PERN planuje zakup trzech bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji swojej infrastruktury

PERN planuje zakup trzech bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji swojej infrastruktury - ZielonaGospodarka.pl
08.06.2023 10:28
Strona główna Energetyka, OZE PERN planuje zakup trzech bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji swojej infrastruktury

Partnerzy portalu

PERN planuje zakup trzech bezzałogowych statków powietrznych do inspekcji swojej infrastruktury - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay
PERN, zarządzający w Polsce m.in. siecią rurociągów naftowych oraz baz surowcowych, planuje wyposażenie swoich służb w trzy bezzałogowe statki powietrzne, które będą służyć do inspekcji, fotogrametrii i nadzoru infrastruktury przemysłowej. Spółka ogłosiła postępowanie zakupowe w tej sprawie.

Jak wyjaśnił PERN w ogłoszeniu, postępowanie obejmuje zakup jednego płatowca i dwóch wielowirnikowców, a także specjalistycznego oprogramowania i dodatkowego wyposażenia oraz zapewnienie szkoleń i pozyskanie niezbędnych dokumentów umożliwiających korzystanie z bezzałogowych statków powietrznych.

„Bezzałogowe statki powietrzne przeznaczone będą do realizowania zadań operacyjnych w zakresie inspekcji, fotogrametrii oraz nadzoru infrastruktury zamawiającego o charakterze przemysłowym” - wyjaśnił PERN w opublikowanej dokumentacji postępowania. Jak zaznaczono, oferty można składać do 26 czerwca.

Spółka podała w ogłoszeniu, że zarówno płatowiec, jak i wielowirnikowce powinny być wyposażone w kamery wizyjne i termowizyjne oraz fotogrametryczne o odpowiednich parametrach technicznych. Dodatkowo płatowiec - jak wskazano w opublikowanej dokumentacji - powinien posiadać kamerę multispektralną. Bezzałogowym statkom powietrznym muszą towarzyszyć naziemne stacje kontroli wraz z oprogramowaniem.

Jak sprecyzował PERN, specjalistyczne oprogramowanie musi zapewniać m.in. generowanie ortofotomap na podstawie danych z optyki przeznaczonej do fotogrametrii i możliwość dynamicznego porównywania zmian dla danego obszaru z uzyskanych wyników inspekcji.

Spółka podkreśliła, że oczekuje również przeprowadzenia niezbędnego szkolenia dla operatorów z obsługi dostarczonych bezzałogowych statków powietrznych oraz pozyskania niezbędnych zgód, w tym od Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej i Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Jak zaznaczył PERN, „serwis i naprawa bezzałogowych statków powietrznych musi być realizowany na terenie Polski”.

Jeszcze w 2019 r. PERN zakupił drony, służące - jak informowała wówczas spółka - do zabezpieczania infrastruktury oraz inspekcji „w przypadku podejrzenia wystąpienia incydentów związanych z bezpieczeństwem”, ale też podczas prowadzonych przez spółkę rutynowych prac.

W 2020 r. PERN informował, że na wyposażeniu jego służb znajduje się specjalistyczna łódź ratownicza wzorowana na katamaranie z lądowiskiem da dronów. W tym czasie zarówno łódź, wyposażona m.in. w echosondę odzwierciedlającą w 3D kształt dna, jak i drony były wykorzystywane do zabezpieczenia budowy nowego rurociągu paliwowego pod dnem Wisły w Płocku.

PERN z siedzibą w Płocku (woj. mazowieckie) to państwowy podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Spółka zarządza infrastrukturą krytyczną - m.in. rurociągami tłoczącymi ropę naftową do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech. PERN posiada na terenie kraju bazy magazynowe surowca i paliw.


Autor: Michał Budkiewicz

mb/ mk/


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.