H&M oskarżony o greenwashing

zk

22.08.2022 11:48
Strona główna Klimat, Edukacja H&M oskarżony o greenwashing

Partnerzy portalu

H&M oskarżony o greenwashing  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Fernand De Canne/Unsplash

Szwedzka firma fast fashion H&M została pozwana w Stanach Zjednoczonych za "wprowadzający w błąd" marketing, w którym - jak twierdzi powód - fałszywie przedstawia niektóre ze swoich produktów jako "zrównoważone". Pozew, złożony przez mieszkankę stanu Nowy Jork, wydaje się odzwierciedlać rosnącą świadomość konsumentów na temat korporacyjnych praktyk greenwashingu.

Powódka, Chelsea Commodore, twierdzi, że większość produktów H&M, które są sprzedawane jako zrównoważone, nie są bardziej zrównoważone niż inne produkty, zgodnie z raportami. Konsumenci, jak twierdzi, są oszukiwani i płacą wyższe ceny wierząc, że kupują produkty przyjazne środowisku.

Kupujący są niewątpliwie coraz bardziej świadomi negatywnego wpływu przemysłu odzieżowego na środowisko i wybierają produkty przyjazne dla środowiska. Według ostatnich badań prawie 80 proc. amerykańskich kupujących rozważa wpływ produktu na środowisko przed jego zakupem, a około 70 proc. zmieniłoby swoje nawyki zakupowe, gdyby dowiedzieli się, że dana marka nie działa w sposób zrównoważony.

Dlatego tym ważniejsze jest wykrywanie i demaskowanie greenwashingu, czyli praktyki polegającej na wprowadzaniu klientów w błąd, że produkty i działania firmy są bardziej przyjazne środowisku niż w rzeczywistości. Firmy robią to zazwyczaj poprzez używanie w swoich kampaniach marketingowych atrakcyjnych słów bez ścisłej definicji prawnej, takich jak "zrównoważony", "zielony" czy "czysty".

Praktyka ta została wykryta również pośród działań innych marek modowych, takich jak hiszpańska Zara i japońskie Uniqlo, ale także w innych branżach.  Jak zauważają analitycy z Earth.Org. również ekologiczne inicjatywy marek fast fashion są szeroko reklamowane, mimo że stanowią niewielką część ich działalności.

Przemysł odzieżowy jest powszechnie postrzegany jako znaczący truciciel środowiska, generujący ogromne ilości odpadów tekstylnych. Według Remake globalnej organizacji działającej w obszarze ochrony klimatycznej w przemyśle odzieżowym - na poziomie globalnym tylko 20 proc. wyrzucanych produktów tekstylnych jest ponownie wykorzystywanych lub poddawanych recyklingowi, podczas gdy aż 80 proc. jest składowane lub spalane.

Odzież, która trafia na wysypiska śmieci, rozkłada się do 200 lat lub dłużej, emitując w tym czasie metan i inne substancje szkodliwe dla środowiska i człowieka - ostrzega organizacja.


Źródło: balkangreenenergynews.com


Tagi:
h&m, greenwashing

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.