Akcja obrączkowania pustułek mieszkających na wejherowskim kominie ciepłowniczym

Strona główna Klimat, Edukacja Akcja obrączkowania pustułek mieszkających na wejherowskim kominie ciepłowniczym

Partnerzy portalu

Akcja obrączkowania pustułek mieszkających na wejherowskim kominie ciepłowniczym - ZielonaGospodarka.pl
Fot. OPEC

W poniedziałek 8 lipca br. OPEC Sp. z o.o. sprawnie i bezpiecznie zorganizował akcję obrączkowania pięciu małych pustułek, które wykluły się w klatce umieszczonej na kominie wejherowskiej ciepłowni. Całą akcję przeprowadzili doświadczeni ornitolodzy ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt „SOKÓŁ" – Daria Podobajew i Wojciech Bajerowski.

– Dzięki obrączkowaniu wiemy, gdzie ten ptak leci, gdzie się gnieździ, a także czy wróci do nas, czy osiądzie w innym miejscu w Polsce lub na świecie – mówi Daria Podobajew ze Stowarzyszenia „SOKÓŁ"

W wydarzeniu i zajęciach warsztatowych uczestniczyli najmłodsi mieszkańcy Wejherowa z przedszkola All About Kids, którzy w nagrodę za udział w akcji ekologicznej otrzymali: pamiątkowe dyplomy, maskotki pszczółki OPECÓŁKI oraz małe miodziki. Do przedszkola powędrowały także domki dla ptaków, które przekazała firma MŻM Budki lęgowe z Redy.

Gośćmi spotkania byli także: wicewojewoda Pomorski Emil Rojek, zastępca prezydenta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska  w Gdańsku, a także przedstawiciele wydziałów ochrony środowiska z Wejherowa, Gdyni i KZG „Dolina Redy i Chylonki".

– To zaobrączkowanie jest pewnego rodzaju pretekstem, żeby też trochę powiedzieć o modernizacji ciepłowni, o dekarbonizacji. W ten sposób pokazujemy, że również Wejherowo zmienia się podążając w kierunku zielonej transformacji – podkreśla Emil Rojek, wicewojewoda pomorski.

OPEC dostarcza ciepło do mieszkańców: Gdyni, Rumi, Redy, Wejherowa a także do gminy Kosakowo. Jednak Wejherowo to miejsce szczególne, bowiem tu firma jest zarówno producentem, jak i dystrybutorem ciepła.
– W tym szczególnym miejscu dzisiejsza uroczystość ma dla nas znaczenie symboliczne. Pierwszy raz w historii wejherowskich Nanic wykluło się nam 5 piskląt sokołów pustułek, które mamy nadzieję, że staną się twarzą pozytywnych zmian zmierzających szybko w kierunku zeroemisyjności – podsumowuje prezes OPEC Wojciech Folejewski.

Dodatkową atrakcją i dowodem na dbałość o bioróżnorodność był pokaz pszczelarski Wojciecha Albeckiego, podczas którego można było m.in. posmakować miodu z wejherowskiej pasieki, znajdującej się na terenie zakładu ciepłowniczego.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.