MFW Bałtyk II i III z nowym wykonawcą. Polenergia podała nazwę firmy

Strona główna Energetyka, OZE Morska energetyka wiatrowa MFW Bałtyk II i III z nowym wykonawcą. Polenergia podała nazwę firmy

Partnerzy portalu

MFW Bałtyk II i III z nowym wykonawcą. Polenergia podała nazwę firmy - ZielonaGospodarka.pl
zdjęcie poglądowe

Polenergia poinformowała, że wraz z firmą Equinor podpisała dziś strategiczną umowę dla swoich projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Nowo wyłoniony wykonawca będzie odpowiedzialny za prace projektowe dla systemu elektrycznego obu morskich farm wiatrowych.

Zgodnie z umową zawartą 30 grudnia 2022 roku nowym wykonawcą dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III będzie Hitachi Energy Poland sp. z o. o. W kompetencjach nowego wykonawcy będzie stworzenie infrastruktury elektrycznej dla obu projektów, które emitować będą 700 MW mocy każdy.

Zgodnie z raportem opublikowanym na stronie Polenergii do zadań Hitachi Energy Poland należeć będą: 

  • zaprojektowanie systemu elektrycznego obu morskich farm wiatrowych,
  • wykonanie lądowej stacji elektroenergetycznej w systemie EPC, 
  • dostawę kompletnego systemu sterowania, sieci telekomunikacyjnej, wszystkich urządzeń wysokiego napięcia w morskiej i lądowej stacji elektroenergetycznej,
  • analizy systemowe,
  • integrację wszystkich urządzeń od innych wykonawców
  • prace przyłączeniowe.

Spółki zawarły dziś porozumienie w formie dwóch tożsamych umów (Polenergia – Hitachi, Equinor – Hitachi) opiewających łącznie na 251 milionów euro. 

„Wynagrodzenie podlegać będzie również indeksacji. W przypadkach określonych w Umowach Wykonawca może również domagać się podwyższenia wynagrodzenia. Dlatego finalne wynagrodzenie Wykonawcy może się różnić od kwot wskazanych powyżej”. - czytamy w raporcie Polenergii.

Nowy wykonawca ma rozpocząć prace tak szybko, jak pozwoli na to szereg pozwoleń i prawnych zabezpieczeń, jak m.in. dostarczenie przez Polenergię i Equinor wymaganych polis ubezpieczeniowych. Do tej pory Hitachi obowiązuje tymczasowe żądanie rozpoczęcia prac (tzw. INTP). W tym okresie emitent zobowiązany będzie zabezpieczyć płatność na rzecz wykonawcy w formie gwarancji korporacyjnej. Ta wynosić będzie 50% zobowiązań obu spółek w ramach INTP, czyli ok. 18,5 miliona euro. Na etapie późniejszego żądania rozpoczęcia prac projektowych (NTP) będzie to 33,5 miliona euro.  

Polenergia i Equinor rozwijają obecnie dwa projekty morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Bałtyku – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Obie spółki powiadają równo 50% udziałów w przedsięwzięciu. 11 stycznia w Gdańsku odbędzie się Dzień Dostawcy związany z oboma projektami, w którym udział wezmą zainteresowane współpracą spółki.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.