaliśmy własny zespół pozwalający rozwijać projekty od zera, budować je i eksploatować  –  powiedział Piotr Świecki, prezes zarządu BXF Energia.

BXF Energia to spółka joint-venture Budimeksu i hiszpańskiego Ferroviala. Budimex ma w podmiocie udział większościowy (51 proc.).‎ BXF Energia realizuje strategię dywersyfikacji Grupy Budimex rozwijając nowy obszar jej działalności. Zadaniem spółki jest również produkcja zielonej energii na potrzeby klientów zewnętrznych.

– Niezależnie od transakcji projektu Azalia, samodzielnie dewelopujemy projekty farm wiatrowych i fotowoltaicznych. Na ten moment na różnym etapie rozwoju mamy w portfelu 420 MW projektów PV oraz 410 MW projektów wiatrowych. Cały czas jesteśmy otwarci na współpracę z właścicielami działek jak i partnerami, z którymi wspólnie możemy rozwijać portfel – mówi Tomasz Grzęda, członek zarządu BXF Energia, odpowiedzialny za rozwój projektów.

Spółka planuje wydać pozwolenie rozpoczęcie prac wykonawcy w maju 2024 roku, aby doprowadzić do uruchomienia elektrowni w drugiej połowie 2025 roku. Wykonawcą instalacji będzie Budimex SA.

BUDIMEX SA jest spółką z pięćdziesięciopięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Od 1995 roku spółka jest notowana na warszawskiej GPW, jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial.  Od roku 2011 Budimex wchodzi w skład indeksu najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. W skład grupy wchodzą: Mostostal Kraków, BXF Energia, Budimex Mobility i FBSerwis. Grupa Kapitałowa Budimex to ponad 7000 pracowników o wysokiej specjalizacji wykonywanych usług w zakresie realizowania inwestycji drogowych, kolejowych, kubaturowych, hydrotechnicznych, energetycznych, przemysłowych czy wojskowych. Ponadto profil działalności zawiera działalność usługową (zarządzanie odpadami i infrastrukturą drogową) oraz inwestycje w segment odnawialnych źródeł energii.

Spółka Ferrovial jest wiodącym w skali światowej prywatnym inwestorem w obszarze infrastruktury transportowej, zatrudnia ok. 57 000 pracowników i działa w ponad 25 krajach.

Ferrovial jest strategicznym inwestorem Budimeksu od 2000 r. i posiada 50,1 % udziału w naszej spółce. Do zarządzanych przez nią kluczowych aktywów, należą m.in. kanadyjska autostrada 407ETR i londyńskie lotnisko Heathrow. Spółka świadczy także usługi komunalne na rzecz ponad 800 miast w Hiszpanii i milionów pasażerów madryckiego metra.

Model biznesowy Ferrovialu skupia się na zintegrowanym zarządzaniu infrastrukturą. Prowadzi ona inwestycje z zakresu DBFOM (design, build, finance, operate and maintain — projektowanie, budowanie, finansowanie, eksploatacja i utrzymanie). Działalność spółki Ferrovial obejmuje linie biznesowe: usługi, autostrady, budownictwo, lotniska, energetykę.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.