Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy

Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy  - ZielonaGospodarka.pl
18.03.2024 15:19
Strona główna Energetyka, OZE Morska energetyka wiatrowa Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy

Partnerzy portalu

Polskie elektrownie wiatrowe na morzu z terminalem instalacyjnym w Gdańsku głównym filarem Krajowego Planu Odbudowy  - ZielonaGospodarka.pl

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko powiedział w poniedziałek w Radomiu, że konsultacje społeczne dotyczące projektu rewizji Krajowego Planu Odbudowy (KPO) będą przeprowadzone w niespotykanej od lat skali. W jego ocenie ważna na tym etapie będzie współpraca rządu z samorządami.

W piątek ministerstwo funduszy przedstawiło projekt rewizji KPO i skierowało go do konsultacji. "W piątek uruchomiliśmy – wydaje mi się - że największe konsultacje publiczne, jakie Polska widziała przez ostatnie lata, konsultacje dotyczące rewizji KPO" – zauważył wiceminister na konferencji prasowej po spotkaniu z przedstawicielami władz Radomia. Szyszko podkreślił, że po rewizji Krajowy Plan Odbudowy będzie opierał się na trzech filarach. Pierwszy to polskie elektrownie wiatrowe na morzu z polskim terminalem instalacyjnym w Gdańsku. Drugi filar KPO to program Czyste Powietrze - dodatkowe środki miałyby być przeznaczone m.in. na termomodernizację wraz z instalacją odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych, blokach, kamienicach i budynkach instytucji publicznych, m.in. w szkołach.

Trzeci ważny obszar to bezpieczeństwo żywnościowe. "Zaplanowaliśmy dodatkowe 2,5 mld zł na inwestycje w sektor rolno-spożywczy, w małe i średnie polskie przedsiębiorstwa rolne, inwestycje w hale targowe, w silosy, w zwiększanie produkcji i pomoc polskim rolnikom w konkurowaniu z molochami z innych państw" – powiedział Szyszko.

Po rozmowach z wiceministrem z-ca prezydenta Radomia Łukasz Molenda zasygnalizował, że radomski samorząd byłby zainteresowany m.in. funduszami na tworzenie hal targowych, bo – jak zaznaczył - w Radomiu brakuje ich na dużych osiedlach. "Mamy dwa targowiska, do których jesteśmy przyzwyczajeni jako radomianie, ale są też oddalone miejsca w naszym mieście, gdzie ich nie ma. Jeśli pojawi się taka możliwość, z pewnością z takich środków skorzystamy" – zaznaczył Molenda.

Krajowy Plan Odbudowy przewiduje dla Polski ponad 100 reform i inwestycji, których celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki po pandemii Covid-19. W ramach tej puli Polska ma otrzymać 59,8 mld euro, w tym 25,27 mld euro w postaci dotacji i 34,54 mld euro w formie preferencyjnych pożyczek. Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO przeznaczona ma zostać na cele klimatyczne (46,6 proc.), transformację cyfrową (21,3 proc.), a także na reformy socjalne (22,3 proc.).

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.