Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Strona główna Energetyka, OZE Morska energetyka wiatrowa Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców

Partnerzy portalu

Ørsted testuje fundamenty morskich turbin wiatrowych jako schronienie dla koralowców - ZielonaGospodarka.pl
Fot. materiały prasowe Ørsted

Duńska firma energetyczna Ørsted planuje przetestować hodowlę koralowców w fundamentach morskich turbin wiatrowych. Duńczycy wraz z lokalnymi partnerami wdrożą rozwiązanie latem tego roku w tropikalnych wodach Tajwanu.

Celem projektu jest określenie, czy koralowce mogą być z powodzeniem hodowane w fundamentach morskich turbin wiatrowych, oraz ocena potencjalnego wpływu morskiej energetyki wiatrowej na bioróżnorodność morską. 

Według danych Programu Środowiskowego ONZ (UNEP), rafy koralowe stanowią siedlisko dla około 32 proc. wszystkich gatunków morskich i bezpośrednio lub pośrednio przynoszą korzyści 1 miliardowi ludzi na całym świecie. Niestety, globalne ocieplenie powoduje wzrost temperatury powierzchni morza, co może wywołać efekt wybielania raf koralowych, który zagraża przetrwaniu ekosystemów raf koralowych.

Program ReCoral ma na celu wdrożenie nieinwazyjnej metody zbierania nadmiaru rodzimej ikry koralowców wyrzucanej na brzeg oraz hodowania zdrowych kolonii koralowców na fundamentach pobliskich morskich turbin wiatrowych. Stosunkowo stabilne temperatury wody w miejscach lokalizacji morskich farm wiatrowych ograniczą ryzyko wybielania koralowców. Organizmy morskie będą hodowane blisko powierzchni wody, aby zapewnić wystarczającą ilość światła słonecznego.

W 2020 roku biolodzy i specjaliści ds. morskich z Ørsted nawiązali współpracę z prywatnymi i akademickimi ekspertami ds. koralowców w celu opracowania i przetestowania koncepcji. W 2021 roku zespół ReCoral po raz pierwszy z powodzeniem wyhodował młode koralowce na podwodnych podłożach stalowych i betonowych w ośrodku testowym. 

W czerwcu 2022 roku na obszarze morskich farm wiatrowych Greater Changhua na Tajwanie rozpocznie się morska próba proof-of-concept (weryfikacji). Koralowce zostaną wyhodowane na czterech fundamentach turbin wiatrowych. 

Ørsted współpracuje z Penghu Marine Biology Research Center na Tajwanie. Naukowcy opracowali wspólnie nieinwazyjną metodologię wysiewu koralowców, zapłodnienia in vitro, transportu larw i mocowania larw do fundamentów turbin wiatrowych. Naukowcy w ramach ReCoral nie korzystają z żadnego elementu istniejących ekosystemów koralowych. Nieinwazyjna metoda polega na zbieraniu nadwyżek jaj koralowców, które woda wyrzuca na brzeg. 

Źródło: Ørsted

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.